Tip 1 Diyabet

Tip 1 Diyabet

Son dakika tip 1 diyabet haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan tip 1 diyabet gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan tip 1 diyabet haber sayfamızda...

Tip 1 Diyabet

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 785 tip 1 diyabet haberi bulunmuştur.
MEB'den LGS'ye gireceklere uyarı! Sıkça sorulan sorulara yanıt verildi
MEB'den LGS'ye gireceklere uyarı! Sıkça sorulan sorulara yanıt verildi Millî Eğitim Bakanlığı, 2 Haziran 2024'te yapılacak Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezî sınava ilişkin merak edilen soruları yanıtladı.
13.03.2024 Gündem
Osman Müftüoğlu sevindiren haberi verdi! 'İnsülin iğnesinin yerine çikolata geçiyor'
Osman Müftüoğlu sevindiren haberi verdi! 'İnsülin iğnesinin yerine çikolata geçiyor' Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, sağlığımızı olumlu etkileyecek faydalı bilgiler paylaşıyor. Şeker hastalığı ve tedavileri üzerine son gelişmeleri aktaran Müftüoğlu, şeker hastalarını sevindirecek haberi verdi. İşte detaylar.
29.02.2024 Genel Sağlık
Tip 1 diyabette kök hücre umudu
Tip 1 diyabette kök hücre umudu  Aileden kalıtsal olarak aktarılabilen ve insülin enjeksiyonuna ihtiyaç duyan tip 1 diyabet hastalığının kök hücre enjeksiyonuyla tedavi edilebileceği umudu doğdu.
18.02.2024 Gündem
Velayeti kendisinde olan hasta oğlu babasına gitmek istemedi! Anneye hapis şoku
Velayeti kendisinde olan hasta oğlu babasına gitmek istemedi! Anneye hapis şoku Antalya’da yaşayan Nergiz A. (41), velayeti kendisinde olan diyabet hastası oğlu K. A.’nın (9) iki hafta sonu babasına gitmemesi üzerine yapılan şikayet nedeniyle 6 gün hapis cezasına çarptırıldı.
17.01.2024 Haberler
Velayeti kendisinde olan hasta oğlu babasına gitmek istemedi! Anneye hapis şoku
Velayeti kendisinde olan hasta oğlu babasına gitmek istemedi! Anneye hapis şoku Antalya’da yaşayan Nergiz A. (41), velayeti kendisinde olan diyabet hastası oğlu K. A.’nın (9) iki hafta sonu babasına gitmemesi üzerine yapılan şikayet nedeniyle 6 gün hapis cezasına çarptırıldı.
17.01.2024 Gündem
Bakan Koca tarih verdi: Tüm aşılar Türkiye'de üretilecek
Bakan Koca tarih verdi: Tüm aşılar Türkiye'de üretilecek Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Meclis'teki bütçe görüşmelerinde açıklamalarda bulundu. Bakan Koca "2028’de tüm aşılar yüzde yüz Türkiye'de üretiliyor olacak. Sağlık turizminde Health Türkiye markasını tüm dünyaya tanıtacağız." dedi.
16.12.2023 Gündem
Metabolik cerrahiyle tip 2 diyabete son
Metabolik cerrahiyle tip 2 diyabete son Dünyada her 6 saniyede bir kişi şeker hastalığı ve buna bağlı komplikasyonlar nedeniyle hayatını kaybediyor. Uygun hastalara yapılan metabolik cerrahi ameliyatı ile şeker hastalığından kurtulma ihtimali bulunmaktadır.
9.12.2023 Pazar
Çocuklarda 3 belirtiyle kendini gösteriyor! Uzmanından Tip-1 diyabet uyarısı
Çocuklarda 3 belirtiyle kendini gösteriyor! Uzmanından Tip-1 diyabet uyarısı Çocuk Endokrinolojisi Uzmanı Prof. Dr. Bilgin Yüksel, çocuklarda çok su içme, sık idrara çıkma ve kilo kaybının eşlik ettiği belirtilerin Tip-1 diyabet hastalığının habercisi olabileceğini söyledi.
15.11.2023 Genel Sağlık
90 dakika az uyku diyabet için risk
90 dakika az uyku diyabet için risk  Yeni bir araştırma, 6 hafta boyunca her gece 90 dakika az uyuyan kadınların insülin direncinin artmasıyla diyabete (şeker hastalığı) yakalanma riskinin yükseldiğini ortaya çıkardı.
15.11.2023 Dünya
Diyet kişiye özel olmalı!
Diyet kişiye özel olmalı! Diyetin kişiye özel olması gerektiğini, eşlik eden hastalıklar, kan değerleri, boy, kilo ölçümleri, yaşa ve cinsiyete göre değiştiğini belirtilen uzmanlar, son yıllarda sıklıkla başvurulan aralıklı oruç yönteminin de herkes için uygun olmadığı uyarısı yapıyor.
9.11.2023 Gündem
İnsülin iğnesi buzdolabının neresinde saklanır? Diyabetliler için hayat kurtaran tavsiye
İnsülin iğnesi buzdolabının neresinde saklanır? Diyabetliler için hayat kurtaran tavsiye Özellikle tip 1 diyabet hastalarında yaz aylarında kan şekerinin aşırı düşmesi yani hipoglisemi sıklığının 3 kat arttığını söyleyen Endokrinoloji Uzmanı Doç. Dr. Savaş Karataş, diyabet hastalarına yaz aylarında hayat kurtaracak önerilerde bulundu.
3.08.2023 Genel Sağlık
Nefesinizde aseton kokusu varsa ve bulanık görüyorsanız bu hastalığa sahip olabilirsiniz!
Nefesinizde aseton kokusu varsa ve bulanık görüyorsanız bu hastalığa sahip olabilirsiniz! Hastalıkların belirtileri kişiden kişiye göre farklılık gösterse bile ortaya çıkan birçok belirti benzerlik göstermektedir. Nefesinizde aseton kokusu olması ve bulanık görmeniz de bir hastalığın habercisi olabilmektedir. İşte, merak edilen tüm detaylar.
27.07.2023 Sağlık
Şeker hastalığına ilaç oluyorlar: Diyabet hastalarının tüketmesi gereken besinler...
Şeker hastalığına ilaç oluyorlar: Diyabet hastalarının tüketmesi gereken besinler... Şeker hastalığı, kan şekerinin normal seviyelerin üzerine çıkmasıyla ortaya çıkan kronik bir rahatsızlıktır. Şeker hastalığı olan kişilerin beslenmelerine dikkat etmeleri ve şeker seviyesini dengeleyecek yiyecekler tüketmeleri çok önemlidir.
6.06.2023 Alternatif Tıp
Bakan Yanık: Deprem bölgelerine çocuklar için 1000 glikoz ölçüm cihazı dağıtacağız
Bakan Yanık: Deprem bölgelerine çocuklar için 1000 glikoz ölçüm cihazı dağıtacağız Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, 11 ili etkileyen depremler sonrası bölgedeki Tip-1 diyabet hastası çocuklar için ilk aşamada toplam 1000 glikoz ölçüm cihazı dağıtacaklarını açıkladı.
18.02.2023 Gündem
‘Tüm çocuklara koşulsuz verilmeli’
‘Tüm çocuklara koşulsuz verilmeli’ Şeker hastası çocukların kan şeker ölçümünü sağlayan sensörlü cihaz yardımı için başvurular başladı. Prof. Şükrü Hatun, cihaz desteğinin sadece sosyal yardım alan ailelere değil tüm çocuklara verilmesini istedi.
10.01.2023 Gündem
Çocuklara şeker ölçüm cihazı yardımı için başvurular başladı
Çocuklara şeker ölçüm cihazı yardımı için başvurular başladı Tip-1 diyabet tanısı almış çocuklara yönelik hayata geçirilen Şeker Ölçüm Cihazı Yardımı’nda başvurular başladı.
6.01.2023 Ekonomi
6 yaşında tüm hayatını değiştiren hastalık! Evin her köşesine bardak bardak su koyunca anlaşıldı
6 yaşında tüm hayatını değiştiren hastalık! Evin her köşesine bardak bardak su koyunca anlaşıldı Oldukça sağlıklı bir yaşam süren 6 yaşındaki Alin Bozkurt yemek yedikten yarım saat sonra acıktığını söylüyor, evin her tarafına bardak bardak su koyuyordu. Anne Hale Bozkurt kızında gördüğü bu değişimleri önce bir oyun olarak düşündü. Ancak minik kız günden güne zayıflayınca aile, soluğu hastanede aldı. Yapılan tahliller sonucunda gerçeği öğrenen Bozkurt ailesi ve uzmanlar yaşananları anlattı.
22.12.2022 Gündem
Şeker hastalığını 2 yıl erteleyebilen ilaç! '14 gün kullanmak çok şeyi değiştirir'
Şeker hastalığını 2 yıl erteleyebilen ilaç! '14 gün kullanmak çok şeyi değiştirir' ABD'de yeni geliştirilen ve kullanım onayı alan bir Tip 1 diyabet ilacının hastalığı 2 yıl erteleyebildiği açıklandı. Bunun özellikle çocuklar ve gençlerin hayatı için büyük önem taşıdığını vurgulayan Prof. Dr. Okan Bülent Yıldız, ilaçla ilgili detayları ve merak edilen noktaları anlattı.
26.11.2022 Gündem
Elanur’un sensör ücretini SGK ödesin
Elanur’un sensör ücretini SGK ödesin Diyabet hastası çocukların kan şekeri kontrolü parmakları delinerek yapılıyor. Bunu yapan sensörlü cihazlar var ancak SGK ücretini ödemiyor. Mağdur olan Bulca ailesi, SGK’ya dava açtı ve kazandı. Mahkeme ücretin ödenmesine hükmetti.
21.11.2022 Gündem
Okulda Diyabet Programı Eğitim Platformu
Okulda Diyabet Programı Eğitim Platformu Tip 1 diyabet tanısı bulunan yaklaşık 23 bin öğrenci, okul ortamında kan şekeri ölçümü ve insülin tedavisi için desteğe ihtiyaç duyuyor.
21.11.2022 Eğitim
ABD'de yeni Tip 1 diyabet ilacına onay: Tedavide çığır açtı
ABD'de yeni Tip 1 diyabet ilacına onay: Tedavide çığır açtı Tip 1 diyabet hastalığının vücuttaki gelişimini geciktirecek bir immunoterapi ilacı ABD'de onaylandı. Uzmanlar, teplizumab adlı ilacın diyabet tedavisinde "yeni bir çağ" açtığını ve ilk defa yalnızca semptomlarla değil, hastalığın kendisiyle mücadele edildiğini belirtiyor.
18.11.2022 Dünya
Çağın salgını diyabet
Çağın salgını diyabet Çağın salgını olarak görülen diyabet her geçen gün artarken uzmanlar diyabet hastalığının iyi bir takip ve hasta uyumuyla kontrol altına alınabileceği vurgusu yaptı.
14.11.2022 Sağlık
Ezberler değişiyor: 5 farklı diyabet tipi tanımlanacak
Ezberler değişiyor: 5 farklı diyabet tipi tanımlanacak Dünyada 1 milyardan fazla insanın yüksek şeker düzeyleriyle ilgili sorun yaşadığı biliniyor. Bunların yarım milyarı ise diyabet hastası olarak çeşitli tedaviler görüyor. Hastalar, çocukluk çağında ortaya çıkan 'Tip 1' diyabet ile genellikle yaşlılık şekeri olarak bilinen 'Tip 2' diyabet şeklinde sınıflandırılıyor, tedavileri de buna göre düzenleniyor. Tıp dünyası ise diyabeti sınıflandırmada artık bu iki tipin yeterli gelmediğini tartışıyor.
25.10.2022 Genel Sağlık
Kovid oldu, iyileşemeyince anlaşıldı! 'Ekmeği koltuğun altına sakladığını görünce kahrolduk'
Kovid oldu, iyileşemeyince anlaşıldı! 'Ekmeği koltuğun altına sakladığını görünce kahrolduk' Ailecek koronavirüs oldular. Sonra iyileştiler ancak ailenin en küçük üyesi Batu bir türlü iyileşemediği gibi durumu daha da kötüye gitmeye başladı. Canan-Eren Genç çiftinin bir tahmini vardı ancak konduramıyordu. Hastalığın fiziksel boyutu bir yana Batu'nun anne-babasının tutumuna karşı gösterdiği tepkiler de yüreklerini paramparça etti. Küçük Batu'nun ve ailesinin yaşadıklarından yola çıkarak sorularımızı yönelttiğimiz uzmanların ise hayati önem taşıyan uyarıları var.
18.08.2022 Gündem
Kovid oldu, iyileşemeyince anlaşıldı! 'Ekmeği koltuğun altına sakladığını görünce kahrolduk'
Kovid oldu, iyileşemeyince anlaşıldı! 'Ekmeği koltuğun altına sakladığını görünce kahrolduk' Ailecek koronavirüs oldular. Sonra iyileştiler ancak ailenin en küçük üyesi Batu bir türlü iyileşemediği gibi durumu daha da kötüye gitmeye başladı. Canan-Eren Genç çiftinin bir tahmini vardı ancak konduramıyordu. Hastalığın fiziksel boyutu bir yana Batu'nun anne-babasının tutumuna karşı gösterdiği tepkiler de yüreklerini paramparça etti. Küçük Batu'nun ve ailesinin yaşadıklarından yola çıkarak sorularımızı yönelttiğimiz uzmanların ise hayati önem taşıyan uyarıları var.
17.08.2022 Haberler

Benzer Haber Etiketleri

Tip 1 Diyabet ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.