Tüketici Hakları

Tüketici Hakları

Son dakika tüketici hakları haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan tüketici hakları gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan tüketici hakları haber sayfamızda...

Tüketici Hakları

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 856 tuketici haklari haberi bulunmuştur.
Tüketici Hakları Telefon Numarası Nedir? Alo Tüketici Şikayet Hattı Ve İletişim Bilgileri
Tüketici Hakları Telefon Numarası Nedir? Alo Tüketici Şikayet Hattı Ve İletişim BilgileriToplumda her bir birey "tüketicidir". Tüketicilerin haklarının düzenlendiği mevzuatı yürütmekle görevli Bakanlık ise Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığıdır. Avrupa Birliği Normlarının bir gereği olarak Türkiye'de de Tüketicilerin haklarının korunmasına yönelik Tüketici Kanunu çıkarılmıştır. Tüketicilerin sorunlarının çözümü için hızlı ve kolay erişilebilir yasal yollar açılmıştır. İşte bilinçli bir tüketicinin başvurabileceği bu yasal yollar ve iletişim hatları.
8.06.2021Gündem
E - pazaryerlerine rekabet kıskacı
E - pazaryerlerine rekabet kıskacıPandemide satış ve işlem hacimleri adeta patlama yapan e - pazaryerleri, rekabet kıskacına alınacak. Rekabet Kurumu, hazırladığı raporla sektördeki sorunları ortaya koyarken, e - pazaryerlerinin tüketici ve satıcılar nezdinde yarattığı faydaların korunmasını hedefliyor.
13.05.2021Ekonomi
Özel Günler Nelerdir? Dünyada Kutlanan Özel Günler Ve Tarihleri
Özel Günler Nelerdir? Dünyada Kutlanan Özel Günler Ve TarihleriDünyada kutlanan anlamlı özel günler bulunur. Bu özel günler genellikle herkes tarafından bilinen günler değildir. Bazı günler tüm dünyada kutlanırken, bazı günler ise farklı ülkelerde kutlanır. Pek çok kişi bu günleri merak ederek araştırmalar yapıyor. Özel günler nelerdir? Dünyada kutlanan özel günler ve tarihleri, hakkında bilgileri derledik.
3.04.2021Eğitim
‘Enflasyonla mücadele kararlılıkla sürecek’
‘Enflasyonla mücadele kararlılıkla sürecek’Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, enflasyonla mücadeleyi zedeleyen ve tüketicileri mağdur eden tüm olağandışı fiyat gerçekleşmeleriyle mücadelenin süreceğini belirterek, “Hükümetimizce fiyat istikrarının temini ve enflasyonla mücadele yönünde çalışmalar kararlılıkla sürdürülecek olup, fiyat anomalileriyle ilgili tedbirlerimiz de aynı kararlılıkla devam edecek” dedi.
18.03.2021Ekonomi
Bakan Pekcan'dan enflasyon açıklaması
Bakan Pekcan'dan enflasyon açıklamasıTicaret Bakanı Ruhsar Pekcan, enflasyonla mücadeleyi zedeleyen ve tüketicileri mağdur eden tüm olağandışı fiyat gerçekleşmeleriyle mücadelenin süreceğini belirterek, "Hükümetimizce fiyat istikrarının temini ve enflasyonla mücadele yönünde çalışmalar kararlılıkla sürdürülecek olup, fiyat anomalileriyle ilgili tedbirlerimiz de aynı kararlılıkla devam edecektir." dedi.
17.03.2021Ekonomi
Son dakika: Çoğu kişi umursamıyor! 5 bin liralık tazminat hakkı...
Son dakika: Çoğu kişi umursamıyor! 5 bin liralık tazminat hakkı...Tüketiciler Birliği Antalya Şube Başkanı Neşet Gündüz, dikkat çekmek için etikete '19.99 lira', '49.90 lira' gibi fiyat yazan mağazadan gerçekleştirilen alışverişte, 1 kuruş para üstünü 'bozuk para yok' gerekçesiyle ödemeyen firmanın, dava açılması halinde tüketiciye 5 bin lira tazminat ödemek zorunda kalabileceğini söyledi.
16.02.2021Ekonomi
Perakende ticarete düzenleme geliyor
Perakende ticarete düzenleme geliyorTicaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanunda, sektörün değişen dinamik yapısına bağlı olarak belli değişiklikler yapılmasının gündemde olduğunu belirterek, geleneksel perakendeciliğin desteklenmesi, coğrafi işaretli ürünler ve yöresel ürünlere yönelik farkındalığın arttırılmasının bu çalışma kapsamında yer aldığını bildirdi.
17.12.2020Ekonomi
Kaybettiği cüzdanı başına iş açtı
Kaybettiği cüzdanı başına iş açtıAntalya’da içerisinde kimliğinin bulunduğu cüzdanını kaybeden temizlik işçisi Ramazan Kumak (30), ağabeyine koltuk takımı almak için kredi çekmeye gittiği bankada hayatının şokunu yaşadı. Bankada, başka bir bankadan kendi adına 2 bin TL kredi çekildiğini öğrenen Kumak, ödemeyi yapayınca 5 bin lira ödemek zorunda kaldı. Bankadan şikayetçi olan temizlik işçisi, krediyi çeken kişiye de seslenerek, “Allah’ından bulsun. Diyecek bir şeyim yok” dedi.
17.12.2020Haberler
Kaybettiği cüzdanı başına iş açtı! Acı gerçekle bankada yüzleşti
Kaybettiği cüzdanı başına iş açtı! Acı gerçekle bankada yüzleştiAntalya’da içerisinde kimliğinin bulunduğu cüzdanını kaybeden temizlik işçisi Ramazan Kumak (30), ağabeyine koltuk takımı almak için kredi çekmeye gittiği bankada hayatının şokunu yaşadı. Bankada, başka bir bankadan kendi adına 2 bin TL kredi çekildiğini öğrenen Kumak, ödemeyi yapayınca 5 bin lira ödemek zorunda kaldı. Bankadan şikayetçi olan temizlik işçisi, krediyi çeken kişiye de seslenerek, “Allah’ından bulsun. Diyecek bir şeyim yok” dedi.
17.12.2020Gündem
Son dakika... Bakan Pekcan: Türkiye, yüksek büyüme ile yoluna devam edecek
Son dakika... Bakan Pekcan: Türkiye, yüksek büyüme ile yoluna devam edecekGelen son dakika haberine göre; Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, "Türkiye, geçmişte olduğu gibi, önümüzdeki süreçte de katma değerli ihracat artışı ve yüksek büyüme ile yoluna etkin şekilde devam edecek, küresel ekonominin en dinamik aktörlerinden biri olma özelliğini sürdürecektir" dedi.
11.12.2020Siyaset
Avrupa ülkelerinde Apple'a iPhone davası
Avrupa ülkelerinde Apple'a iPhone davasıAvrupa'da bir tüketici derneği, ABD teknoloji şirketi Apple'a karşı eski telefon modellerini kasıtlı olarak değersizleştirdiği gerekçesiyle dava açtı.
2.12.2020Ekonomi
Bitcoin 15,500 doları aştı
Bitcoin 15,500 doları aştıKüresel düzeyde merkez bankalarının dijital para çıkarma hazırlıklarını artırmalarıyla, kripto paralara yönelik ilgi artınca en yüksek hacimli birim Bitcoin 15,500 doları da aştı.
6.11.2020Uzmanpara
İzmir'de emlakçılar depremzedelerden komisyon almayacak
İzmir'de emlakçılar depremzedelerden komisyon almayacakİzmir Emlak Komisyoncuları Odası (İZEKO) Başkanı Mesut Güleroğlu, sosyal medyadaki ev kiralarının yükseltildiği yönündeki paylaşımlara ilişkin, "Deprem sonrası herkes fedakarca çalışıyor. Böyle bir durum varken sosyal medyada yapılan bu tür paylaşımların provokatif olduğunu düşünüyorum." dedi.
1.11.2020Ekonomi
Son dakika: İstanbul Bilişim hakkında flaş karar verildi
Son dakika: İstanbul Bilişim hakkında flaş karar verildiİstanbul Bilişim'in konkordato talebi İstanbul 1. Asliye Ticaret Mahkemesi'nce reddedildi. Mahkeme şirketin iflasına karar verdi.
15.10.2020Ekonomi
Abonelikte iptal çilesi bitecek
Abonelikte iptal çilesi bitecekTelefon, internet ve benzeri sözleşmelerin iptali aşamasında, ‘İptal talebinizi faks çekin’ şeklinde çıkartılan zorlukların önüne geçilecek. Abonelik iptalleri bundan sonra e-Devlet üzerinden yapılabilecek.
29.09.2020Ekonomi
AB ve İngiltere müzakereleri tıkanma noktasında
AB ve İngiltere müzakereleri tıkanma noktasındaAvrupa Birliği (AB) ve İngiltere arasında ticaret ve gelecekteki ilişkileri şekillendirecek anlaşmaya ilişkin müzakerelerde ilerleme sağlanamaması ve Londra'nın Brexit ayrılık anlaşmasını ihlal etmeye yönelik girişimi ilişkilerde tıkanmaya neden oldu.
16.09.2020Uzmanpara
Son dakika: Maskeler hakkında flaş iddia! Üç katlı ama...
Son dakika: Maskeler hakkında flaş iddia! Üç katlı ama...Gelen son dakika haberine göre, yeni tip koronavirüsün neden olduğu Kovid-19’dan korunmak için olmazsa olmaz önlemlerden biri olan medikal maskede standart altüst olmuş durumda. Tüketici Hakları Derneği Başkanı Bülent Yılmaz, mevcut maskelerin koruyucu özellikli filtre görevi gören kumaşların kullanılmadan üretildiğini iddia ediyor. İTÜ’den Prof. Dr. Osman Özipek, maskede kumaştan çok EN-14683 standardına bakılmasını önerirken TSE Başkanı Şahin ‘Standart maske 3 mikrondan büyük damlacıklara bariyer olmalı’ diyor.
12.09.2020Gündem
EN-14683  kriteri şart
EN-14683 kriteri şartYeni tip koronavirüsün neden olduğu Kovid-19’dan korunmak için olmazsa olmaz önlemlerden biri olan medikal maskede standart altüst olmuş durumda. Tüketici Hakları Derneği Başkanı Bülent Yılmaz, mevcut maskelerin koruyucu özellikli filtre görevi gören kumaşların kullanılmadan üretildiğini iddia ediyor. İTÜ’den Prof. Dr. Osman Özipek, maskede kumaştan çok EN-14683 standardına bakılmasını önerirken TSE Başkanı Şahin ‘Standart maske 3 mikrondan büyük damlacıklara bariyer olmalı’ diyor.
12.09.2020Gündem
Evlilik sitelerinde dolandırıcılık uyarısı! Utanıp şikayet etmiyorlar
Evlilik sitelerinde dolandırıcılık uyarısı! Utanıp şikayet etmiyorlarEvlilik sitelerinde, evlenme vaadiyle dolandırılanların sayısı her geçen gün artıyor. Sosyal medya üzerinden de yapılan dolandırıcılıkların pandemi döneminde artış gösterdiği bildirdi. Tüketici Hakları Derneği Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, “Geçen yıl ayda 10 şikâyet geliyorsa, bu yıl ayda 25-30 civarında şikâyet geliyor. Bunlar bildiklerimiz, bir de utanıp şikâyet edemeyenler var" dedi.
10.09.2020Gündem
Alman Yeşiller’den nükleer güce onay
Alman Yeşiller’den nükleer güce onayAlmanya’nın Yeşiller Partisi, 26 Haziran’da Kovid-19 salgını sonrası parti kongresini düzenledi...
5.07.2020Dünya
Abonelik iptali tek  tık’la e-Devlet’ten
Abonelik iptali tek tık’la e-Devlet’tene-Devlet üzerinden yapılabilecek işlemlere internet ve telefon aboneliği iptali de ekleniyor. Düzenlemenin 15 Mayıs’ta yürürlüğe girmesi, uygulamanın ise 15 Eylül’den sonra başlaması öngörülüyor
18.04.2020Ekonomi
Son dakika: Bakan açıkladı! Mayıs sonuna ertelenecek...
Son dakika: Bakan açıkladı! Mayıs sonuna ertelenecek... Son dakika haberlere göre, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, turizm sezonu ile ilgili "Bizim öngörümüz mayıs sonuna ertelenecek, şu anki gidişat onu gösteriyor." dedi.
2.04.2020Ekonomi
Şimdiki zamanın hikayesi
Şimdiki zamanın hikayesiŞehrin simgeleri -  ALPEREN BİLGİLİAdana’nın simgeleri arasında yer alan Taşköprü, Seyhan Nehri üzerine kurulmuş...
15.03.2020Pazar
Corona virüs nedeni ile tatili iptal olan vatandaş ne yapacak? İşte cevabı...
Corona virüs nedeni ile tatili iptal olan vatandaş ne yapacak? İşte cevabı...Uzmanlar, erken rezervasyonla paket turlarda ödeme yapan vatandaşların, dünyanın birçok bölgesinde görülen yeni tip corona virüs (Kovid-19) salgını nedeniyle iptal haklarının bulunduğunu bildirdi.
13.03.2020Ekonomi
Mobil kimlik ve e-ruhsat dönemi
Mobil kimlik ve e-ruhsat dönemiİzmirli yazılım şirketi Savuncell A.Ş, dünyada ilk kez cep telefonu, tablet ve bilgisayar gibi IMEI numarasına sahip cihazlarda kullanılmak üzere dijital kimlik uygulaması geliştirdi
26.02.2020Ege

Benzer Haber Etiketleri

ekonomiHaberlercoronaticaretantalya

Tüketici Hakları ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.