Türbe

Türbe

Son dakika türbe haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan türbe gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan türbe haber sayfamızda...

Türbe

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 1.253 türbe haberi bulunmuştur.
Kelime Gezmece Cevapları 2022: Kelime Gezmece Tüm Seviyeler ve Cevapları
Kelime Gezmece Cevapları 2022: Kelime Gezmece Tüm Seviyeler ve CevaplarıKelime dağarcığını test eden Kelime Gezmece bir bulmaca oyunudur. Farklı şehirlerin isimlendirildiği bu oyunda zorlu seviyeleri ve bölümler bulunuyor. Toplam 47 bölümden oluşan oyun cep telefonlarından oynanabiliyor. Oyun seviyesi arttıkça cevaplarını bulmak da bir o kadar zor oluyor. Özellikle bazı bölümlerin cevaplarını bulmak oldukça zor. Kelimeleri bulmanın yanı sıra Kelime Gezmece cevapları ile kelime haznesi ve düşünme yeteneğinin gelişmesine yardımcı oluyor. Kelime Gezmece tüm seviyeler ve cevapları için “Kelime Gezmece Cevapları” içeriğimize göz atabilirsiniz.
2.08.2022Oyun
Yer: Afyonkarahisar! 100 yıl sonra ortaya çıkan fotoğraf
Yer: Afyonkarahisar! 100 yıl sonra ortaya çıkan fotoğrafAfyonkarahisar'da 24 Temmuz 1922'de Yunan işgali yıllarında keşif uçuşunda düşürülen uçakta şehit olan ve Kurtuluş Savaşı sırasında Afyonkarahisar'ın ilk hava şehitleri olarak kayıtlara geçen Hava Pilot Yüzbaşı Ahmet Bahattin Bey ve sivil pilot Cemal Bey'in cenazelerinin defnedildiği Afyonkarahisar Hava Şehitliği'nin ilk halinin fotoğrafı ortaya çıktı.
26.07.2022Gündem
Yatır Nedir? Yatır Tdk Sözlük Anlamı Ne Demek?
Yatır Nedir? Yatır Tdk Sözlük Anlamı Ne Demek?Yatır kelimesi, içerisinde doğaüstü bir gücün bulunduğuna inanılan ve dilemesi durumunda da insanlara yardımcı olduğu düşünülen ermişin yattığı mezar veya ermişin mezarının bulunduğu yeri ifade etmektedir. Doğaüstü bir gücü bulunduğuna inanılan ve insanlara yardım ettiğine inanılan bir kimsenin mezarı anlamına gelmektedir. İşte, yatır hakkında merak edilenler.
22.07.2022Sözlük
Osmanlı Padişahları Sıralaması: Osmanlı Devleti Padişah Listesi ve Soy Ağacı
Osmanlı Padişahları Sıralaması: Osmanlı Devleti Padişah Listesi ve Soy AğacıOsmanlı Devleti 6 asrı aşkın bir dönem hüküm sürmüştür. Türk tarihinin yanı sıra dünya tarihinde de büyük yer kaplayan Osmanlı İmparatorluğu'nun öyküsü 1200’lü yıllara dayanır. Doğudan Batı’ya Kuzey’den Güney’e kadar geniş kara parçasına ulaşan Osmanlı Devleti’nin padişah listesi de oldukça uzundur. Osmanlı padişahları sıralaması Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi ile başlarken son padişah VI. Mehmed veya diğer adıyla Sultan Vahdettin ile sona erer. Yükselmeden sonraki dağılma dönemine dek genişleyen Osmanlı’nın soy ağacı oldukça uzundur. Uzun geçmişe sahip olması nedeniyle sırasıyla kuruluş, yükselme, gerileme ve dağılma dönemi olarak tarihe yansımıştır. Osmanlı İmparatorluğu ilk ve son padişah sıralaması nasıldır? Osmanlı padişahları sıralaması ve listesi ile ilgili detaylı bilgilere içeriğimizden ulaşabilirsiniz.
21.07.2022Eğitim
A Word Cevapları: A Word Kelime Oyunu Nasıl Oynanır?
A Word Cevapları: A Word Kelime Oyunu Nasıl Oynanır?A Word kelime oyunudur. Milyonlarca indirmesi bulunan bu oyunda 2000 seviye bulunur. Bölüm atladıkça cevapları bulmak da bir o kadar zorlaşır. Bu oyunda amaç altıgen harflerden oluşan kelimeleri bulmaktır. Seviye ilerledikçe bulunması istenen kelime sayısı da artar. Hem eğlendirici hem de öğretici özelliği bulunan oyunda puan toplayarak 20 farklı rozet kazanmak gerekir. Bu oyun zeka ve beyin egzersizi yapmaya yardımcı olur. A Word Kelime Oyunu nasıl oynanır? “A Word Cevapları” içeriğimizden detaylı bilgi alabilirsiniz.
20.07.2022Oyun
10. Sınıf Edebiyat Ders Kitabı Cevapları: 10. Sınıf Edebiyat Ders Kitabı Biryay Yayınları Cevap Anahtarı 2021-2022
10. Sınıf Edebiyat Ders Kitabı Cevapları: 10. Sınıf Edebiyat Ders Kitabı Biryay Yayınları Cevap Anahtarı 2021-2022Eğitim öğretim hayatında edebiyat dersleri öğrencilerin aldığı derslerden birisidir. Özellikle lise 9. 10. 11. ve 12. sınıf öğrencileri Türk Dili ve Edebiyatı dersleri alırlar. Üniversite giriş sınavı YKS oturumları TYT-AYT gibi merkezi sınavlarda öğrencilerin karşısına çıkan alanlardan bir tanesidir. Ders kitapları her yıl MEB tarafından açıklanan müfredata göre düzenlenmektedir. 10. sınıf edebiyat ders kitabında öğrencilerin kendini geliştirebileceği çeşitli etkinliklerin yanı sıra cevaplayabilecekleri bilgi verici sorular da bulunmaktadır. 2021-2022 yılında 10. sınıf edebiyat ders kitabı Biryay Yayınları cevap anahtarını merak ediyorsanız "10. Sınıf Edebiyat Ders Kitabı Cevapları" içeriğimize göz atabilirsiniz.
12.07.2022Eğitim
Bursa'da  cumartesi günü bazı yollar trafiğe kapatılacak
Bursa'da cumartesi günü bazı yollar trafiğe kapatılacak Bursa'da 2 Temmuz Cumartesi günü gerçekleşecek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ının Bursa ziyaretinden dolayı Bursa Emniyet Müdürlüğü, trafiğe kapatılacak yollar ile alternatif güzergahları duyurdu.
1.07.2022Gündem
Y ile Başlayan Erkek Bebek İsimleri 2022: Y Harfi ile Başlayan Erkek İsimleri ve Anlamları Nelerdir?
Y ile Başlayan Erkek Bebek İsimleri 2022: Y Harfi ile Başlayan Erkek İsimleri ve Anlamları Nelerdir?Bebeklerine kavuşacağı günü bekleyen aileleri hamilelik döneminde isim telaşı sarıyor. Erkek bebek bekleyen anne ve baba adaylarının çocuklarına vereceği isim konusu kafalarını karıştırıyor. Hayatları boyunca taşıyacakları ismin en güzel ve en eşsiz olmasını istiyorlar. İsim konusunda derin araştırmaya giren çiftler anlamlarına da özellikle dikkat ediyor. Kulağa hoş gelen isimleri tercih eden ebeveynler keşfedilmemiş, nadir bulunan, değişik, popüler ve modern çağa uygun isimler vermek istiyorlar. Y harfi ile başlayan erkek isimleri ve anlamları nelerdir? “Y ile Başlayan Erkek Bebek İsimleri” içeriğimizden detaylı bilgi alabilirsiniz.
28.06.2022Bebek
Mevlana'nın restore edilen kıyafetleri, boyu ve kilosunu ortaya çıkardı
Mevlana'nın restore edilen kıyafetleri, boyu ve kilosunu ortaya çıkardıKonya'da türbesi bulunan mutasavvıf Mevlana’nın özel sandıklarda saklanan kıyafetleri, restore edilmeye başlandı. Mevlana Müzesi Müdürlüğü bünyesindeki 3 kişilik ekip, pamuk ve ipekten kıyafetleri özenle onarıyor.
18.06.2022Gündem
Prof.Dr. Beksaç: Osmanlı'dan kalma mezar taşları yok olma riski taşıyor
Prof.Dr. Beksaç: Osmanlı'dan kalma mezar taşları yok olma riski taşıyorEdirne'de Beylerbeyi Camisi Mezarlığı'ndaki Osmanlı'dan kalma mezar taşlarının yok olma tehlikesi taşıdığını söyleyen Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Başkanı Prof. Dr. Engin Beksaç, "Buraların tekrar elden geçirilmesi gereklilik arz ediyor. Daha önce mevcut olan türbe bile yıkıktı, kubbesi yoktu. Restorasyon çalışması yapıldı. Fakat geçen zamanda taşların korunmasını aciliyet taşır bir konuma getirdi" dedi.
17.06.2022Gündem
Prof.Dr. Beksaç: Osmanlı'dan kalma mezar taşları yok olma riski taşıyor
Prof.Dr. Beksaç: Osmanlı'dan kalma mezar taşları yok olma riski taşıyorEdirne'de Beylerbeyi Camisi Mezarlığı'ndaki Osmanlı'dan kalma mezar taşlarının yok olma tehlikesi taşıdığını söyleyen Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Başkanı Prof. Dr. Engin Beksaç, "Buraların tekrar elden geçirilmesi gereklilik arz ediyor. Daha önce mevcut olan türbe bile yıkıktı, kubbesi yoktu. Restorasyon çalışması yapıldı. Fakat geçen zamanda taşların korunmasını aciliyet taşır bir konuma getirdi" dedi.
17.06.2022Gündem
Söğüt'te seramik üretim tesisi satış ihalesi
Söğüt'te seramik üretim tesisi satış ihalesiBasın İlan Kurumu'nun ilan portalı ilan. gov. tr'de yer alan duyuruya göre Bilecik'in Söğüt ilçesindeki seramik üretim fabrikası, eklentileri ve ekipmanları açık artırma ile satılacak.
2.06.2022Ekonomi
Mukarnas Nedir, Nerelerde Kullanılır? Mukarnas Tekniğinin İslami Mimarideki Önemi...
Mukarnas Nedir, Nerelerde Kullanılır? Mukarnas Tekniğinin İslami Mimarideki Önemi...İslami mimaride mukarnas olarak bilinen geometrik bezeme şekillerine sıklıkla rastlanılmaktadır. Bu şekiller İslam sanatına ait olan mimari yapılarda büyük bir öneme sahiptir. Doğal olarakta birçok İslami mekanda mukarnas görmek mümkün olmaktadır. Ayrıca mukarnaslar belirli bir tekniğe göre yapılır ve göze hoş gelen görünüme sahip olurlar. İşte, merak edilen tüm detaylar.
31.05.2022 Eğitim
İran'ı sarsan suikast! Devrim Muhafızları komutanı öldürüldü
İran'ı sarsan suikast! Devrim Muhafızları komutanı öldürüldüİran Devrim Muhafızları Ordusu mensubu Albay Hassan Sayad Khodayari İran’ın başkenti Tahran'da uğradığı suikast sonucu hayatını kaybetti.
22.05.2022Dünya
‘Olgunlaşma Enstitüleri öncü bir role sahip’
‘Olgunlaşma Enstitüleri öncü bir role sahip’Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, sosyal medya hesabından Bursa Olgunlaşma Enstitüsü’ne yaptığı ziyarete ilişkin videolu paylaşımda bulundu. Videoda, Emine Erdoğan’ın seramik atölyesinde baskı yöntemiyle çınar yaprağı ve Yeşil Türbe desenli pano yapımına eşlik ettiği görüntüler de yer aldı.
16.05.2022Siyaset
TIR'ın çarptığı bisikletin sürücüsü öldü
TIR'ın çarptığı bisikletin sürücüsü öldüKonya'nın Ereğli ilçesinde TIR'ın çarptığı bisikletin sürücüsü İbrahim Sarı (74), yaşamını yitirdi.
29.04.2022Gündem
Kaz Dağları'nda gezilecek yerler... Yemyeşil bir yolculuk sizi bekliyor!
Kaz Dağları'nda gezilecek yerler... Yemyeşil bir yolculuk sizi bekliyor!Dağların heybeti, huzuru, keyfi veya manzarası içinde kendimizi kaybederken hissettiğiniz duyguları tarif ederken her zaman bir haz duyarız. Çünkü doğa her zaman insanı mutlu eder. Bol oksijeni, zirveden deniz kıyısına kadar inen ormanları ile Kaz Dağları insanda ayrı bir merak uyandırır. Çünkü bu dağın efsaneleri vardır. Mitolojide İda Dağı olarak bahsedilen Kaz Dağları'na gelin hep birlikte Molatik olalım...
29.04.2022Doğa
Bursa’da tarih bugüne taşınıyor
Bursa’da tarih bugüne taşınıyorOsmanlı’ya başkentlik yapan Bursa’nın tarihi, restore edilerek kente ve turizme kazandırılan yapılarla bugüne taşınıyor
18.04.2022Arkeoloji
Bakan Ersoy: 124 türbenin, ihyası çalışmasını gerçekleştiriyoruz
Bakan Ersoy: 124 türbenin, ihyası çalışmasını gerçekleştiriyoruzKültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy II. Mahmud Türbesi'nde yapılan restorasyon çalışmalarını inceledi. Bakan Mehmet Nuri Ersoy "Bu proje kapsamında, İstanbul Türbeler Müze Başkanlığımız ve Galata Mevlevihanesi Müze Başkanlığımız sorumluluğunda 124 tane türbenin, ihyası çalışmasını gerçekleştiriyoruz. 124 tanenin 15 tanesi padişah türbesi 28 tanesi hanedan türbesi, 60 tanesi sadrazam ve paşaların olduğu türbe ve 21 tane de önemli dini şahsiyetin türbesi var. Şu ana kadar 45 tanesi ile ilgili çalışmamızı başlattık" dedi.
14.04.2022Siyaset
Mimar Sinan’ın şifreli kitabesini çözdü
Mimar Sinan’ın şifreli kitabesini çözdüHer 9 Nisan günü büyük Türk mimarı Mimar Sinan’ı Anlamak ve Mimarlar Günü olarak kutlanıyor. Bir Osmanlı yeniçerisiyken tarihe iz bırakan bir mimara dönüşen Mimar Sinan’ın yapıtları günümüzde de göz kamaştırıyor. Mimar Sinan üzerine araştırmalar yapan Türk Mimârîsi Araştırma Merkezi’nden Yüksek Mimar Mehmet Emin Yılmaz, Milliyet'e Macaristan’da sürdürdüğü çalışmalarda önemli bir bilgiye eriştiğini açıkladı.
9.04.2022Gündem
Bu eve giren türbeyle karşılaşıyor
Bu eve giren türbeyle karşılaşıyor'Evliyalar ve Sultanlar şehri' olarak da anılan Bursa'da bir evde bulunan Tezeren Dede türbesi, Ramazan ayında vatandaşların ilgi odağı oluyor. ‘Tezeren Dede’ türbesi, varislerine ait evin içinde bulunmasıyla dikkati çekiyor.
8.04.2022Haberler
Oruç Baba'da ekmek-sirke ile ilk iftar heyecanı
Oruç Baba'da ekmek-sirke ile ilk iftar heyecanıOruç Baba Türbesi'ne ziyaretler şimdiden başladı. Türbeyi ziyarete gelenler, elindeki sirkeleri önce dağıttı. İstanbul'un çeşitli yerlerinden türbeyi ziyarete gelenlerin arasında, şehir dışından gelenler de vardı. Alanya'dan geldiğini dile getiren Jale Özen "Alanya'dan geldim. 09.30'dan beri bekliyorum. Ezan okununca ekmeğime sirke döküp orucumu açacağım. İftar saatine kadar buradayım. Orucumu açıp öyle evime gideceğim" dedi.
2.04.2022Haberler
Oruç Baba'da ekmek-sirke ile ilk iftar heyecanı
Oruç Baba'da ekmek-sirke ile ilk iftar heyecanıOruç Baba Türbesi'ne ziyaretler şimdiden başladı. Türbeyi ziyarete gelenler, elindeki sirkeleri önce dağıttı. İstanbul'un çeşitli yerlerinden türbeyi ziyarete gelenlerin arasında, şehir dışından gelenler de vardı. Alanya'dan geldiğini dile getiren Jale Özen "Alanya'dan geldim. 09.30'dan beri bekliyorum. Ezan okununca ekmeğime sirke döküp orucumu açacağım. İftar saatine kadar buradayım. Orucumu açıp öyle evime gideceğim" dedi.
2.04.2022Gündem
Oruç Baba'da ekmek-sirke ile ilk iftar heyecanı
Oruç Baba'da ekmek-sirke ile ilk iftar heyecanıOruç Baba Türbesi'ne ziyaretler şimdiden başladı. Türbeyi ziyarete gelenler, elindeki sirkeleri önce dağıttı. İstanbul'un çeşitli yerlerinden türbeyi ziyarete gelenlerin arasında, şehir dışından gelenler de vardı. Alanya'dan geldiğini dile getiren Jale Özen "Alanya'dan geldim. 09.30'dan beri bekliyorum. Ezan okununca ekmeğime sirke döküp orucumu açacağım. İftar saatine kadar buradayım. Orucumu açıp öyle evime gideceğim" dedi.
2.04.2022Gündem
Köpeklerin saldırdığı genç kızın korku dolu anları kamerada
Köpeklerin saldırdığı genç kızın korku dolu anları kameradaMersin’in Erdemli ilçesinde başıboş köpekler genç bir kıza saldırdı. Genç kız çantasıyla köpeklerden korunmaya çalışırken yere düştüğü sırada bir araç sürücüsü yardımına yetişerek, hayvanları korna ile korkutup uzaklaştırdı. Yaşanan saniye saniye güvenlik kamerasına yansıdı.
27.03.2022Haberler

Benzer Haber Etiketleri

Türbe ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.