Tüketici Hakları

Tüketici Hakları

Son dakika tüketici hakları haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan tüketici hakları gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan tüketici hakları haber sayfamızda...

Tüketici Hakları

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 946 tüketici hakları haberi bulunmuştur.
Ramazan öncesi etiket oyunları
Ramazan öncesi etiket oyunları Gıda fiyatları Ramazan öncesinde yeniden ivme kazanırken, geçen seneye göre yüzde 195’i bulan artışlar oldu. Türkiye Ziraat Odaları Birliği tavan fiyat önerirken Tüketici Hakları Derneği, ‘almama hakkını’ gündeme getirdi.
9.03.2024 Ekonomi
Çılgın yarışta son durum
Çılgın yarışta son durum Yapay zekâda rekabet devam ediyor. Yarışa katılan son isim yapay zekâyı insanlık için en büyük tehdit olarak gören Elon Musk!
11.11.2023 Pazar
Rafta ucuz ama kasada pahalı! '1 lira deyip geçmeyin, cezası büyük'
Rafta ucuz ama kasada pahalı! '1 lira deyip geçmeyin, cezası büyük' "Raftaki fiyat daha düşük ama kasada daha çok ödeme yaptım" cümlesini son günlerde çok duyar olduk. Raftaki etiket fiyatı ile kasadaki fiyatın uyuşmaması "Sistemde bir hata var" gerekçesiyle geçiştirilebiliyor. Peki bu sorunla karşılaşan tüketici ne yapmalı? İşte cevabı.
17.10.2023 Ekonomi
Genç kadının karnında unutulan cerrahi alet 18 ay sonra çıkartıldı
Genç kadının karnında unutulan cerrahi alet 18 ay sonra çıkartıldı 2020’de sezaryen doğum yapan kadının içinde unutulan cerrahi alet tam 18 ay sonra bedeninden çıkarıldı.
5.09.2023 Dünya
Günübirlik kiralama vergi kaçağı yaratıyor
Günübirlik kiralama vergi kaçağı yaratıyor Turizmde günlük kiralamalar, hem vergi kaçağına yol açıyor hem de ve suistimale oldukça açık. Bakanlığın düzenlemesi beklenirken, turizmciler “Haklarımız korunmalı” diyor.
1.08.2023 Ekonomi
Veri birleştirme
Veri birleştirme AB düzenlemeleri gereğince Meta Platforms gibi platformlar tarafından kullanıcıların rızasının alınması zorunludur.
12.07.2023 Milliyet Rekabet
‘Depremzede’dir iki, üç kat öder!
‘Depremzede’dir iki, üç kat öder! Son birkaç yıldır yaşanan fahiş kira artışlarının yanı sıra Kahramanmaraş merkezli on ili etkileyen yıkıcı depremin ardından vatandaşlar başka illere göç etmeye başladı. Bunu fırsat bilen bazı ev sahipleri ve emlakçılar ev tutmak isteyen vatandaşlara değerinin çok üzerinde kira isterken, halihazırda evde oturan kiracının da kirasını neredeyse 3-4 katına çıkarmak istiyor.
9.04.2023 Gündem
Zincir marketlere kesilen para cezası çözüm olmadı! Fahiş fiyata karşı yeni tedbir önerisi
Zincir marketlere kesilen para cezası çözüm olmadı! Fahiş fiyata karşı yeni tedbir önerisi Temel gıda ve temizlik ürünlerinde fahiş fiyat uyguladığı ve stokçuluk yaptığı belirlenen zincir marketler ile işletmelere uygulanan para cezaları çözüm getirmeyince, farklı tedbirler gündeme gelmeye başladı.
23.11.2022 Ekonomi
İnternetten telefon siparişi verdi gelen paket şoke etti
İnternetten telefon siparişi verdi gelen paket şoke etti Bilecik’te internet üzerinden 2 bin 400 lira değerinde telefon siparişi veren 42 yaşındaki Barış Akbulut, telefon yerine bant gönderildiğini görünce şoke oldu.
14.11.2022 Haberler
İnternetten telefon siparişi verdi gelen paket şoke etti
İnternetten telefon siparişi verdi gelen paket şoke etti Bilecik’te internet üzerinden 2 bin 400 lira değerinde telefon siparişi veren 42 yaşındaki Barış Akbulut, telefon yerine bant gönderildiğini görünce şoke oldu.
14.11.2022 Gündem
Kafaları karıştıran kargo iade ücretinde son durum! 2 uzman artısıyla eksisiyle anlattı
Kafaları karıştıran kargo iade ücretinde son durum! 2 uzman artısıyla eksisiyle anlattı Pandemi etkisiyle internet üzerinden yapılan alışverişlerin her geçen gün artması beraberinde bazı önemli sorunlar da doğurdu. 1 Eylül'den itibaren internet üzerinden alınan ürünlerin iade sürecinde değişikliğe gidildi. Buna göre internetten alınan ürünlerin iadesi artık satıcılar tarafından değil, tüketiciler tarafından karşılanacak. Peki bu karar önümüzdeki günlerde ne gibi sonuçlar doğurabilir? Uzmanlara sorduk.
9.09.2022 Ekonomi
Geçiş kolaylaşsın şart koşulmasın
Geçiş kolaylaşsın şart koşulmasın Kredi ödemesi olanların aylıklarını başka bir bankaya taşımakta zorluk yaşadığını belirten emekliler bankaların promosyon için kredi kartı ve otomatik ödeme gibi şartlar koşmamasını da talep ediyor.
16.08.2022 Ekonomi
Mert şırınga çikolatadan ölmüştü! Firma yetkililerinin ifadesi alınamadı
Mert şırınga çikolatadan ölmüştü! Firma yetkililerinin ifadesi alınamadı Ankara'da ilkokul öğrencisi Mert Yağız Köksal'ın (7) şırınga şeklindeki çikolata kapağının boğazına kaçması sonucu ölümüyle ilgili, tutuksuz 8 sanığın yargılandığı davada, 2 firma yetkilisi ile kantin işletmecisinin eşinin ifadesi alınamadığı için dosya bilirkişiye gönderilmedi. Duruşma, firma yetkilileri ve kantin işletmecisi Neşe ile eşi Sefa Yavuz’la ilgili soruşturmanın sonucunun Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na sorulmasına karar verilerek, ertelendi.
15.05.2024 Gündem
40 maddelik Dezenformasyon teklifi Adalet Komisyonu’nda kabul edildi
40 maddelik Dezenformasyon teklifi Adalet Komisyonu’nda kabul edildi Dezenformasyonla mücadeleyi hedefleyen internet haber sitelerini süreli yayın kapsamına alan düzenlemeleri de içeren yasa teklifi TBMM Adalet Komisyonu’nda kabul edildi. Teklifle; gerçeğe aykırı bir bilgiyi, kamu barışını bozmaya elverişli şekilde alenen yayan kimse, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılacak. Basın kartı resmi kimlik belgesi olarak kabul edilecek.
15.06.2022 Siyaset
Selçuklu kadınlar haklarını öğreniyor
Selçuklu kadınlar haklarını öğreniyor Efes Selçuk Belediyesi Eşitlik Birimi çalışmaları kapsamında kadınlar için İZAV (İzmir Avukatları 100. Yıl Derneği) işbirliğiyle düzenlenen Temel Hukuk Eğitimi, son olarak Gökçealan Mahallesi’nde gerçekleşti.
1.06.2022 Ege
Kiracı hakları nelerdir? Ev sahibine hangi durumlarda dava açılabilir?
Kiracı hakları nelerdir? Ev sahibine hangi durumlarda dava açılabilir? Son zamanlarda gündemden düşmeyen ev kiralarının fiyatları konuşulmaya devam ediyor. Astronomik düzeyde artan kiralar, mal sahibiyle kiracıyı karşı karşıya getiriyor. Uzmanlar, ev sahibi baskısıyla karşılaşan kiracıların yasal hakları olduğuna dikkat çekiyor. Kiracılar ise haklarını nasıl savunabilir öğrenmek istiyor. Peki kiracı haklar nelerdir? Ev sahibine hangi durumlarda dava açılabilir?
31.05.2022 Gündem
Kiracıya ipuçları! ‘Oğlum taşınacak’ yalanına dava açın
Kiracıya ipuçları! ‘Oğlum taşınacak’ yalanına dava açın Astronomik düzeyde artan kiralar, mal sahibiyle kiracıyı karşı karşıya getiriyor. Uzmanlar, ev sahibi baskısıyla karşılaşan kiracıların yasal hakları olduğuna dikkat çekiyor.
31.05.2022 Gündem
Elektrik faturanız 116 TL'nin üzerinde ise mutlaka bakın! Serbest tüketici olma fırsatı
Elektrik faturanız 116 TL'nin üzerinde ise mutlaka bakın! Serbest tüketici olma fırsatı Yıllık elektrik tüketimi 1100 kilovatsaatin (kWh) üzerinde olan tüketiciler, elektrik tedarik şirketini değiştirip daha düşük fiyattan elektrik kullanma imkanına sahip olabiliyor. Uzmanlar, bu değişikliği yapmak isteyen vatandaşların hangi detayları göz önünde bulundurması gerektiğini sıraladı.
2.04.2022 Ekonomi
Mert'i öldüren şırınga çikolata için 'güvenli değil' raporu
Mert'i öldüren şırınga çikolata için 'güvenli değil' raporu Ankara’da, ilkokul öğrencisi Mert Yağız Köksal'ın (7) şırınga şeklindeki çikolata kapağının boğazına kaçması sonucu hayatını kaybetmesiyle ilgili açılan davada Tüketici Hakları Derneği'nin, ürünün güvenli olmadığına ilişkin raporu da dosyaya girdi. Raporda, çikolatayla ilgili "Hedef tüketici kitlesi bakımından yapılan incelemede ürünün kapağının açılması ve tüketilmesi şekli bakımından 'güvenli ürün' olarak değerlendirilemeyeceği sonucuna varılmıştır" denildi.
6.02.2022 Gündem
Konut alım satımında yeni dönem! Tamamen değiştirecek...
Konut alım satımında yeni dönem! Tamamen değiştirecek... Tüketici Kanunu’nda planlanan değişikliklerle ilgili detaylar netleşiyor. Konut alımından devre mülk tatil satışına, taksitli alışverişten abonelik hizmetine en fazla mağduriyet yaşanan konulardaki düzenlemeler için uzmanlar, tüketicileri nelerin beklediğini tüm detaylarıyla değerlendirdi.
20.03.2022 Ekonomi
Garantisi biter bitmez bozuluyorsa dikkat! Sebebi 'pes' dedirtti
Garantisi biter bitmez bozuluyorsa dikkat! Sebebi 'pes' dedirtti Elektronik aletten giysiye, satın alınan ürünler artık 'ömür boyu' kullanılamıyor. Bunun sebebi ise 'planlı eskitme' olarak adlandırılan bir pazarlama taktiği. Peki tüketici olarak bu durumla karşılaşırsak neler yapabiliriz? Uzmanlar bu alanda yasal düzenlemeler yapılması gerektiği görüşünde.
25.01.2022 Ekonomi
Yavaş internete cezasız iptal
Yavaş internete cezasız iptal Telefon ve internet sözleşmelerinde yeni düzenlemeler yürürlüğe girdi. Buna göre, aboneye taahhüt edilen internet hızının sağlanamaması halinde sözleşme ceza ödemeden feshedilebilecek. Abone onayı gerektiren işlemler için ayrı ayrı onay alınacak, taahhütname süreleri 24 ay ile sınırlandırılacak. Tüketicinin şikayeti üzerine işletmecilerle yapılan sözleşmeler değiştirilebilecek.
19.01.2022 Ekonomi
Tüketici Hakları Yönetmeliği’nde yapılan düzenleme Resmi Gazete’de yayımlandı
Tüketici Hakları Yönetmeliği’nde yapılan düzenleme Resmi Gazete’de yayımlandı Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından Tüketici Hakları Yönetmeliği’nde yapılan düzenleme Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, aboneye duyurulan internet hızının sağlanamaması halinde vatandaş ceza ödemeden sözleşmeyi fesih edebilecek.
17.01.2022 Haberler
Milyonlarca vatandaşı ilgilendiriyor! Ceza ödemeden sözleşme feshedilecek
Milyonlarca vatandaşı ilgilendiriyor! Ceza ödemeden sözleşme feshedilecek Bilgi Teknolojileri Kurumu (BTK) tarafından Tüketici Hakları Yönetmeliği'nde yapılan değişiklik Resmi Gazete'de yayımlandı. Düzenlemeye ilişkin açıklama yapan Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, "Düzenleme, haberleşme hizmetlerinde vatandaşlarımızın haklarını daha güçlü koruduğumuz ve Dijital Türkiye hedeflerimizi gerçekleştirdiğimiz birçok yenilik içeriyor" dedi.
17.01.2022 Gündem
İkinci el araç alıp satacaklar dikkat! Resmen tavan yaptı: Yüzde 70!
İkinci el araç alıp satacaklar dikkat! Resmen tavan yaptı: Yüzde 70! İkinci el otomobil piyasasında son zamanlarda artan dolandırıcılık haberleri dikkatleri bu alana çekti. Tercihlerin ikinci ele yöneldiği bugünlerde, fırsatçılar da iş başında! Sektör temsilcileri ve uzmanlar, risklere karşı çarpıcı uyarılarda bulunarak, eksperleri işaret etti.
20.03.2022 Otomobil

Benzer Haber Etiketleri

Tüketici Hakları ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.