Sıprı

Sıprı

Son dakika SIPRI haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan SIPRI gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan SIPRI haber sayfamızda...

Sıprı

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 86 sıprı haberi bulunmuştur.
Küresel askeri harcamalar ilk kez 2 trilyon doları aştı
Küresel askeri harcamalar ilk kez 2 trilyon doları aştıSIPRI'nin yeni raporu, dünya çapında 2021 yılındaki askeri harcamalarının ilk kez 2 trilyon doları aşarak rekor kırdığını ortaya koydu. Ukrayna'yı işgale girişen Rusya'nın silaha ayırdığı paranın bir yıldaki artışı yaklaşık yüzde 3 oldu, Çin'in harcamaları ise 27'inci kez arttı.
25.04.2022Dünya
Rusya'nın müttefik arayışı! Yaptırımları Çin sayesinde aşabilir mi?
Rusya'nın müttefik arayışı! Yaptırımları Çin sayesinde aşabilir mi?Rusya, Ukrayna'yı işgalinden sonra bazı ülkeler tarafından getirilen ekonomik yaptırımların etkisini sınırlamaya yönelik ittifak arayışlarına girdi. Krizde tarafsız görünmeye özen gösteren Çin, Rusya'nın işgalini kınamamış ve Batı'nın yaptırımlarını eleştirmişti.
16.04.2022Dünya
Korkutan rapor açıklandı! Avrupa ilk sıraya çıktı, hangi ülke ne kadar silah aldı?
Korkutan rapor açıklandı! Avrupa ilk sıraya çıktı, hangi ülke ne kadar silah aldı?Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü (SIPRI) küresel silah ticaretine ilişkin yaptığı yeni araştırmanın sonuçlarını yayınladı. Rapora göre, en büyük artış Avrupa’da yaşanırken, bölgedeki silahlanma yarışında ilk üç sıraya yerleşen ülkeler dikkat çekti. Raporu yorumlayan savunma politikası analisti Turan Oğuz ise çarpıcı uyarılarda bulundu.
18.03.2022Dünya
Korkutan rapor açıklandı! Avrupa ilk sıraya çıktı, hangi ülke ne kadar silah aldı?
Korkutan rapor açıklandı! Avrupa ilk sıraya çıktı, hangi ülke ne kadar silah aldı?Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü (SIPRI) küresel silah ticaretine ilişkin yaptığı yeni araştırmanın sonuçlarını yayınladı. Rapora göre, en büyük artış Avrupa’da yaşanırken, bölgedeki silahlanma yarışında ilk üç sıraya yerleşen ülkeler dikkat çekti. Raporu yorumlayan savunma politikası analisti Turan Oğuz ise çarpıcı uyarılarda bulundu.
16.03.2022Haberler
Avrupa silahlanmaya başlamış bile!
Avrupa silahlanmaya başlamış bile!Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü'nün (SIPRI) açıkladığı yeni rapora göre, Avrupa'ya yönelik silah satışları, Rusya'nın Ukrayna'yı işgale yönelik harekatının öncesinde artış göstermeye başladı.
15.03.2022Dünya
Lavrov’dan nükleer savaş tehdidi!
Lavrov’dan nükleer savaş tehdidi!Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in nükleer güç talimatı tartışılırken, Dışişleri Bakanı Lavrov’dan dikkat çekici bir açıklama geldi. Lavrov, 3. Dünya Savaşı çıkması halinde bunun “nükleer bir savaş” olacağını söyledi.
3.03.2022Dünya
Almanya kriz bölgelerine silah ihracatı yapıyor mu?
Almanya kriz bölgelerine silah ihracatı yapıyor mu?Batılı istihbarat örgütlerinin raporuna göre Rusya, Ukrayna sınırına yaklaşık 100 bin asker yığdı. Ukrayna ve Batı, bunu somut bir askerî tehdit olarak değerlendiriyor. Bu nedenle çok sayıda ülke Ukrayna'yı silah ve teçhizatla desteklerken, Almanya da şimdiye kadar 5000 miğfer gönderdi.
9.02.2022Dünya
Küresel silah ticareti pandemi dinlemedi
Küresel silah ticareti pandemi dinlemediKoronavirüs nedeniyle 2020 yılında dünya ekonomisinin küçülmesine rağmen silah satışlarında bir önceki yıla oranla artış kaydedildi. Uluslararası yardım örgütleri tepkili.
6.12.2021Dünya
Putin'in kararnamesiyle madenlere erişim kolaylaşacak
Putin'in kararnamesiyle madenlere erişim kolaylaşacakMoskova yönetiminin, Ukrayna’nın doğusundaki Donbas bölgesindeki ürünlerin Rusya pazarında Rus ürünleriyle denk statüye sahip olmasını öngören kararı, özellikle bölgedeki kömür ve metalürji ürünlerinin Rusya tarafından daha kolay ithal edilmesini sağlayacak.
16.11.2021Ekonomi
Son dakika... Görüntü sızdı! Gizli silah deşifre oldu
Son dakika... Görüntü sızdı! Gizli silah deşifre olduTwitter'da bir kullanıcının paylaştığı videodaki detay fırtına kopardı, kayıt Rusya ve Çin'le yeni bir silahlanma yarışına girmiş gibi görünen ABD'nin sırrını açığa çıkarmış olabilir.
3.10.2021Dünya
Küresel askeri harcamalar 2020'de yaklaşık 2 trilyon dolara çıktı
Küresel askeri harcamalar 2020'de yaklaşık 2 trilyon dolara çıktıDünyada askeri harcamalar geçen yıl yüzde 2,6 artarak yaklaşık 2 trilyon dolara yükseldi. Küresel askeri harcamaların yüzde 62'si ABD, Çin, Hindistan, Rusya ve İngiltere'ye ait.
27.04.2021Ekonomi
Güvenlik uzmanı: Alaska görüşmesi ABD-Çin ilişkileri için fırsat olabilir
Güvenlik uzmanı: Alaska görüşmesi ABD-Çin ilişkileri için fırsat olabilirÇinli güvenlik uzmanı Jingdon Yuan, Washington ile Pekin yönetimi arasında bugün ABD'nin Alaska eyaletinde yapılacak toplantının, iki tarafın da karşılıklı büyümesi ve aralarındaki ilişkinin tazelenmesi için alt satırlarını, beklentilerini ve önerilerini sunmalarını sağlayacak ilk fırsat olacağı değerlendirmesinde bulundu.
18.03.2021Dünya
Türkiye savunmada yerliye geçti
Türkiye savunmada yerliye geçtiUluslararası silah satışları önceki dönemlere göre sabit kalırken, Türkiye’nin yükselen ihracatı ve düşen ithalatı dikkat çekiyor. SIPRI tarafından hazırlanan raporda, Türkiye’nin savunma sanayii alanında geliştirilen sistemlerinin arttığına işaret edildi.
16.03.2021Dünya
Türkiye'nin silah ihracatı son 5 yılda yüzde 30 arttı
Türkiye'nin silah ihracatı son 5 yılda yüzde 30 arttıTürkiye'nin silah ihracatı, savunma sanayi alanında yerli ve milli imkanlarla geliştirilen sistemlerinin sayısının artmasıyla 2016-2020 yıllarını kapsayan 5 yıllık dönemde, 2011-2015'e göre yüzde 30 artarken, ithalatı yüzde 59 azaldı.
15.03.2021Ekonomi
ABD’den Ortadoğu’ya yeni silah satışı
ABD’den Ortadoğu’ya yeni silah satışıABD’nin son yıllarda Ortadoğu’ya yönelik silah satışı artarken, bölgede Suudi Arabistan alınan silahların ilk adresi oluyor. ABD yönetimi, son olarak bölgeye yeni bir satış için onay verdi.
31.12.2020Dünya
ABD, küresel silah satışlarında liderliğini sürdürdü
ABD, küresel silah satışlarında liderliğini sürdürdüİsveç merkezli SIPRI tarafından açıklanan verilere göre, 2019 yılında dünyanın en büyük 25 silah şirketinin 12'sinin ABD merkezli olması dikkat çekti.
7.12.2020Uzmanpara
İngiltere'ye Suudi Arabistan ve BAE'ye silah satışını durdurma çağrısı
İngiltere'ye Suudi Arabistan ve BAE'ye silah satışını durdurma çağrısıUluslararası insan hakları örgütleri, İngiltere'ye Yemen'de yıllardır süren savaşa katılmalarından dolayı Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'ne (BAE) silah satışını durdurması çağrısında bulundu.
24.11.2020Ekonomi
Ermenistan ekonomisi yüzde 13,7 küçüldü
Ermenistan ekonomisi yüzde 13,7 küçüldüEkonomisi bu yılın ilk yarısında yüzde 13,7 küçülen Ermenistan'ın kamu borcu 8 milyar dolara yükseldi.
29.10.2020Ekonomi
Avrupa Parlamentosundan Suudi Arabistan ve BAE'ye silah satışının kısıtlanması çağrısı
Avrupa Parlamentosundan Suudi Arabistan ve BAE'ye silah satışının kısıtlanması çağrısıAB üyelerinden Cemal Kaşıkçı cinayeti nedeniyle Suudi Arabistan'a, Yemen'deki savaş nedeniyle BAE ve Suudi Arabistan'a silah satışlarını kısıtlaması istendi.
17.09.2020Dünya
Suudi Arabistan'ın askeri harcamaları son 5 yılda 270 milyar doları geçti
Suudi Arabistan'ın askeri harcamaları son 5 yılda 270 milyar doları geçtiSuudi Arabistan'ın ortak bir güç oluşturarak, Yemen'deki savaşa dahil olmasıyla birlikte son 5 yıldaki askeri harcamalarının, eğitim ve sağlık sektöründeki harcamalarının üstüne çıkarak 270 milyar doları geçtiği belirtiliyor.
21.05.2020Ekonomi
Silahların üçte biri Ortadoğu’ya!
Silahların üçte biri Ortadoğu’ya!SIPRI’nın yeni yayınlanan raporuna göre, küresel silah ithalatının yüzde 35’i Ortadoğu ülkeleri tarafından yapılıyor. Türkiye ise, 2015-2019’daki ithalatını, silah endüstrisindeki gelişmelerin de etkisiyle önceki 5 yıllık döneme göre yüzde 48 azalttı.
10.03.2020Dünya
ABD silahlarının yarısı Ortadoğu'ya satılıyor
ABD silahlarının yarısı Ortadoğu'ya satılıyorSIPRI’nın küresel silah ticareti raporuna göre dünya üzerindeki her üç silahtan biri ABD tarafından üretiliyor. Rapora göre, Türkiye'nin silah ithalatında 2015-19 döneminde düşüş kaydedildi.
9.03.2020Dünya
Askeri harcamaya 1 yılda 17 trilyon 962 milyar 800 milyon lira ayrılıyor
Askeri harcamaya 1 yılda 17 trilyon 962 milyar 800 milyon lira ayrılıyorABD Dışişleri Bakanlığı'nın hazırladığı rapora göre, dünya bir yılda 3 trilyon dolar tutarında askeri harcama yapıyor. Küresel silah ticaretinde yüzde 79'luk paya sahip ABD'yi yüzde 10'luk oran ile Avrupa Birliği, yüzde 5'lik pay ile Rusya takip ediyor.
5.02.2020Dünya
Son dakika | 'Silah ambargosu' devede kulak!
Son dakika | 'Silah ambargosu' devede kulak!Türkiye'nin Fırat'ın doğusunu terörden temizlemek için başlattığı Barış Pınarı Harekatı'ndan sonra şu ana kadar Türkiye'ye ambargo kararı alan ülkeler arasında Hollanda, Finlandiya, Norveç, Almanya bulunuyor. İsveç ve Fransa da ambargo hazırlığında. Ancak bu ülkelerden yapılan ithalat, yerliliğini yüzde 70'e çıkaran Türkiye'nin savunma sanayisinin yanında devede kulak kalıyor.
13.10.2019Gündem
Bir ülkeden daha ABD'ye S-400 resti!
Bir ülkeden daha ABD'ye S-400 resti!Hindistan Dışişleri Bakanı Subrahmanyam Jaishankar, S-400'lerin Hindistan'ın ulusal çıkarı olduğunu ifade etti. Hindistan medyasındaki haberlere göre, Jaishankar'ın S-400 füze sistemleriyle ilgili, "Biz, milli menfaatlerimize uygun olanı yapacağız." değerlendirmesinde bulundu.
27.06.2019Dünya

Benzer Haber Etiketleri

Sıprı ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.