Pera Müzesi

Pera Müzesi

Son dakika Pera Müzesi haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan Pera Müzesi gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan Pera Müzesi haber sayfamızda...

Pera Müzesi

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 891 pera muzesi haberi bulunmuştur.
Yıllık İstanbul'un dünü ve bugününe dair araştırmaları  bekliyor
Yıllık İstanbul'un dünü ve bugününe dair araştırmaları bekliyorİstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nün akademik dergisi YILLIK: Annual of Istanbul Studies, Aralık 2021 ve 2022’de yayımlanacak yeni sayıları için yazı başvurularını bekliyor. İstanbul’un farklı dönemlerine dair makale, deneme yazısı, kitap ve sergi incelemelerine açık olan YILLIK’a başvurular 15 Haziran’a kadar devam edecek.
11.05.2021Kültür Sanat
Pera Film'den "Dijital Duygular" seçkisi
Pera Film'den "Dijital Duygular" seçkisiPera Film’in “Zevk Meselesi” sergisinden ilhamla hazırladığı “Dijital Duygular” başlıklı seçki, dijital kültürün ve internetin şekillendirdiği yaşamlarımıza sanat filmleri ve videoları aracılığıyla ayna tutuyor. Program, 9 - 29 Mayıs tarihleri arasında Pera Müzesi web sitesinden ücretsiz izlenebilir.
23 Nisan bu yıl da evden kutlanacak
23 Nisan bu yıl da evden kutlanacakKoronavirüs nedeniyle 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 101. yılı, online etkinliklerle kutlanacak.
23.04.2021Eğitim
Ressam Etel Adnan’ın çok renkli kozmosu!
Ressam Etel Adnan’ın çok renkli kozmosu!Ressam, yazar ve şair Etel Adnan’ın 60 yıllık üretiminin tüm dönemlerini kapsayan retrospektif niteliğindeki “Etel Adnan: İmkânsız Eve Dönüş” adlı sergi, dün Beyoğlu’ndaki Pera Müzesi’nde açıldı. Sergi, sanatçının savaş, göç, kayıplarla geçen yaşamına ve çok katmanlı dünyasına ışık tutuyor...
Pera Müzesi'nin Yeni Sergisi "Etel Adnan: İmkânsız Eve Dönüş"
Pera Müzesi'nin Yeni Sergisi "Etel Adnan: İmkânsız Eve Dönüş"Pera Müzesi’nin yeni sergisi, sıra dışı bir sanatçının, ressam, yazar ve şair Etel Adnan'ın imzasını taşıyor. Adnan’ın 60 yıllık üretiminin tüm dönemlerini kapsayan retrospektif niteliğindeki sergi, Etel Adnan: İmkânsız Eve Dönüş başlığı altında, sanatçının savaş, sürgün, göç, kayıplarla geçen yaşamına ve çok katmanlı dünyasına ışık tutuyor. Sergi, 6 Nisan - 8 Ağustos tarihleri arasında gezilebilir.
Pera Müzesi’nde Etel Adnan sergisi
Pera Müzesi’nde Etel Adnan sergisiPera Müzesi, 6 Nisan-8 Ağustos tarihlerinde ressam, yazar ve şair Etel Adnan’ın 100 yıla yaklaşan yaşamının tüm dönemlerini kapsayan “İmkânsız Eve Dönüş” adlı sergiye ev sahipliği yapacak
20.03.2021Kültür Sanat
İAE ve Pera Müzesi'nden Uluslararası Konferans: Bendine Sığmayan İstanbul
İAE ve Pera Müzesi'nden Uluslararası Konferans: Bendine Sığmayan İstanbulİstanbul Araştırmaları Enstitüsü ve Pera Müzesi tarafından Heinrich Böll Stiftung Türkiye iş birliğinde düzenlenen Istanbul Unbound (Bendine Sığmayan İstanbul) konferansı, kenti canlı ve cansız tüm varlıklarıyla birlikte ele alıyor. Balıklarından köpeklerine, su kaynaklarından kanalizasyon sistemine, metruk yapılarından mega inşaat projelerine, İstanbul’a dair çeşitli konuları ele alacak olan uluslararası etkinlik, 8–11 Nisan tarihleri arasında çevrimiçi gerçekleşecek. Konferans, 80’i aşkın akademisyen ve sanatçıyı bir araya getirecek.
19.03.2021Kültür Sanat
Pera Müzesi'nden Etel Adnan Retrospektifi: "İmkânsız Eve Dönüş”
Pera Müzesi'nden Etel Adnan Retrospektifi: "İmkânsız Eve Dönüş”Pera Müzesi, ressam, yazar, ve şair Etel Adnan'ın yüz yıla yaklaşan yaşamının tüm dönemlerini kapsayan İmkânsız Eve Dönüş adlı sergiye ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Retrospektif niteliğindeki sergi, 6 Nisan’da sanatseverlerle buluşacak.
17.03.2021Kültür Sanat
Kadınlar Günü’ne özel kutlamalar
Kadınlar Günü’ne özel kutlamalarCRR’den “Anadolu’nun Kadınları” konseriCemal Reşit Rey (CRR) Konser Salonu, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü “Anadolu’nun Kadınları” konseriyle kutluyor...
Pera Film’den 8 Mart’a Özel Retrospektif
Pera Film’den 8 Mart’a Özel RetrospektifPera Müzesi Film ve Video Programları, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında, Amerikan deneysel sinemasının öncü isimlerinden Sadie Benning’in çalışmalarından oluşan retrospektif niteliğinde bir seçki sunuyor. İki hafta boyunca gösterimde kalacak “Sadie Benning: Direniş Günlükleri” adlı programda sinemaseverler, sanatçının 6 eserini çevrimiçi olarak izleyebilecek.
Zevkleri sorgulayan bir sergi
Zevkleri sorgulayan bir sergiKitsch kavramını sorgulayan “Zevk Meselesi” adlı sergi, Beyoğlu’ndaki Pera Müzesi’nde açıldı. Küratörlüğünü Ulya Soley’in üstlendiği sergide 13 sanatçının eserleriyle kolektif üretimler var
25.02.2021Kültür Sanat
Keşfet: Pera Müzesi
Keşfet: Pera MüzesiKeşfetmek için en güzel yollardan biri de müzeleri gezmek. Bilim, tarih, sanat ve güncel olaylar hakkında birçok bilgi edinebileceğin müzeler, her detayıyla ziyaretçilerini eğitmek ve bilgilendirmek üzere kurulmuş mekanlar aslında…
Nesne Kültüründen Dijital Kültüre  “Zevk Meselesi”
Nesne Kültüründen Dijital Kültüre “Zevk Meselesi”Pera Müzesi’nin yeni sergisi Zevk Meselesi ziyarete açıldı. Sergi, kitsch kavramının günümüz görsel kültürüyle kurduğu yakın ilişkiye ve beğeninin şekillenmesindeki kritik rolüne odaklanıyor. Küratörlüğünü Ulya Soley’in üstlendiği sergide 13 sanatçı ve kolektifin, yerleştirme, kolaj, video, fotoğraf gibi farklı alanlarda ürettiği eserleri yer alıyor. Zevk Meselesi 6 Haziran’a kadar Pera Müzesi’nde izlenebilir.
23.02.2021Kültür Sanat
Pera’da öğrenmenin yaşı yok
Pera’da öğrenmenin yaşı yokPera Müzesi Öğrenme Programları, hazırladığı çevrimiçi atölyeler ve sergi turlarıyla evlerine kapanan sanatseverleri unutmuyor.
21.02.2021Pazar
“Hayal ve Gerçek Arasında:  Osmanlı Resminde İstanbul İmgesi, 18. ve 19. Yüzyıllar”
“Hayal ve Gerçek Arasında: Osmanlı Resminde İstanbul İmgesi, 18. ve 19. Yüzyıllar”İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nün yeni kitabı Hayal ve Gerçek Arasında: Osmanlı Resminde İstanbul İmgesi, 18. ve 19. Yüzyıllar raflarda yerini aldı. Sanat tarihçisi Tarkan Okçuoğlu’nun kaleme aldığı kitap, modernleşme sürecinde Osmanlı resim sanatının önemli bir ayağını oluşturan duvar resimlerine ve bu eserlerin ortak paydası olan İstanbul imgesine odaklanıyor. Anadolu, Balkanlar ve Ortadoğu gibi çok geniş bir coğrafyada izini sürebildiğimiz bu popüler imgenin hangi üslup özelliklerine göre çeşitlendiğini aktaran çalışmada okurlar, bu görsellerin barındırdığı farklı anlamları da keşfe çıkıyor.
12.02.2021 Kültür Sanat
İstanbul Araştırmaları Enstitüsü'nün "2020 Yıllık"ı yayımladı
İstanbul Araştırmaları Enstitüsü'nün "2020 Yıllık"ı yayımladıİstanbul Araştırmaları Enstitüsü tarafından yayımlanan YILLIK: Annual of Istanbul Studies ikinci sayısıyla basılı ve dijital ortamda okurla buluştu. İstanbul’u farklı pencerelerden mercek altına alan akademik derginin pandemi döneminde hazırlanan yeni sayısı, kent tarihine salgınlar ekseninde yaklaşan bir makaleyle başlıyor. Galata Kulesi’nin tartışma yaratan restorasyonu, Ayasofya’nın camiye dönüştürülmesi gibi güncel konulara tarihsel pencere açan araştırmalar ile, İstanbul’a Ahmet Hamdi Tanpınar ve Orhan Kemal’in gözünden bakan incelemeler, yayının dikkat çeken içerikleri arasında yer alıyor.
28.01.2021Kültür Sanat
İstanbul Tasarım Bienali devam ediyor
İstanbul Tasarım Bienali devam ediyorİstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, VitrA sponsorluğunda ve TC Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyle düzenlenen, Borsa İstanbul’un Yüksek Katkıda Bulunan Kuruluş olarak destek verdiği 5. İstanbul Tasarım Bienali, sergiler, açık hava yerleştirmeleri, dijital atölye ve sohbetler, film gösterimleri ve çocuk atölyeleriyle sürüyor.
30.04.2021Mimarlık
Sömestr tatilinde İstanbul'da görülmesi gereken 20 müze
Sömestr tatilinde İstanbul'da görülmesi gereken 20 müzeİstanbul, sahip olduğu tarihi mirasıyla dünyanın en özel kentlerinden biri. Tarihin gördüğü en büyük üç imparatorluğa başkentlik yapan İstanbul bu birikimini sahip olduğu müzelerle günümüz insanına aktarıyor. İşte İstanbul'da sömestr tatilinde mutlaka görmeniz gereken 20 müze.
25.01.2021Tatil
Pera Film’den “Minyatür 2.0” sergisine özel film seçkisi
Pera Film’den “Minyatür 2.0” sergisine özel film seçkisiPera Müzesi Film ve Video Programları, geleneksel minyatür sanatının güncel yorumlarını bir araya getiren “Minyatür 2.0” sergisi çerçevesinde yeni bir film seçkisi hazırladı. Sergide işaret edilen konuların izini süren çevrimiçi program, 11-24 Aralık tarihleri arasında Pera Müzesi web sitesi üzerinden izlenebilir.
13.01.2021Kültür Sanat
Güç Başar Gülle'nin beşinci albümü yayımlandı
Güç Başar Gülle'nin beşinci albümü yayımlandıBesteci, müzik teorisyeni ve performans sanatçısı Güç Başar Gülle’nin beşinci albümü “Reverse Perspective (Live)” MEYPOM etiketiyle dijital platformlardaki yerini aldı! Gülle, geçen yıl yayınladığı “Reverse Perspective” albümünün Pera Müzesi’nde gerçekleşen lansman konserinin canlı kayıtlarından oluşan yeni albümünü, matematik sanatını sevdiren babasına ithaf ediyor. Orta Çağ görsel sanat tekniği reverse perspective (tersten perspektif) ile caz armonisine bambaşka bir bakış getiren sanatçı, modern hayatın çıkmazlarına ses dünyasından bir çözüm sunuyor. “Reverse Perspective (Live)” albümündeki tüm eserlerin müzik ve düzenlemesi Güç Başar Gülle’ye ait. Albümün konser kayıtlarından oluşan klipleri, MEYPOM YouTube kanalında yayında!
13.01.2021Kültür Sanat
Pera Müzesi,“Elektronik Köprüler” serisine devam ediyor
Pera Müzesi,“Elektronik Köprüler” serisine devam ediyorPera Müzesi, “Elektronik Köprüler” başlıklı konuşma ve performans serisiyle elektronik müziğin etkileşime geçtiği diğer alanları keşfe çağırıyor. Müzik kolektifi ÆVOM iş birliğiyle düzenlenen serinin çevrimiçi gerçekleşecek etkinliğinde, Emre Karacaoğlu ve Utkanj ambient müzik konusunu ele alacaklar.
13.01.2021Kültür Sanat
İstanbul Tasarım Bienali her Perşembe bir filmi dijital erişime açıyor
İstanbul Tasarım Bienali her Perşembe bir filmi dijital erişime açıyorİstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, VitrA sponsorluğunda ve TC Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyle düzenlenen, Borsa İstanbul’un Yüksek Katkıda Bulunan Kuruluş olarak destek verdiği 5. İstanbul Tasarım Bienali’nin empati kavramına farklı açılardan yaklaşan filmleri bir araya getirdiği Empati Seansları seçkisinden her hafta bir film, ücretsiz olarak erişime açılıyor.
12.01.2021Kültür Sanat
Şeffaflığın karanlık yanı
Şeffaflığın karanlık yanıPera Müzesi’nde “Kristal Berraklığı” başlıklı yeni sergi önceki gün ziyarete açıldı. Sergi, büyük bir ekonomi oluşturan minerallerin topraktan çıkarılmasıyla ilgili etik ve ekolojik sorunları mercek altına alıyor
25.12.2020Kültür Sanat
Pandemi Döneminde Ekolojik Küratörlük “Kristal Berraklığı”
Pandemi Döneminde Ekolojik Küratörlük “Kristal Berraklığı”Pera Müzesi’nin yeni sergisi Kristal Berraklığı ziyarete açıldı. Kristal imgesinin çağrıştırdığı şeffaflık kavramını farklı anlamlarıyla ele alan sergi, büyük bir ekonomi oluşturan minerallerin topraktan çıkarılmasıyla ilgili etik ve ekolojik sorunları da mercek altına alıyor, sanatsal üretimde iş birliğinin altını çiziyor. Farklı coğrafyalardan 20 sanatçının eserlerini bir araya getiren Kristal Berraklığı, 7 Mart 2021 tarihine kadar Pera Müzesi’nin üçüncü katında ziyaret edilebilir.
22.12.2020Kültür Sanat
Tarot sanat içindir!
Tarot sanat içindir!Pera Müzesi’nin “Minyatür 2.0: Güncel Sanatta Minyatür” sergisi için “Falname” adlı bir minyatür serisi hazırlayan ve bu kapsamda bir tarot falı performansı yapan CANAN, “Fal bakmakla sanat yapıtı okumak birbirine benzer” dedi

Benzer Haber Etiketleri

Pera MüzesisergiPera FilmmüzeEtel Adnan

Pera Müzesi ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.