Urartular

Urartular

Son dakika Urartular haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan Urartular gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan Urartular haber sayfamızda...

Urartular

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 101 urartular haberi bulunmuştur.
Anadolu Medeniyetleri Nelerdir? Kısaca İsimleri Ve Özellikleri
Anadolu Medeniyetleri Nelerdir? Kısaca İsimleri Ve ÖzellikleriAnadolu en kadim coğrafyalardan bir tanesidir. Türkler Anadolu'ya gelmeden önce Anadolu'da pek çok medeniyet yaşamaktaydılar. Anadolu medeniyetleri yapmış oldukları eserler ile günümüze kadar kültürlerini getirmeyi başarmıştırlar. Anadolu medeniyetleri tarih kitaplarında en çok okunan konulardan bir tanesidir. Son haftalarda da sürekli olarak Anadolu medeniyetleri hakkında araştırmalar artmıştır. Peki Anadolu medeniyetleri nelerdir? Kısaca isimleri ve özellikleri nelerdir? İşte Anadolu medeniyetleri hakkında tüm merak edilen detayları derledik.
1.04.2021Eğitim
Urartuların kültürel zenginliği modada hayat buldu!
Urartuların kültürel zenginliği modada hayat buldu!Verdikleri mücadeleleri sembollerle simgeleyen, yaptıkları kabartma ve heykellerin günümüzde hala sergilendiği Urartuların kültürel zenginliğinden ilham alınarak hazırlanan Fabrika X Urartu Koleksiyonu Boyner mağazaları ve boyner.com.tr’de beğeniye sunuldu.
8.03.2021Moda
Van Gezilecek Yerler (2021) - Van Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerlerin Listesi
Van Gezilecek Yerler (2021) - Van Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerlerin ListesiUrartular'dan kalan şehir olarak bilinen Van, dünya üzerindeki en eski yerleşim alanları arasında bulunuyor. Tarihi güzelliklerinin yanı sıra, doğal alanlarıyla ziyaretçilerine farklı bir gezi deneyimi yaşatan şehir, Doğu Anadolu Bölgesinde en çok ziyaret edilen illerden birisidir. Çok fazla medeniyete beşiklik ettiğinden Van'da birçok medeniyete ait olan kalıntılar görülebilir. Sizlere hazırlamış olduğumu gezi rehberi tadındaki listemizde, Van'ın en popüler mekanlarını bulabilirsiniz. İşte Van'da müze, doğal alanlar ve diğer mekanların listesi.
Kışın en çok yakıştığı şehirler
Kışın en çok yakıştığı şehirlerŞehirler beyaz örtüyle kaplanınca güzelliklerine doyum olmuyor. Renkli kızaklarıyla kartpostallık görüntüler sunan Kars, kış denildiğinde ilk akla gelen adres... Kayak merkezleriyle ünlü Bursa, gölleriyle huzurun adresi Bolu, her mevsim şaşırtan Kapadokya, Pamukkale’ye rakip Sivas... Kar yağdığında bu şehirlerden birine mutlaka uğrayın
31.01.2021Gündem
2020’nin en önemli  arkeolojik keşifleri
2020’nin en önemli arkeolojik keşifleri2020 yılı pandeminin gölgesinde geçse de arkeolojik kazılar hızını kesmedi. Dünyada ve Türkiye’deki keşiflerde insanlık tarihine dair önemli buluntulara ulaşıldı
Van'da Urartular dönemine ait kayalara oyulmuş tekerlek kalıpları bulundu
Van'da Urartular dönemine ait kayalara oyulmuş tekerlek kalıpları bulunduVan'ın Erciş ilçesinde Van Müze Müdürü Erol Uslu ve YYÜ Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Rafet Çavuşoğlu'nun yürüttüğü yüzey araştırmaları sırasında çeşitli dönemlere ait yaşam alanları ve araba tekerleklerinin yapımında kullanılan kayalara oyulmuş kalıplar bulundu. Prof. Dr. Rafet Çavuşoğlu: "Araştırma yaptığımız alanda yuvarlak şekilde ana kayaya oyulmuş yaklaşık bir metre çapında kalıntılara rastladık. Bu kaya kalıplarla ilgili birkaç görüş bulunmaktadır. Bunlardan biri dinsel içerikli olduklarıdır. Diğeri ise araba tekerleklerinin şekillendirildiği kalıp olarak düşünülmektedir" dedi.
23.12.2020Tatil
Diyarbakır'da heyecanlandıran keşif! 'Öyle bir sistem yapılmış ki...'
Diyarbakır'da heyecanlandıran keşif! 'Öyle bir sistem yapılmış ki...'Tarihi Sur ilçesinde "Diyarbakır'ın kalbi" olarak nitelendirilen Amida Höyük'te yürütülen arkeolojik kazılarda Roma dönemine ait yaklaşık 1800 yıllık atık su kanalı tespit edildi.
30.11.2020Gündem
Son dakika... Van'da bulundu! 2 bin 750 yıl önce kullanmışlar
Son dakika... Van'da bulundu! 2 bin 750 yıl önce kullanmışlarVan'ın Erciş ilçesinde Van Gölü'nün çekilmesiyle birlikte 2 bin 750 yıl önce kullanılmış Urartu dönemine ait liman kalıntıları ortaya çıktı. Van Gölü suları ile eski liman kalıntıları arasında yaklaşık 50 metrelik bir mesafenin olduğu belirtiliyor.
25.11.2020Gündem
Van Gölü çekilince Urartular dönemine ait liman kalıntıları ortaya çıktı
Van Gölü çekilince Urartular dönemine ait liman kalıntıları ortaya çıktıVan'ın Erciş ilçesinde Van Gölü'nün çekilmesiyle birlikte 2 bin 750 yıl önce kullanılmış Urartu dönemine ait liman kalıntıları ortaya çıktı. Van Gölü suları ile eski liman kalıntıları arasında yaklaşık 50 metrelik bir mesafenin olduğu belirtiliyor.
25.11.2020Gündem
Urartuların 2 bin 900 yıllık kalesi turizme kazandırılıyor
Urartuların 2 bin 900 yıllık kalesi turizme kazandırılıyorErzincan'da kazı çalışmaları tamamlanan Tarihi İpek Yolu üzerindeki 2 bin 900 yıllık Altıntepe Kalesi'nin de yer aldığı alanın, "arkeopark" olarak açık hava müzesine dönüştürülmesi için çalışmalara başlandı. Atatürk Üniversitesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Karaosmanoğlu: "Kaledeki yapıtlar içerisinde yer alan Urartular dönemine ait 'kabul salonu' Anadolu'da şimdiye kadar bulunanların en büyüğü ve tek örnektir" dedi.
19.11.2020Tatil
Diyarbakır'da 1800 yıllık kalorifer sistemi bulundu
Diyarbakır'da 1800 yıllık kalorifer sistemi bulundu"Diyarbakır'ın kalbi" olarak nitelendirilen tarihi Sur ilçesindeki Amida Höyük'teki arkeolojik kazı çalışmalarında, 1800 yıllık olduğu değerlendirilen su kanalları ve kalorifer sistemi bulundu.
11.10.2020Haberler
"Diyarbakır'ın kalbi"nde 1800 yıllık kalorifer sistemi bulundu
"Diyarbakır'ın kalbi"nde 1800 yıllık kalorifer sistemi bulundu"Diyarbakır'ın kalbi" olarak nitelendirilen tarihi Sur ilçesindeki Amida Höyük'teki arkeolojik kazı çalışmalarında, 1800 yıllık olduğu değerlendirilen su kanalları ve kalorifer sistemi bulundu.
11.10.2020Gündem
Hakkari'de Urartular dönemine ait 3 odalı kaya mezarı bulundu
Hakkari'de Urartular dönemine ait 3 odalı kaya mezarı bulunduHakkari Üniversitesi akademisyenlerinin kentin kültürel mirası ve tarihi yapılarına yönelik çalışmaları kapsamında yürütülen yüzey araştırmaları sırasında Urartular dönemine ait olduğu değerlendirilen 3 odalı kaya mezarı tespit edildi. Öğretim Görevlisi Ömer Tanyürek:"Bilimsel çalışmalar arttıkça Hakkari'nin kültürel mirasının ne kadar zengin olduğunu herkes görecek, tarihe de daha çok katkı sunacaktır" dedi.
3.10.2020Tatil
Erzurum Kalesi Erzurum'un Neresindedir? Tarihi Kalenin Özellikleri Ve Hikayesi
Erzurum Kalesi Erzurum'un Neresindedir? Tarihi Kalenin Özellikleri Ve Hikayesi Erzurum ülkemizin Doğu Anadolu Bölgesi'nde bulunan şehirlerinden bir tanesidir. Erzurum kendine has, farklı özelliklere sahip şehirlerimizden biri olmasından dolayı birçok özelliği de içinde barındırır. Aynı zamanda tarihi turistik bölgeleri de oldukça önemli olan Erzurum Kalesi Erzurum şehri için oldukça önemlidir. Erzurum Kalesi ile ilgili detaylı bilgi araştırmasında bulunan kişiler için kale ile ilgili detayları derledik.
25.09.2020Tatil
Harput Kalesi Elazığ İlinde Nerede? Tarihi Kalenin Özellikleri Ve Hikayesi
Harput Kalesi Elazığ İlinde Nerede? Tarihi Kalenin Özellikleri Ve HikayesiElazığ Türkiye'nin en gezilesi şehirleri arasında bulunmaktadır. Türkiye'nin Doğu Anadolu bölgesinde yer alan Elazığ'da pek çok tarihi kalıntılar bulunmaktadır. Elazığ'ın en ünlü kalelerinden birisi de Harput kalesidir. Harput kalesi Elazığ'a seyahat edenlerin ilk uğradığı turistik yerlerden birisidir. Müze kapsamında ziyaret edilen Harput kalesi gezilecek yerler arasında bulunmaktadır. Bundan ötürü bu şehre gelenlerin ilk ziyaret ettiği yerlerden olan Harput kalesi şehrin manzarasını da yansıtmaktadır. Harput kalesine gelen pek çok kişi bu kalede oldukça keyifli vakitler geçirmektedir. Tarihe ışık tutan bir kale olan Harput kalesi tarih meraklıların mutlaka ziyaret etmesi gereken bir kaledir. Harput kalesi en çok araştırılan ve ziyaret edilen kalelerden birisi olmuştur. Peki, Harput kalesi Elazığ'ın neresinde yer almaktadır? Harput kalesinin tarihi özellikleri nelerdir? Harput kalesine nasıl gidilir? Harput kalesinin öne çıkan detayları nelerdir? İşte Harput kalesine dair merak edilenler.
24.09.2020Tatil
Van Kalesi Van'ın Neresindedir? Tarihi Kalenin Özellikleri Ve Hikayesi
Van Kalesi Van'ın Neresindedir? Tarihi Kalenin Özellikleri Ve HikayesiÜlkemizde Van kalesinin önemi oldukça büyüktür. Tarihi kaleler bakımından da oldukça zengin bir ülkemiz vardır. Van Kalesi Van'ın neresindedir? Tarihi kalenin özellikleri ve hikayesi sizler için detaylı bir şekilde araştırdık ve de derledik.
24.09.2020Tatil
Yöresel tatlar
Yöresel tatlarDünyanın en kaliteli üzümlerinin yetiştirildiği Türkiye’nin dört bir tarafında şimdi hasat zamanı. Bozcaada ve Trakya başta olmak üzere İzmir, Manisa, Nevşehir, Elazığ lezzetli üzümün adresleri arasında. Bu yıl koronavirüs nedeniyle kutlamalara sınırlama getirilse de bu özel anı, isteyen herkes ekime kadar görebilecek
20.09.2020Gündem
Van'da yol çalışmasında Urartular dönemine ait 2 kaya mezarı bulundu
Van'da yol çalışmasında Urartular dönemine ait 2 kaya mezarı bulunduVan'ın Erciş ilçesinde yol genişletme çalışması sırasında, yapılan kazıda Urartu dönemine ait 3 bin yıllık 2 kaya mezarı bulundu. Urartular döneminde Erciş'in önemli bir yerleşim yeri olduğunu belirten sanat tarihçisi Evren Bingöl, "Urartular döneminde önemli kişiler hayatını kaybettiğinde bu kayalar delinir ve bu kayaların içine defnedilirdi" dedi.
13.09.2020Haberler
Van'da yol çalışmasında Urartular dönemine ait 2 kaya mezarı bulundu
Van'da yol çalışmasında Urartular dönemine ait 2 kaya mezarı bulunduVan'ın Erciş ilçesinde yol genişletme çalışması sırasında, yapılan kazıda Urartu dönemine ait 3 bin yıllık 2 kaya mezarı bulundu. Urartular döneminde Erciş'in önemli bir yerleşim yeri olduğunu belirten sanat tarihçisi Evren Bingöl, "Urartular döneminde önemli kişiler hayatını kaybettiğinde bu kayalar delinir ve bu kayaların içine defnedilirdi" dedi.
13.09.2020Gündem
Van'da yol çalışmasında Urartular dönemine ait 2 kaya mezarı bulundu
Van'da yol çalışmasında Urartular dönemine ait 2 kaya mezarı bulunduVan'ın Erciş ilçesinde yol genişletme çalışması sırasında, yapılan kazıda Urartu dönemine ait 3 bin yıllık 2 kaya mezarı bulundu. Urartular döneminde Erciş'in önemli bir yerleşim yeri olduğunu belirten sanat tarihçisi Evren Bingöl, "Urartular döneminde önemli kişiler hayatını kaybettiğinde bu kayalar delinir ve bu kayaların içine defnedilirdi" dedi.
13.09.2020Tatil
Van'da takılarıyla gömülmüş Urartulu kadın mezarı ortaya çıkarıldı
Van'da takılarıyla gömülmüş Urartulu kadın mezarı ortaya çıkarıldıVan'ın Gürpınar ilçesinde Urartular dönemine ait nekropolde yürütülen kazı çalışmalarında, sarkaçlı küpeleri, parmağında yüzüğü, boynunda kolyesi, haşhaş başlı süs iğnesi ve iki kolunda ejder başlı bilezikleri bulunan soylu bir Urartu kadınına ait iskelet ortaya çıkarıldı - Kazı başkanı Prof. Dr. Rafet Çavuşoğlu: "İskeletin üzerinde adeta takı seti bulunmakta. Bu da Urartulu kadınların süslenme geleneklerinin çok üst düzey olduğunu gösteriyor" dedi.
11.09.2020Tatil
Van'da bulundu! Müthiş keşif
Van'da bulundu! Müthiş keşifVan'ın Gürpınar ilçesindeki Çavuştepe Kalesi'nde, üç yıl önce başlatılan kazı çalışmaları sırasında ortaya çıkarılan nekropolde, takılarıyla gömülmüş soylu bir Urartu kadınına ait mezar bulundu.
8.09.2020Gündem
Van'da takılarıyla gömülmüş Urartulu kadın mezarı ortaya çıkarıldı
Van'da takılarıyla gömülmüş Urartulu kadın mezarı ortaya çıkarıldıVan'ın Gürpınar ilçesindeki Çavuştepe Kalesi'nde, üç yıl önce başlatılan kazı çalışmaları sırasında ortaya çıkarılan nekropolde, takılarıyla gömülmüş soylu bir Urartu kadınına ait mezar bulundu.
8.09.2020Gündem
Van'da Urartulara ait nekropolde takılarıyla birlikte bir bebek iskeleti bulundu!
Van'da Urartulara ait nekropolde takılarıyla birlikte bir bebek iskeleti bulundu!Van’ın Çavuştepe Kalesi'ndeki Nekropol’de sürdürülen arkeolojik kazılarda, Urartulara ait yeni bilgilere ulaşılmaya devam ediliyor. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Rafet Çavuşoğlu, bu yılki yapılan kazı çalışmalarında soylu bir ailenin 2-3 yaş arasında olduğunu tahmin ettikleri bir bebek iskeletini üzerinde takılarıyla ortaya çıkardıklarını söyledi.
6.09.2020Gündem
Van'da Urartular'dan kalma nekropolde yeni bir ölü gömme geleneği  tespit edildi
Van'da Urartular'dan kalma nekropolde yeni bir ölü gömme geleneği tespit edildiÇavuştepe Kalesi'nde üç yıl önce başlatılan kazı çalışmaları sırasında ortaya çıkarılan nekropol alanıyla ilgili araştırmalar sürüyor. Kazı Başkanı Prof. Dr. Rafet Çavuşoğlu: "Buranın işlevini, ne olduğunu anlamaya çalışıyoruz. Gizemini hala koruyor. Urartuların ölü gömme adetleriyle ilgili sürekli yeni veriler karşımıza çıkıyor" dedi.
31.08.2020Tatil

Benzer Haber Etiketleri

vanUrartularkazıurartudiyarbakır

Urartular ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.