Tmmob

Tmmob

Son dakika TMMOB haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan TMMOB gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan TMMOB haber sayfamızda...

Tmmob

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 1.735 tmmob haberi bulunmuştur.
Teleferik kazasına ilişkin raporda çelişki
Teleferik kazasına ilişkin raporda çelişki Antalya'da yaşanan teleferik kazasına ilişkin bilirkişi raporunda, Makine Mühendisleri Odası ve Elektrik Mühendisleri Odası’nın olurunun yeterli olduğu belirtilirken, sonrasında ise inşaat mühendisi onayı ve imzasının bulunmadığı ifadesine yer verildi.
5.05.2024 Gündem
İzmir depreme bilimin ışığında hazırlanacak
İzmir depreme bilimin ışığında hazırlanacak Bu yıl ikincisi düzenlenen Jeoloji Festivali -JEOFEST’24 Kültürpark’ta yapılıyor. Belediye Başkanı Cemil Tugay, İzmir’in Deprem Master Planı’na ihtiyacı olduğunu belirterek acil mikrobölgeleme çalışması yapılması gerektiği söyledi.
27.04.2024 Ege
11 kentte yönetim kadınlarda
11 kentte yönetim kadınlarda 31 Mart 2024 Yerel Seçimleri’nin resmi olmayan sonuçlarına göre 81 ilin 11’inde kadın belediye başkan adayları kazandı. Aydın, Diyarbakır, Eskişehir, Gaziantep ve Tekirdağ olmak üzere 5 büyükşehri kadın belediye başkanları yönetecek.
2.04.2024 Gündem
Çikolatanın tadı kaçabilir! Sahte ürüne dikkat!
Çikolatanın tadı kaçabilir! Sahte ürüne dikkat! Çikolatanın hammaddesi kakaodaki hızla artan fiyat ve olası tedarik sorunları tüketimde etkili olmaya başlıyor. İç piyasada ise Ramazan Bayramı öncesi merdiven altı üretimin artması, tağşişli ürünlerin piyasaya sürülmesi endişesi var.
29.03.2024 Ekonomi
Karadeniz'den 8 bölge listeye girdi! Türkiye’nin en önemli mirasları
Karadeniz'den 8 bölge listeye girdi! Türkiye’nin en önemli mirasları Türkiye'de jeolojik oluşumların kalkınmadaki payının artırılması amacıyla düzenlenen ‘Ulusal ve Uluslararası Görünürlük İçin Türkiye’nin En Önemli 100 Jeolojik Mirası ve Anahtar Jeolojik Alanlarının Belirlenmesi Çalıştayı’nın sonuç bildirgesi hazırlandı. Bildirgede, aralarında mağara ve turba bataklıklarının da bulunduğu Rize’den 1, Gümüşhane’den 4, Trabzon’dan 3 alan Türkiye’nin en önemli 100 jeolojik mirası ve jeositleri listesinde yer aldı.
27.03.2024 Gündem
Bornova ve Bayraklı’da deprem çalışmaları
Bornova ve Bayraklı’da deprem çalışmaları Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Afet Komisyonu Üyesi, İnşaat Mühendisi Ali Güngör, Türkiye’nin en kapsamlı deprem araştırmaları ve risk azaltma projelerinin başlatıldığı İzmir’in Bornova ve Bayraklı ilçelerinde envanter çalışmalarının tamamlandığını söyledi.
10.02.2024 Ege
57 bin liraya kiralık diploma! 6 Şubat gerçeği: 'Hiç gitmediği projeye imza atıyor'
57 bin liraya kiralık diploma! 6 Şubat gerçeği: 'Hiç gitmediği projeye imza atıyor' Son dönemde iş kurmak isteyenlerin tercih ettiği yöntem, can güvenliğini tehdit ediyor. 800 lira ila 57 bin lira arasında değişen kiralık diplomalarla açılıp işletilen iş yerleri, hem açan hem de açılmasını sağlayanlar için 'dolandırıcılık' suçu da teşkil ediyor. Özellikle yeni mezunlar para kazanmak için hiç gitmediği projeye imza atıyor, hiç görmediği ürüne onay veriyor. Tehlikenin boyutunu uzmanlara sorduk.
2.02.2024 Gündem
Müge Cengizkan, Ali Cengizkan: Toplumun arzuladığı, ama akademinin bazen çekindiği soruların peşinde olacağız...
Müge Cengizkan, Ali Cengizkan: Toplumun arzuladığı, ama akademinin bazen çekindiği soruların peşinde olacağız... Sergi, kitap ve araştırma projeleriyle mimarlık literatürüne katkıda bulunmanın ötesine geçerek her yaştan ve sosyal katmandan insanın yaşadığı kente dair bilinçlenmesini önemseyen; kent, mimarlık, tasarıma dair kavramların gündelik yaşamın parçası olmasına çabalayan Müge Cengizkan ve Ali Cengizkan’ın araştırmacılık, editörlük, yazarlık pratiklerini ve güncel işlerini mercek altına aldık.
28.01.2024 Mimarlık
Ayvalık Rahmi M. Koç Müzesi Açıldı
Ayvalık Rahmi M. Koç Müzesi Açıldı Türkiye’nin ulaşım, endüstri ve iletişim tarihindeki gelişmeleri yansıtan ilk ve tek sanayi müzesi olan Rahmi M. Koç Müzesi, kültür sanat dünyasına yeni bir müze daha kazandırdı.
28.01.2024 Mimarlık
1999 depreminde büyük kayıplar veren Kocaeli'nin röntgeni çekiliyor! 6 ay önce başlandı
1999 depreminde büyük kayıplar veren Kocaeli'nin röntgeni çekiliyor! 6 ay önce başlandı Kocaeli’de Büyükşehir Belediyesi ile TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Kocaeli Şubesi arasında 'Kocaeli Yapı Envanter Çalışması Protokolü' kapsamında; 1999 depremi öncesi yapılan binalara ilişkin risk analizi tamamlandı. Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, "Yaklaşık 200 bin binanın taraması tamamlandı. Diğer binaları da tarayacağız" dedi.
28.01.2024 Gündem
1 kilosu 120 dolar
1 kilosu 120 dolar Dünya genelinde yapay et tartışması son günlerde arttı.
15.01.2024 Gündem
30 Ekim bir uyarıydı: 'Deprem olmaz' dediğimiz yerlerde faylar harekete geçti
30 Ekim bir uyarıydı: 'Deprem olmaz' dediğimiz yerlerde faylar harekete geçti Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Jeoloji Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Koray Çetin Onalan, "Bundan daha önce haberimiz yoktu. 'Deprem olmaz' dediğimiz yerlerde faylar harekete geçti, deprem olmaya başladı" dedi.
4.01.2024 Gündem
Prof. Dr. Naci Görür: 23 kent fay üzerinde
Prof. Dr. Naci Görür: 23 kent fay üzerinde Deprem Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, "Depremler iyi ki var. Depremler olmadığı takdirde dünya ölür, ölü bir gezegen olur ve yaşam olmaz. Depremin olduğu yerde o fay zonları, en fazla insanlara bereket sunan yerlerdir. Bizim kentlerimizin çoğu niye Kuzey Anadolu Fayı boyunca dizilmiş zannediyorsunuz? Sebebi, o fay zonlarında sıcak su, soğuk su var, güldür güldür akıyor. Böcek var, çiçek var, ağaç var, tarla var, mümbit topraklar var, her şey var. İnsanlar o bereketten yararlanmak için oraya yerleşmiş. Depremlerden korkabiliriz ama depremler dursun diye sakın dua etmeyin” dedi.
21.12.2023 Gündem
Naci Görür'den korkutan deprem açıklaması! "Bu işin şakası yok"
Naci Görür'den korkutan deprem açıklaması! "Bu işin şakası yok" Son dakika haber: Yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür'den korkutan Marmara depremi açıklaması. Önceki gün İstanbul'da da hissedilen Yalova'daki 4.1'lik depremin ardından açıklamalar peş peşe geldi. Prof. Görür, yaptığı açıklamada “Bu işin şakası yok. Çocuk olmayın" dedi. İşte detaylar...
19.12.2023 Haberler
Naci Görür'den korkutan deprem açıklaması! "Bu işin şakası yok"
Naci Görür'den korkutan deprem açıklaması! "Bu işin şakası yok" Son dakika haber: Yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür'den korkutan Marmara depremi açıklaması. Önceki gün İstanbul'da da hissedilen Yalova'daki 4.1'lik depremin ardından açıklamalar peş peşe geldi. Prof. Görür, yaptığı açıklamada “Bu işin şakası yok. Çocuk olmayın" dedi. İşte detaylar...
19.12.2023 Gündem
İşte İstanbul’daki en riskli bölgeler! Daha büyük hasara neden olacak
İşte İstanbul’daki en riskli bölgeler! Daha büyük hasara neden olacak Haramidere, Ayamama, Kurbağalıdere’nin olası Marmara depreminde en riskli alanlar olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Çakır, yüzey deformasyonu yaşanan bölgelerde depremin daha büyük hasara neden olacağını söyledi.
17.12.2023 Gündem
Depremde ağır hasar alan binada hatılın içinden metal kap çıktı
Depremde ağır hasar alan binada hatılın içinden metal kap çıktı Adana'da depremde ağır hasar alan ve yıkımına başlanan İnci Apartmanı'nın hatıl adlı beton bağlama unsurundan metal kap çıktı. TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Hasan Aksungur, inşaat sürecinde şantiyede çalışırken yemek yiyen işçilerin metal kabı fark etmeden kalıbın içinde unutmuş olabileceğini söyledi.
24.11.2023 Haberler
Türkiye birincisi!
Türkiye birincisi! TMMOB Şehir Plancıları Odası tarafından, 2003 yılında hayata veda eden Prof. Dr. Raci Bademli anısına düzenlenen ve iki yılda bir tekrarlanan Raci Bademli İyi Uygulamalar Ödülü Yarışması, 11’inci kez gerçekleştirildi.
21.10.2023 Ege
Türkiye, Gazze için yasta
Türkiye, Gazze için yasta İsrail’in Gazze’de hastane bombalamasının ardından Türkiye’de üç günlük yas ilan edilip bayraklar yarıya indirildi. ABD’nin Ankara Büyükelçiliği de yas kararına uyup ABD bayrağını yarıya indirdi.
20.10.2023 Gündem
5 günlük yağmur 5 günde bitti
5 günlük yağmur 5 günde bitti Kuraklık tehlikesi ile karşı karşıya kalan İstanbul’da barajlardaki su oranı, eylül ayının son döneminde 5 gün süren etkili yağışlar sonrası arttı. Ancak o yağışlarda havzalara dolan su, İstanbul’a sadece 5 gün yetti.
10.10.2023 Gündem
Fay haritasında ‘güncelleme’! İstanbul ve çevresinde değişiklik yok
Fay haritasında ‘güncelleme’! İstanbul ve çevresinde değişiklik yok MTA’nın güncellenmiş haritasında, Kahramanmaraş depreminin yarattığı yüzey kırıklarına da yer verildi. Haritaya göre, İstanbul ve çevresindeki fay hatlarında bir değişiklik yok.
7.10.2023 Gündem
Naci Görür'den çarpıcı uyarı: Yılda 2,5 santim hareket ediyor, zamanı dolmak üzere
Naci Görür'den çarpıcı uyarı: Yılda 2,5 santim hareket ediyor, zamanı dolmak üzere Bilim Akademisi Kurucu Üyesi ve Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, Tunceli’de katıldığı deprem sempozyumunda, “Bizim Yedisu fayı dediğimiz Kuzey Anadolu fayının bir bölümü, orası çok etkin ve hızlı. Yılda 2,5 santim hareket ediyor. Yaklaşık 250 senede bir deprem üretiyor. Zamanı tam bilmiyoruz ama en son deprem orada 1784 yılında, demek ki zamanı dolmuş veya dolmak üzere. Ona karşı dikkatli olmak lazım” dedi.
23.09.2023 Gündem
36 ülkeden heyet gelecek! Dünya kapı ve pencere sektörü buluşuyor
36 ülkeden heyet gelecek! Dünya kapı ve pencere sektörü buluşuyor Açıklanan son verilerde, çelik kapı üretim sektörünün dünyada 4,7 milyar dolarlık ticaret hacmi olduğu belirtiliyor.
11.09.2023 Ekonomi
180 dönümlük yeşil alan imara açıldı! Lüks sitelerin ilk temeli atıldı
180 dönümlük yeşil alan imara açıldı! Lüks sitelerin ilk temeli atıldı Adana'nın 'akciğerleri' olarak nitelendirilen ve 30 yıldır rant tartışmasına konu olan Yüreğir ilçesi Kışla Mahallesi'ndeki Çamlıca arazileri, kentsel dönüşüm alanı ilan edilerek inşaata açıldı. Dönemin Adana Belediye Başkanı Selahattin Çolak'ın silahlı saldırıya uğramasına neden olan Çamlıca arazilerinde yapılacak lüks sitelerin ilk temeli atıldı.
2.09.2023 Gündem
Asgari ücretle yarışan burslar! İş, bilgisayar, ücretsiz barınma, yemek, ulaşım...
Asgari ücretle yarışan burslar! İş, bilgisayar, ücretsiz barınma, yemek, ulaşım... Üniversiteler, vakıflar, meslek ve ticaret odaları öğrencileri desteklemek için cazip burs olanakları sunuyor. Bazı burslar net asgari ücret miktarına ulaşırken, iş, bilgisayar, ücretsiz barınma, yemek, ulaşım, kıyafet sağlayanlar da var.
3.08.2023 Eğitim

Benzer Haber Etiketleri

Tmmob ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.