Tarihi Eser

Tarihi Eser

Son dakika tarihi eser haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan tarihi eser gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan tarihi eser haber sayfamızda...

Tarihi Eser

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 6.788 tarihi eser haberi bulunmuştur.
Kaçak kazı yapan 5 kişi suçüstü yakalandı
Kaçak kazı yapan 5 kişi suçüstü yakalandı Aydın'ın Köşk ilçesinde kaçak kazı yapan 5 şüpheli şahıs jandarma ekipleri tarafından suçüstü yakalandı. Olayla ilgili soruşturma sürüyor.
21.04.2024 Gündem
Define bulmak için 15 metre kuyu kazdıl Polis suçüstü yakaladı
Define bulmak için 15 metre kuyu kazdıl Polis suçüstü yakaladı Tekirdağ’da kaçak kazı yaparak define arayan kişi, kazdığı kuyuda polis tarafından yakalandı. Öte yandan 3 adreste yapılan aramada 18 obje ile kazıda kullanılan malzemeler ele geçirildi.
19.04.2024 Haberler
Define bulmak için 15 metre kuyu kazdıl Polis suçüstü yakaladı
Define bulmak için 15 metre kuyu kazdıl Polis suçüstü yakaladı Tekirdağ’da kaçak kazı yaparak define arayan kişi, kazdığı kuyuda polis tarafından yakalandı. Öte yandan 3 adreste yapılan aramada 18 obje ile kazıda kullanılan malzemeler ele geçirildi.
19.04.2024 Gündem
Herkesi şoke eden ameliyat izleri! 'Birçok kişinin ölümüyle sonuçlandı'
Herkesi şoke eden ameliyat izleri! 'Birçok kişinin ölümüyle sonuçlandı' Samsun’da İkiztepe Höyüğü arkeolojik kazılarında bulunan 5 bin yıl öncesine ait kafatasındaki ameliyat izleri vatandaşların ilgisini çekiyor.
19.04.2024 Gündem
Türkiye'den kaçırılan 25 bin 525 eser yurda döndü
Türkiye'den kaçırılan 25 bin 525 eser yurda döndü Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü'ne bağlı kültür varlığı kaçakçılığıyla mücadele ekiplerinin 1980 yılından beri izini takip ettiği, yurt dışına kaçırılan 25 bin 525 tarihi eser ve kültür varlığı, Türkiye'ye geri getirildi.
14.04.2024 Gündem
Tam bin 200 yıllık! Önceden kiliseydi sonra cami olarak kullanıldı
Tam bin 200 yıllık! Önceden kiliseydi sonra cami olarak kullanıldı Elazığ'da bin 200 yıllık kilise, adeta zamana direniyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda restorasyon için projesi hazırlanarak onaylanan yapı, ayağa kaldırılmayı bekliyor.
14.04.2024 Gündem
Tesisat için girdi, avuç avuç kemik buldu! 200 yıllık evde neye uğradığını şaşırdı
Tesisat için girdi, avuç avuç kemik buldu! 200 yıllık evde neye uğradığını şaşırdı 36 yaşındaki genç adam, banyodaki sorununu gidermek için gittiği evde hayatı boyunca unutamayacağı bir olay yaşadı. İşte klozet ve zemin kaplamasını söktükten sonra gittiği bu yerde bambaşka bir gerçekle karşı karşıya kalan tesisatçının yaşadıkları.
14.04.2024 Yaşam
Tırnaktan bile küçük! Boyutu ile görenleri hayrete düşürüyor
Tırnaktan bile küçük! Boyutu ile görenleri hayrete düşürüyor Bursa’da Ahmet Erdönmez’in koleksiyonunda bulunan binlerce eser sergileneceği günü bekliyor. Dünyadaki birçok ülkenin kültürünü yansıtan eserler arasında tırnaktan da küçük olan İncil ise herkesi şaşkına çeviriyor.
11.04.2024 Gündem
Tarihi İpek Yolu’nda ‘jet gümrük’ dönemi
Tarihi İpek Yolu’nda ‘jet gümrük’ dönemi Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu projesinde gümrük işlemlerinin kolaylaştırılmasını amaçlayan anlaşmayı onayladı. Bu kapsamda risk analizi sistemlerine göre aksi belirtilmedikçe, uluslararası transitteki eşya fiziksel muayeneye tabi tutulmayacak.
8.04.2024 Gündem
Son 20 yılda 12 bin tarihi eser Türkiye’ye getirildi: 8659 eser de yolda
Son 20 yılda 12 bin tarihi eser Türkiye’ye getirildi: 8659 eser de yolda Farklı dönemlerde yasa dışı yollarla yurt dışına kaçırılan tarihi eserlerin 12 bin 135’i 2002-2024 yılları arasında ülke topraklarına geri getirildi. Türkiye yakın zamanda 8000 tarihi eserine daha kavuşacak.
8.04.2024 Gündem
İYİ Parti İzmir adayı Ümit Özlale CNN Türk'te projelerini anlattı! 'İzmir CHP'nin kalesi değil'
İYİ Parti İzmir adayı Ümit Özlale CNN Türk'te projelerini anlattı! 'İzmir CHP'nin kalesi değil' İYİ Parti İzmir adayı Ümit Özlale CNN Türk'te Ahmet Hakan ile Tarafsız Bölge programında projelerini açıkladı. Özlale, "İzmir CHP'nin kalesi değildir. İzmir demokrasinin kalesidir. Sadece CHP'nin değil hiçbir partinin kalesi olduğunu düşünmüyorum. CHP İzmir'de her girdiği seçimde kazanır diye bir şey yok. Kale benzetmesine de şiddetle karşı çıkıyorum." ifadelerini kullandı.
27.03.2024 Gündem
'Tarihi eserlerimizi restore etmeye gayret ediyoruz'
'Tarihi eserlerimizi restore etmeye gayret ediyoruz' Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, "Tarihi eserlerimizi restore etmeye gayret ediyoruz. Anadolu, bu açıdan bakıldığı zaman tarihi, kültürel ve doğal mirasıyla adeta bir cennet gibi. Hatta bizim bütün Anadolu'yu bir açık hava müzesi olarak ilan etsek bile haklı bir iş yapmış oluruz diye düşünüyoruz" dedi.
26.03.2024 Ekonomi
Bingöl’de tarihi eser operasyonu! 733 obje ele geçirildi
Bingöl’de tarihi eser operasyonu! 733 obje ele geçirildi Bingöl’de, jandarma operasyonunda 733 tarihi eser niteliğinde obje ele geçirildi. Konuya ilişkin 2 kişi gözaltına alındı.
26.03.2024 Gündem
Evinin bahçesinde kaçak kazı yaptı, yakalandı
Evinin bahçesinde kaçak kazı yaptı, yakalandı Eskişehir’de evinin bahçesinde kaçak kazı yapan şahıs yakalandı.
26.03.2024 Gündem
Denizli'de 'Viking' operasyonu! Küpte 'milyon dolarlık heykel'
Denizli'de 'Viking' operasyonu! Küpte 'milyon dolarlık heykel' Denizli’de ellerindeki eski bir küple tarlasında çalışan yaşlı çiftçinin yanına gelen dolandırıcılar, kırarak çıkardıkları sahte heykelleri alıcı buluncaya kadar çiftçiye emanet etti. Yurt dışından gelecek sözde alıcının yol masrafları için çiftçiden 10 bin euro alan şüpheliler, JASAT dedektiflerinin ‘Viking’ kod adı verilen operasyonuyla İzmir’de yakalandı
16.03.2024 Haberler
Denizli'de 'Viking' operasyonu! Küpte 'milyon dolarlık heykel'
Denizli'de 'Viking' operasyonu! Küpte 'milyon dolarlık heykel' Denizli’de ellerindeki eski bir küple tarlasında çalışan yaşlı çiftçinin yanına gelen dolandırıcılar, kırarak çıkardıkları sahte heykelleri alıcı buluncaya kadar çiftçiye emanet etti. Yurt dışından gelecek sözde alıcının yol masrafları için çiftçiden 10 bin euro alan şüpheliler, JASAT dedektiflerinin ‘Viking’ kod adı verilen operasyonuyla İzmir’de yakalandı
16.03.2024 Gündem
Bakan Ersoy duyurdu! Fransa'da yakalanan tam 8 bin 659 tarihi eser Türkiye'ye geliyor
Bakan Ersoy duyurdu! Fransa'da yakalanan tam 8 bin 659 tarihi eser Türkiye'ye geliyor Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Fransa'da yakalanan 8 bin 659 tarihi eserin Türkiye’ye iade edileceğini açıkladı.
14.03.2024 Gündem
Mimar Sinan'ın eseri! Kum çuvallarıyla kapatıldı; Çökme tehlikesi var
Mimar Sinan'ın eseri! Kum çuvallarıyla kapatıldı; Çökme tehlikesi var Fatih’te, 2. Selim'in eşi Nurbanu Valide Sultan tarafından 1582 yılında Mimar Sinan'a yaptırılan Ayakapı Hamamı, 2 milyon dolara satışa çıkarıldı. Ana kapısı kum çuvallarıyla 1 aydır kapalı olan ve çürümeye yüz tutan hamamı yerinde inceleyen Tarihçi-Yazar Mehmet Dilbaz, "Bu yapının acilen restore edilmesi veya bir kültür merkezine dönüştürülmesi gerekmektedir" dedi.
12.03.2024 Gündem
Sultan 2. Mahmud’un mirasını talan ettiler
Sultan 2. Mahmud’un mirasını talan ettiler 196 yıllık Şamlar Bendi definecilerin hedefi olurken talan edilen bölge havadan görüntülendi.
3.03.2024 Gündem
Şoke eden olay! Hızını alamayan defineciler 30 metre kuyu kazdı
Şoke eden olay! Hızını alamayan defineciler 30 metre kuyu kazdı Denizli’de define bulma hayali ile kaçak kazı yapan define avcıları 30 metre derinliğinde kazdıkları kuyuda suçüstü yakalandılar.
25.02.2024 Gündem
Tam 864 yıllık! 'Cin Cami' görenlerin ilgisini çekiyor
Tam 864 yıllık! 'Cin Cami' görenlerin ilgisini çekiyor Tokat’ın Niksar ilçesindeki dikkat çeken tarihi 864 yıllık 'Cin Cami' zamana meydan okuyor.
22.02.2024 Gündem
İzmir'in 13 ilçesinde kaçakçılık operasyonu!
İzmir'in 13 ilçesinde kaçakçılık operasyonu! İzmir'in 13 ilçesinde düzenlenen kaçakçılık operasyonlarında 42 şüpheli gözaltına alındı.
20.02.2024 Gündem
Kentle bütünleşmiş bir Anadolu müzesi
Kentle bütünleşmiş bir Anadolu müzesi Yüksel Erimtan’ın kültürel mirası korumak amacıyla 60 yıllık emeği ile oluşturduğu arkeoloji koleksiyonunu barındıran Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi, geçmişin ve bugünün değerlerini yaşatan bir kültür ve eğitim potası.
19.02.2024 Arkeoloji
73 yaşındaki 'torbacı dede' yakalanarak cezaevine konuldu
73 yaşındaki 'torbacı dede' yakalanarak cezaevine konuldu İzmir Bergama'da uyuşturucu ticareti yaptığı saptanan 73 yaşındaki 'torbacı dede' kıskıvrak yakalandı. Yaşlı adam çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. İşte detaylar...
17.02.2024 Gündem
Yer: Çanakkale! 2'nci Dünya Savaşı'ndan kalma: Her yıl ortaya çıkan manzara şoke ediyor
Yer: Çanakkale! 2'nci Dünya Savaşı'ndan kalma: Her yıl ortaya çıkan manzara şoke ediyor Çanakkale’de, 2'nci Dünya Savaşı sırasında boğaz savunması için yapılan Turgut Reis Tabyası'nda toplar paslanmaya başladı. Üzerine isim kazınıp, sprey boyayla yazılar yazılan tarihi bataryanın içler acısı hali görenlerin yüreklerini burkuyor.
12.02.2024 Gündem

Benzer Haber Etiketleri

Tarihi Eser ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.