Ümit Özdağ

Ümit Özdağ

Milliyetçi Hareket Partisi Gaziantep 1 .sıra Adayı.Tokyo/Japonya’da doğan Ümit Özdağ, i1986'da Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladı. 1990'da “Atatürk ve İnönü Döneminde Ordu-Siyaset İlişkileri” konulu çalışması ile ilk, orta ve lise eğitimini TED Ankara Koleji’nde gerçekleştirdi. Yüksek öğrenimini 1980-1986 yılları arasında Münih kentinde Ludwig Maximilians Üniversitesi’nde siyasal bilgiler, felsefe ve iktisat fakültelerinde yapan Özdağ,1993 yılında “Menderes Döneminde Ordu-Siyaset ilişkileri ve 27 Mayıs Askeri Hareketi” konulu tezi ile siyasal teori doçenti unvanını almıştır.1992-1994 yılları arasında Ülkü Ocakları’nda Başbuğ Alparslan Türkeş’in talimatı ile özel eğitim grubuna ders veren Özdağ, 1999 senesinde dünyanın en büyük stratejik araştırma merkezlerinden birisi olan Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi’ni (ASAM), 2000 yılında da ASAM’a bağlı olarak çalışan Ermeni Araştırmaları Enstitüsü’nü kurdu.Harp Okulu, Polis Akademisi, Polis İstihbarat Dairesi, Milli Güvenlik Akademisi, Milli Güvenlik Akademisi Kamu Diplomasisi Kursları, Adalet Yüksek Okulu ve İçişleri Bakanlığında dersler ve konferanslar veren Özdağ, 2001 yılında profesör ünvanını aldı. 2005'te ise Gazi Üniversitesinde Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından yapılan rektör atamasını protesto ederek üniversiteden ayrıldı. Çeşitli dergilerde editörlük ve yayın kurulu başkanlığını yapan Prof. Dr. Özdağ, 2005 yılından bu yana “21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü” Başkanlığını yürütüyor. Güvenlik bilimleri, istihbarat bilimi düşük yoğunluklu çatışma, etnik sorunlar, Avrupa Birliği, Avrasya ve Ortadoğu konularında çalışan Prof. Dr. Ümit Özdağ’ın yayınlanmış 23 kitabı, 11 editörlük yaptığı kitap, dört tercüme kitabı, Avrasya Dosyası, Stratejik Analiz, Türk Yurdu, 21 Yüzyıl gibi dergi ve gazetelerde yayınlanmış 300’ün üzerinde makalesi mevcuttur. İngilizce ve Almanca bilen Özdağ'ın Alp adında 3 yaşında bir oğlu var.

Ümit Özdağ

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 540 umit ozdag haberi bulunmuştur.
İYİ Parti’den istifa eden Özdağ: Makam için parti onurunu sattınız
İYİ Parti’den istifa eden Özdağ: Makam için parti onurunu sattınızİstanbul Milletvekili Ümit Özdağ, hakkındaki ihraç kararını yargı yoluyla iptal ettirerek geri döndüğü İYİ Parti’den dün istifa etti.
5.03.2021Siyaset
Ümit Özdağ kimdir, kaç yaşında? Ümit Özdağ biyografisi...
Ümit Özdağ kimdir, kaç yaşında? Ümit Özdağ biyografisi...Ümit Özdağ kimdir sorusu araştırma konusu olmaya devam ediyor. 1961 yılında Japonya'nın başkenti Tokyo'da dünyaya gelen Ümizt Özdağ, siyasetçi kimliğinin yanı sıra Siyasal Bilimler Profesörü ve Yazar kimliği ile de tanınıyor. İşte Ümit Özdağ'ın hayatı ve kariyeri hakkında merak edilenler...
4.03.2021Siyaset
Son dakika... Ümit Özdağ İYİ Parti'den istifa etti! Meral Akşener'e şok suçlama
Son dakika... Ümit Özdağ İYİ Parti'den istifa etti! Meral Akşener'e şok suçlamaGelen son dakika haberine göre; İYİ Parti Kurucular Üyesi ve İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ, TBMM’de basın toplantısı düzenledi. Mahkeme kararıyla dönen Ümit Özdağ, İYİ Parti'den istifa ettiğini açıkladı. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in FETÖ ile iltisaklılarla birlikte yürüdüğünü belirten Ümit Özdağ,, 'Vatanseverlere vermiş olduğum bir söz vardı. FETÖ, PKK ve diğer bölücü unsurlar, küreselleşmeye teslim olmuş gruplar sızamaz. Ben bu sızma ile mücadele ettim. Akşener'i bu rahatsız etmiş. İYİ Parti'nin iktidar olabilmesi için mart seçimlerinden 5 ay önce Akşener'e 7 sayfalık bir raporla İYİ Parti'nin seçimlere tek başına girmesi gerektiğini anlattım' açıklamasında bulundu.
4.03.2021Siyaset
Koncuk ile Özdağ yeni parti kurma yolunda
Koncuk ile Özdağ yeni parti kurma yolundaİYİ Parti’nin tartışmalı 2. Olağan Kongresi’nin ardından “muhalifler” arasında yer alıp Kasım 2020’de partiden istifa eden Bağımsız Milletvekili İsmail Koncuk, İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ ile birlikte yeni parti hazırlığı içinde olduklarını açıkladı. Koncuk, “Ümit Özdağ da olacak ama şu anda İYİ Parti milletvekili. Kendisi adına konuşmam doğru değil. Vatansever, Atatürkçü ve milliyetçi çizgide olan bir parti için çalışıyoruz” dedi.
17.02.2021Siyaset
İYİ Parti'de 'Muharrem İnce' tedbiri
İYİ Parti'de 'Muharrem İnce' tedbiriCHP'deki istifaların ardından İYİ Parti'de de küskün milletvekillerinin istifa edebileceği konuşulmaya başlandı. Genel Başkan Meral Akşener de istifaları önlemek için harekete geçti ve muhalif isimlerden İzmir Milletvekili Aytun Çıray'a siyasi başdanışmanlık görevi verdi. Mahkeme kararıyla partiye dönen Ümit Özdağ'ın da yeniden ihracının rafa kaldırıldığı belirtildi.
9.02.2021Siyaset
‘Liyakat Değerlendirme Merkezi kurulsun’
‘Liyakat Değerlendirme Merkezi kurulsun’İYİ Parti Türk Dünyası ve Yurt Dışı Türkler Başkanı, İstanbul Milletvekili Yavuz Ağıralioğlu, partinin hazırlığı süren “güçlendirilmiş ve iyileştirilmiş parlamenter sistem” çalışmasında, Türkiye’de Liyakat Değerlendirme Merkezi’nin kurulmasına ilişkin öneri bulunduğunu söyledi.
22.01.2021Siyaset
İhracın iptal edilme sebebi: Gerekçelerin farklı olması hukuka aykırı
İhracın iptal edilme sebebi: Gerekçelerin farklı olması hukuka aykırıİstanbul Milletvekili Ümit Özdağ’ın İYİ Parti’den ihracının iptaline ilişkin kararın gerekçesi açıklandı.
21.01.2021Siyaset
Ümit Özdağ hakkında gerekçeli karar açıklandı
Ümit Özdağ hakkında gerekçeli karar açıklandıİstanbul Milletvekili Ümit Özdağ'ın İYİ Parti'den ihraç edilmesinin mahkemece iptali kararının gerekçesi açıklandı. Kararda, Özdağın disipline sevk gerekçesi ile hakkındaki soruşturma sebeplerinin farklı olması ve tesis edilen karardaki gerekçelerin de farklı olduğu belirtildi.
20.01.2021Siyaset
İYİ Parti’den iki yeni sistem tasarımı
İYİ Parti’den iki yeni sistem tasarımıCumhurbaşkanlığı hükümet sistemine karşı çıkan İYİ Parti, “Güçlendirilmiş ve İyileştirilmiş Parlamenter Sistem’e” ilişkin çalışmasında son aşamaya geldi.
20.01.2021Siyaset
Demek ki yargı hızlı çalışabiliyormuş
Demek ki yargı hızlı çalışabiliyormuşİYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, dün Kartal’da esnafı ziyaret etti. Burada esnafın sorunlarını dinleyen Akşener, daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı.
15.01.2021Siyaset
‘Sözlerimin arkasındayım’
‘Sözlerimin arkasındayım’İYİ Parti’den ihraç kararı mahkemece iptal edilen Ümit Özdağ dün TBMM’de basın toplantısı düzenledi. Toplantıyı İYİ Parti İstanbul Milletvekili olarak yaptığını ve partinin tüm faaliyetlerine katılacağını vurgulayan Özdağ, “İYİ Parti’den ihraç edilmeme gerekçe olarak gösterilen bütün açıklamalarımın bugün de arkasındayım” dedi.
15.01.2021Siyaset
Özdağ’a destek veren il başkanı düşürüldü
Özdağ’a destek veren il başkanı düşürüldüİYİ Parti Muğla İl Yönetimi istifa ederek ihraç tartışmalarında İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ’a destek veren İYİ Parti Muğla İl Başkanı İncilay Gezgin Şekerdağ’ı başkanlıktan düşürdü.
15.01.2021Siyaset
Son dakika... İYİ Parti Muğla İl Başkanlığı karıştı, istifalarla yönetim düştü
Son dakika... İYİ Parti Muğla İl Başkanlığı karıştı, istifalarla yönetim düştüİYİ Parti Muğla İl Başkanlığı, partisinin aldığı ihraç kararı mahkemece iptal edilen İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ'ın ziyaret edeceğini açıklaması üzerine karıştı. 62 kişiden oluşan İl Başkanlığı Yönetim Kurulu'ndan 51 isim istifa etti. İstifalar üzerine İl Başkanı İncilay Gezgin Şekerdağ'ın yönetimi düştü, parti binasının kilidi değiştirildi.
14.01.2021Siyaset
Son dakika! Ümit Özdağ'dan canlı yayında sert sözler: İstifaya zorladılar
Son dakika! Ümit Özdağ'dan canlı yayında sert sözler: İstifaya zorladılarGelen bir son dakika haberine göre; İYİ Parti'den ihracı mahkemenin kararıyla iptal edilen Ümit Özdağ, canlı yayında çok sert sözlerle partisine yüklendi.
14.01.2021Siyaset
Özdağ’ın ihracı mahkemeden döndü
Özdağ’ın ihracı mahkemeden döndüAnkara 1. Asliye Hukuk Mahkemesi, İYİ Parti Disiplin Kurulu’nun İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ’ı partiden ihraç kararını iptal etti. İhraca ilişkin sevk işleminin parti tüzüğüne aykırı olduğu tespiti yapılırken, itiraz yolu kapalı olması nedeniyle kesinleşen bu kararla Özdağ, yeniden İYİ Partili oldu.
14.01.2021Siyaset
‘MDK yeniden karar verebilir’
‘MDK yeniden karar verebilir’İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ’ın partiden ihracının Ankara 1. Asliye Hukuk Mahkemesi kararıyla iptal edilmesi sonrası gözler İYİ Parti yönetimine çevrildi.
14.01.2021Siyaset
Ümit Özdağ kararı! İhracı iptal edildi
Ümit Özdağ kararı! İhracı iptal edildiAnkara 1. Asliye Hukuk Mahkemesi, Ümit Özdağ'in İYİ Parti'den kesin ihracına ilişkin kararı iptal etti.
13.01.2021Haberler
Son dakika... Ümit Özdağ kararı! İhracı iptal edildi
Son dakika... Ümit Özdağ kararı! İhracı iptal edildiGelen son dakika haberine göre; Ankara 1. Asliye Hukuk Mahkemesi, Ümit Özdağ'ın İYİ Parti'den kesin ihracına ilişkin kararı iptal etti. Karar sonrası Ümit Özdağ, 'Özdağ, "Mahkemenin doğru karar aldığını düşünüyorum. Bu güne kadar yapmış olduğum açıklamaların arkasında duruyorum. Hiçbir açıklamamdan dolayı pişman değilim" dedi.
13.01.2021Siyaset
Özdağ’ın İYİ Parti’den ihracı davalık oldu
Özdağ’ın İYİ Parti’den ihracı davalık olduİstanbul Milletvekili Ümit Özdağ, İYİ Parti’den ihraç edilmesi kararına itiraz ederek, Ankara Asliye Hukuk Mahkemesi’ne başvurdu.
5.01.2021Siyaset
Ümit Özdağ'ın İYİ Parti'den ihracına itiraz davası 13 Ocak'ta görülecek
Ümit Özdağ'ın İYİ Parti'den ihracına itiraz davası 13 Ocak'ta görülecekİstanbul Milletvekili Ümit Özdağ'ın, İYİ Parti tarafından partiden ihraç edilmesi kararına itirazda bulunarak açtığı davanın duruşması, 13 Ocak'ta görülecek.
4.01.2021Siyaset
Son dakika... Ümit Özdağ: Ekrem İmamoğlu bana büyük terbiyesizlik yaptı
Son dakika... Ümit Özdağ: Ekrem İmamoğlu bana büyük terbiyesizlik yaptıİYİ Parti'den ihraç edilen İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ, konuk olduğu bir programda İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında dikkat çeken ifadeler kullandı. İmamoğlu'nun kendisine büyük bir terbiyesizlik yaptığını ve buna rağmen kendisini desteklediğini söyleyen Özdağ, "Bu terbiyesizliği kamuoyu ile paylaşmayacağım" dedi.
18.12.2020Siyaset
‘Millet İttifakı genişleyebilir’
‘Millet İttifakı genişleyebilir’İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, CHP ile kurulan Millet İttifakı’nın genişletilmesinde sakınca bulmadıklarını söyledi.
27.11.2020Siyaset
Özdağ’ın tanık beyanı Altaylı’nın dosyasında
Özdağ’ın tanık beyanı Altaylı’nın dosyasındaEski istihbaratçı Enver Altaylı ve damadının da aralarında bulunduğu dört sanığın, “FETÖ yöneticiliği”, “örgüt üyeliği”, “örgüte yardım”, “siyasi ve askeri casusluk” suçlarından yargılandığı dava dosyasına İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ’ın tanık beyanı girdi.
19.11.2020Siyaset
Son dakika... Enver Altaylı soruşturmasına Ümit Özdağ’ın ifadeleri girdi
Son dakika... Enver Altaylı soruşturmasına Ümit Özdağ’ın ifadeleri girdiGelen son dakika haberine göre; Eski istihbaratçı Enver Altaylı ve damadının da aralarında bulunduğu 4 sanığın "Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) yöneticiliği", "örgüt üyeliği", "örgüte yardım" ve "siyasi ve askeri casusluk" suçlarından yargılandığı dava dosyasına İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ'ın tanık beyanı girdi.
18.11.2020Gündem
Özdağ, savunmasında Akşener’i suçladı: Millet ittifakı tam bir hezimet
Özdağ, savunmasında Akşener’i suçladı: Millet ittifakı tam bir hezimetİstanbul Milletvekili Ümit Özdağ, partiden ihracına karar veren Müşterek Disiplin Kurulu’na gönderdiği savunmasında İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’e suçlamalar yöneltirken, CHP ile kurulan Millet İttifakı’nın, “hezimete neden olduğunu” savundu.
18.11.2020Siyaset

Benzer Haber Etiketleri

Ümit Özdağiyi partison dakika haberlerihraçistifa

Ümit Özdağ ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.