Safran

Safran

Son dakika Safran haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan Safran gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan Safran haber sayfamızda...

Safran

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 901 safran haberi bulunmuştur.
Efes Selçuk, eko turizme çok uygun
Efes Selçuk, eko turizme çok uygunEfes Selçuk Belediyesi ile İzmir Ziraat Mühendisleri Odası arasında imzalanan protokol kapsamında Efes Tarlası Yaşam Köyü’nde düzenlenen eğitimde; tıbbi-aromatik bitkiler, bu bitkilerin sağlıkta, eko turizmde, gastronomide kullanımı ve yerel kalkınmadaki yeri hakkında önemli bilgiler verildi. Tıbbi ve aromatik bitkilerin hem gastronomide hem tıpta hem de eko turizmde de yeri olduğu vurgulandı.
21.06.2022Ege
Safranbolu’da lezzeti yerinde film festivali
Safranbolu’da lezzeti yerinde film festivaliSafranbolu Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali’nin 23’üncüsü bugün başlıyor.
8.06.2022Gündem
100 metre yüksekteki kayalık yamaçta hamak kurup kamp yaptılar
100 metre yüksekteki kayalık yamaçta hamak kurup kamp yaptılarYalovalı ekstrem dağcılık sporcusu 2 arkadaş, yüksek kayalıklarda yerden 100 metre yükseklikte kurdukları hamak üzerinde 1 gecelik kamp yaptılar. İkili yaşadıkları macerayı ise anbean kamerayla kaydetti.
21.05.2022Yaşam
Safrandan turuncuya
Safrandan turuncuyaTuruncu renk canlı günbatımlarının, tatlı meyvelerin ve rengârenk çiçeklerin rengidir. Yüzyıllar boyunca “sarı-kırmızı” olarak bilinen turuncu kelimesinin tarihi, kelimeye ismini veren portakal meyvesiyle yakından ilişkilidir.
17.04.2022Pazar
Editör'ün seçtikleri...
Editör'ün seçtikleri...Özgürlük hissi‘İlkbahar/Yaz 2022 Koleksiyonu’nun sezon hikayesi Hotel NetWork, ilhamını yeniden özgürleşme hissinden alıyor...
12.02.2022Cadde
Şok görüntü! Başörtülü öğrencilerin okula alınmaması Hindistan'ı karıştırdı
Şok görüntü! Başörtülü öğrencilerin okula alınmaması Hindistan'ı karıştırdıSon dakika haberlere göre, Karnataka'daki gösteriler başkent Yeni Delhi'ye sıçradı, yer yer çatışmaların yaşandığı protestolarda yaralananlar var. Başörtüsüyle okula gelen öğrencinin ellerinde safran şal olan kalabalık tarafından uğradığı taciz ise, sosyal medyada gündemi değiştirdi.
9.02.2022Dünya
1 dönümden 1 kilo çıkıyor! Kilosu 90 bin lira
1 dönümden 1 kilo çıkıyor! Kilosu 90 bin liraHatay’da Osmanlılar zamanında önemli bir kültür bitkisi olan safran yetiştiriliyor. Üretici Münevver Ezelsoy, 1 dönümden en fazla bir kilogram arası kırmızı safran elde edebildiklerini ve bunu da başta Amerika olmak üzere Hollanda, Japonya gibi ülkelere kilosu 90 bin liradan gönderdiklerini söyledi. Güneş ışığından uzakta karanlık ortam da folyolara sarılarak saklanan safranlar, kavanozlar içerisinde bulunuyor.
21.01.2022Ekonomi
Safran Tohumu Ne İşe Yarar? Nasıl Ekilir Ve Nasıl Çoğaltılır?
Safran Tohumu Ne İşe Yarar? Nasıl Ekilir Ve Nasıl Çoğaltılır?Bazı bitkilerin çeşitli sebeplerden dolayı ekonomik değeri yüksek olmaktadır. Bu bitkilerin değerini yükselten unsurların başında elde edilmesinin zorluğu ve iş gücüne ihtiyaç duyulması gelmektedir. Bu bitkilerden biri de safran olarak ifade edilmektedir. Mutfaklarda kıymetli bir baharat olan safran sofralara gelene kadar çeşitli aşamalardan geçmektedir. Peki, safran tohumu ne işe yarar? Nasıl ekilir ve nasıl çoğaltılır? İşte, safran tohumu hakkında merak edilen tüm detayları derledik.
16.01.2022Püf Noktası
Zaferan Nedir, Ne İşe Yarar? Zaferan Nerelerde Kullanılır?
Zaferan Nedir, Ne İşe Yarar? Zaferan Nerelerde Kullanılır?Zaferan sıklıkla merak edilen kelimelerden biridir. Özellikle kullanım alanı bakımından önem taşıması nedeniyle merak edilen kelimeler arasındadır. Bu bakımdan Zaferan'ın ne olduğunu öğrenebilir ve buna göre doğru yerde kullanabilirsiniz. Sizin için Zaferan nedir, ne işe yarar? Zaferan nerelerde kullanılır detaylarıyla derledik.
12.01.2022Eğitim
Sri Lanka Hakkında Bilgiler; Sri Lanka Bayrağı Anlamı, 2022 Nüfusu, Başkenti, Para Birimi Ve Saat Farkı
Sri Lanka Hakkında Bilgiler; Sri Lanka Bayrağı Anlamı, 2022 Nüfusu, Başkenti, Para Birimi Ve Saat FarkıSri Lanka, Hint Okuyanusunda ve Asya kıtasında yer alan bir ada ülkesidir. Resmi adı: Sri Lanka Demokratik Sosyalist Cumhuriyetidir. Seylan adıyla da bilinen Güney Asya ülkesi 4 Şubat 1946 tarihinde kuruldu. Sri Lanka'nın başkenti neresi, nüfusu ne kadar? Sizin için derledik.
6.01.2022Dünya
Ev dışında yılbaşı
Ev dışında yılbaşı2020, ev yılıydı. Evde oturduk, evden çalıştık, yılbaşında evdeydik. Kısıtlamaların olmadığı bu yılbaşında farklı bir kutlama hayal edenler önerilerimize göz atabilir
26.12.2021Pazar
Dünyanın en küçük çay ocağı 103 yaşında
Dünyanın en küçük çay ocağı 103 yaşındaİran’ın milli kültür mirası listesine dünyanın en küçük çay ocağı olarak eklenen 'Hacı Ali Derviş' çay ocağı asırlık geleneği sürdürüyor.
21.12.2021Dünya
Celcelutiye Duası Oku: Celcelutiye Duası Arapça Okunuşu, Türkçe Anlamı ve Fazileti
Celcelutiye Duası Oku: Celcelutiye Duası Arapça Okunuşu, Türkçe Anlamı ve FaziletiCelcelutiye duası okumak isteyenler, duanın faizletini de öğrenmek istiyor. Türkçe veya Arapça celcelutiye duası yoğun ilgi görüyor. İşte dua hakkında bilinmesi gerekenler...
17.02.2022Dualar
At kılıyla taklit ediyorlar! Kilosu araba parası...
At kılıyla taklit ediyorlar! Kilosu araba parası...Dünyanın en pahalı baharatları arasında yer alan, kilosu 40 ile 50 bin lira arasında değişen safranın taklitleriyle tüketici yanıltılıyor. Safran yerine gıda boyasıyla boyanmış mısır koçanı ipliği, at kılı gibi ürünler satıldığını söyleyen Gıda Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Ali Manavoğlu, “İlk bakışta anlamak zor olabilir ama orijinal safranın rengi biraz daha koyu kırmızı ve elinize aldığınızda renk vermemesi gerekiyor" dedi.
23.11.2021Ekonomi
Edirne'de üreticinin taleplere yetişemediği safranın hasadı yapıldı
Edirne'de üreticinin taleplere yetişemediği safranın hasadı yapıldıEdirne'de Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü bünyesinde bu yıl ilk kez üretimi yapılan, 'mucize bitki' olarak da adlandırılan safranın hasadı yapıldı. Enstitü müdürü Adnan Tülek, "Bu çalışmalar kapsamında bizler enstitü olarak değişik kurumlarla iş birliği halindeyiz. Osmanlı tıbbında da kullanılmış bir bitki. Ülkemizde üretimini artırmayı planlıyoruz. Ticari olarak da gramının 40 ile 50 lira arasında değer gördüğünü biliyoruz" dedi.
18.11.2021Ekonomi
Maniye domatesi ve çavuş üzümü için coğrafi işaret başvurusu yapıldı
Maniye domatesi ve çavuş üzümü için coğrafi işaret başvurusu yapıldıSafranbolu Kaymakamı Mehmet Türköz, maniye domatesi ve çavuş üzümüne coğrafi işaret alınması için Türk Patent ve Marka Kurumu'na başvurduklarını bildirdi.
18.11.2021Ekonomi
Mersin'de safran hasadı
Mersin'de safran hasadıMersin'in Yenişehir ilçesinde safran hasadı yapıldı.
13.11.2021Ekonomi
Bakan Ersoy'un eşi Pervin Ersoy ile sanatçılar Safranbolu'da
Bakan Ersoy'un eşi Pervin Ersoy ile sanatçılar Safranbolu'daKültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un eşi Pervin Ersoy ile bazı sanatçı ve oyuncular, Karabük'ün UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunan tarihi evleri ile ünlü Safranbolu ilçesine geldi.
9.11.2021Haberler
Bakan Ersoy'un eşi Pervin Ersoy ile sanatçılar Safranbolu'da
Bakan Ersoy'un eşi Pervin Ersoy ile sanatçılar Safranbolu'daKültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un eşi Pervin Ersoy ile bazı sanatçı ve oyuncular, Karabük'ün UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunan tarihi evleri ile ünlü Safranbolu ilçesine geldi.
Düzce'de fındığa alternatif safran yetiştiren çiftçi yüksek verim elde etti
Düzce'de fındığa alternatif safran yetiştiren çiftçi yüksek verim elde ettiDüzce'de 1200 rakımlı köyünde fındığa alternatif olarak safran yetiştiren çiftçi Selami Gündoğdu, yüksek verim elde etmenin mutluluğunu yaşıyor.
7.11.2021Ekonomi
Dönüm başı 100 bin lira kazandıracak! Dünyanın en pahalısı
Dönüm başı 100 bin lira kazandıracak! Dünyanın en pahalısıBursa'da Tarım ve Orman Müdürlüğü'nce yürütülen proje kapsamında 2 ay önce ekimi gerçekleştirilen ve dünyanın en pahalı bitkileri arasında yer alan safranın hasadı yapılıyor.
5.11.2021Ekonomi
Hobi olarak üretiyordu! Siparişlere yetişemiyor, kilosu 200 lira
Hobi olarak üretiyordu! Siparişlere yetişemiyor, kilosu 200 liraHobi olarak başladığı safran üretimini geliştiren Edirneli üretici Hasan Artan, safran soğanı ve kurutulmuş safran talebine yetişmekte zorlanıyor.
4.11.2021Ekonomi
Safran Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır? Devlet Desteği Ve Kazancı Hakkında Bilgiler
Safran Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır? Devlet Desteği Ve Kazancı Hakkında BilgilerGünümüzde ülkemizde yaşanan ekonomik sıkıntılardan dolayı birçok kişi farklı iş arayışlarına girmiştir. Özellikle insanlar normal hayatta iş bulma sorunlarıyla karşı karşı kaldıkları için tarım alanında pek çok farklı ürün yetiştiriciliği için girişimde bulunmaktadır. Yüksek gelir elde etmek adına Safran yetiştiriciliği bu girişimlerden biridir. Aynı zamanda Safran yetiştiriciliği hakkında birçok şey merak edilir. Safran yetiştiriciliği nasıl yapılır? Devlet desteği ve kazancı hakkında bilgiler nelerdir tüm detayları ile derledik.
2.11.2021Kariyer
İran'da safran krizi fiyatları artırdı
İran'da safran krizi fiyatları artırdıİran'da kurak geçen kış ve ilkbahar mevsimleri nedeniyle üretiminde meydana gelen düşüşle birlikte safran fiyatları geçen yıla göre yüzde 80-90'a yakın arttı.
29.10.2021Dünya
Karabük'te safran üretimi artırılacak
Karabük'te safran üretimi artırılacakUNESCO Dünya Mirası Listesi'ndeki tarihi evleriyle ünlü Karabük'ün Safranbolu ilçesinde yetiştirilen, boya, yemek, kozmetik, ilaç ve gıda gibi birçok alanda kullanılabildiği için "mucize bitki" olarak da bilinen safranın yıllık üretimi artırılacak.
27.10.2021Ekonomi

Benzer Haber Etiketleri

Safran ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.