Yüksek Mahkeme

Yüksek Mahkeme

Son dakika yüksek mahkeme haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan yüksek mahkeme gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan yüksek mahkeme haber sayfamızda...

Yüksek Mahkeme

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 8.522 yüksek mahkeme haberi bulunmuştur.
Çalışanlar dikkat! Yargıtay izin ücretinde son noktayı koydu
Çalışanlar dikkat! Yargıtay izin ücretinde son noktayı koyduMilyonlarca çalışanı ilgilendiren emsal nitelikte bir karara imza atan Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, kullanılmayan yıllık izinlerin ücretlerinin ödenmesinde son noktayı koydu. Yüksek Mahkeme, özel sektör çalışanlarının kullanmadıkları yıllık izinlerinin ücretinin ödenmesinin yasal zorunluluk olduğuna dikkat çekerek, bunun için zaman aşımı süresinin beş yıl olduğuna hükmetti. Ayrıca avukatların davalarda vekaletlerini dosyaya koymaması sebebiyle vekalet ücretini de alamayacağına hükmetti.
28.11.2021Ekonomi
Polonya Anayasa Mahkemesi AİHM kararını geçersiz saydı
Polonya Anayasa Mahkemesi AİHM kararını geçersiz saydıPolonya ile Avrupa Konseyi arasındaki hukuk krizi büyüyor. Polonya Anayasa Mahkemesi, yargı reformu ile ilgili olarak yaşanan tartışmada AİHS'nin bir bölümünün Polonya yasalarıyla bağdaşmadığına hükmetti.
25.11.2021Dünya
İşte 'sürpriz' görüşmeden çıkan sonuç! 50+1'e dokunulmayacak, AYM'ye kısıtlama
İşte 'sürpriz' görüşmeden çıkan sonuç! 50+1'e dokunulmayacak, AYM'ye kısıtlamaÖnceki günkü Erdoğan-Bahçeli görüşmesinde yeni anayasa çalışmalarının ele alındığı, iki liderin 50+1 dahil Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin özüne dokunmama konusunda hemfikir olduğu ifade edildi.
19.11.2021Siyaset
ABD'de Yüksek Mahkeme Volkswagen'in temyiz başvurusunu reddetti
ABD'de Yüksek Mahkeme Volkswagen'in temyiz başvurusunu reddettiABD'de Yüksek Mahkeme, Alman otomobil üreticisi Volkswagen'in emisyon testi manipülasyonundan kaynaklanan 3 eyaletteki tazminat taleplerine ilişkin temyiz başvurusunu reddetti.
15.11.2021Ekonomi
1,2 milyondan fazla kişinin ölümünde etkili! Acil önlem çağrısı
1,2 milyondan fazla kişinin ölümünde etkili! Acil önlem çağrısıHindistan Yüksek Mahkemesi, özellikle başkent ve çevresini etkisi altına alan hava kirliliği nedeniyle yetkililerden "evden çalışma" uygulaması da dahil acil önlemler almasını istedi.
15.11.2021Dünya
Y ile Başlayan Erkek Bebek İsimleri 2021: Y Harfi ile Başlayan Erkek İsimleri ve Anlamları Nelerdir?
Y ile Başlayan Erkek Bebek İsimleri 2021: Y Harfi ile Başlayan Erkek İsimleri ve Anlamları Nelerdir?Bebeklerine kavuşacağı günü bekleyen aileleri hamilelik döneminde isim telaşı sarıyor. Erkek bebek bekleyen anne ve baba adaylarının çocuklarına vereceği isim konusu kafalarını karıştırıyor. Hayatları boyunca taşıyacakları ismin en güzel ve en eşsiz olmasını istiyorlar. İsim konusunda derin araştırmaya giren çiftler anlamlarına da özellikle dikkat ediyor. Kulağa hoş gelen isimleri tercih eden ebeveynler keşfedilmemiş, nadir bulunan, değişik, popüler ve modern çağa uygun isimler vermek istiyorlar. Y harfi ile başlayan erkek isimleri ve anlamları nelerdir? “Y ile Başlayan Erkek Bebek İsimleri” içeriğimizden detaylı bilgi alabilirsiniz.
15.11.2021Bebek
Dünya merakla bekliyordu! Karar durduruldu
Dünya merakla bekliyordu! Karar durdurulduABD’de temyiz mahkemesi, eski ABD Başkanı Donald Trump’ın olay gününe ait başkanlık kayıtlarının, 6 Ocak Kongre baskınını soruşturmakla görevli Temsilciler Meclisi özel komitesine verilmesi kararını askıya aldı.
12.11.2021Dünya
HDP’nin ön savunması Yargıtay’a gönderildi
HDP’nin ön savunması Yargıtay’a gönderildiHDP hakkında açılan kapatma davasında “esasa” geçiş için süreç başladı. HDP’nin 5 Kasım’da Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) sunduğu 173 sayfalık ön savunma, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin’in 1 ay içinde mütalaasını vermesi için Yargıtay’a gönderildi.
12.11.2021Siyaset
Son dakika! HDP savunması Yargıtay'da
Son dakika! HDP savunması Yargıtay'daAnayasa Mahkemesi (AYM), Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) kapatma davası savunmasını Yargıtay'a gönderdi. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin'in savunmayı inceleyip, 1 ay içinde mütalaa vermesi bekleniyor.
11.11.2021Siyaset
Koronavirüse yakalanan mahkumun idam cezası ertelendi
Koronavirüse yakalanan mahkumun idam cezası ertelendiSingapur'da, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) yakalanan Malezyalı mahkumun idam cezası ertelendi.
9.11.2021Dünya
Haksız tahrik indirimi talebi kabul edilmedi
Haksız tahrik indirimi talebi kabul edilmediHakkında uzaklaştırma kararı alan eşi Döndü Şengül’ü 2019 yılında sokak ortasında silahla öldüren Şükrü Şengül’ün ağırlaştırılmış müebbet cezası Yargıtay’ca onandı.
9.11.2021Gündem
HDP 173 sayfalık ön savunmasını AYM’ye sundu
HDP 173 sayfalık ön savunmasını AYM’ye sunduHDP Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu, kapatma davasına ilişkin hazırlanan 173 sayfadan oluşan ön savunmayı Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) sundu.
6.11.2021Siyaset
Son dakika... HDP'ye kapatma davasında flaş gelişme!
Son dakika... HDP'ye kapatma davasında flaş gelişme!Halkların Demokratik Partisi (HDP), hakkında açılan kapatma davası kapsamında bugün Anayasa Mahkemesi'ne ön savunma verdi.
5.11.2021Gündem
Ortaylı: Türkiye Senatosu oluşmalı
Ortaylı: Türkiye Senatosu oluşmalıAnayasa Mahkemesi Söyleşileri’nin ilk programı, Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın katılımıyla Anayasa Mahkemesi Yüce Divan Salonunda “İlk Anayasalar ve Eşraf” temasıyla yapıldı.
3.11.2021Siyaset
Prof. Dr. İlber Ortaylı'dan 'Türkiye'de senato oluşturulmalı' önerisi
Prof. Dr. İlber Ortaylı'dan 'Türkiye'de senato oluşturulmalı' önerisiTarihçi ve yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, Türkiye'de "senato" oluşturulması gerektiğini belirterek, "Seçmenle fazla seçim teması olmayan üyelerden olması gerekiyor. Yüksek mahkeme üyelerinden, ulemadan veya seçkin, isim yapmış, yer edinmiş kimselerden oluşan bir şura olması gerekir." dedi.
2.11.2021Gündem
Kennedy suikastında ‘derin devlet’in izi
Kennedy suikastında ‘derin devlet’in iziJohn F. Kennedy suikastına dair belgelerin gizliliğinin kaldırılmasının ABD Başkanı Joe Biden tarafından geciktirilmesinin ardından, olayda tetiği çektiği bildirilen Lee Harvey Oswald’i CIA’in keskin nişancı olarak eğittiği iddia edildi
31.10.2021Dünya
İdari Yargı Nedir, Ne İşe Yarar? İdari Yargı Hakimleri Hangi Davalara Bakar?
İdari Yargı Nedir, Ne İşe Yarar? İdari Yargı Hakimleri Hangi Davalara Bakar?İdari yargı, üst derece mahkemesi Danıştay olan ve kamu idarelerinin yaptıkları tüm eylem ve işlemlerin hukuka uygunluk denetimini gerçekleştiren mahkemeler topluluğudur. İdari yargı, ilk derece mahkemeleri olarak vergi ve idari mahkemeleri, ikinci derece mahkemeleri olarak da yüksek mahkeme ve bölge idare mahkemeleri olarak da Danıştay’dan meydana gelir. İdari yargı nedir, ne işe yarar sizler için derledik.
30.10.2021Eğitim
Assange'ın avukatlarıdan flaş çıkış! ABD'nin verdiği güvenceler yeterli değil
Assange'ın avukatlarıdan flaş çıkış! ABD'nin verdiği güvenceler yeterli değilWikiLeaks'in kurucusu Julian Assange'ın savunma ekibi, ABD'ye iade edilmesi durumunda Assange'ın "süper güvenlikli" hapishanede tutulmayacağı yönünde ABD hükümetinin verdiği sözlerin, yüksek intihar riskiyle ilgili endişeleri gidermediğini savundu.
28.10.2021Dünya
Bolsonaro'nun sosyal medyadan men edilmesi istendi!
Bolsonaro'nun sosyal medyadan men edilmesi istendi!Brezilya'da Covid-19 salgını ile mücadeleye ilişkin soruşturmayı yürüten Senato komisyonu, Devlet Başkanı Jair Bolsonaro'nun salgın hakkında yanlış bilgi yaydığı gerekçesiyle sosyal medyadan men edilmesini istedi.
27.10.2021Dünya
ABD tarihine damga vuran suikast! 15 Aralık'ta ortaya çıkacak
ABD tarihine damga vuran suikast! 15 Aralık'ta ortaya çıkacakABD’de eski Başkan John F. Kennedy’nin suikastıyla ilişkili gizli belgelerin bir bölümünün 15 Aralık’ta yayımlanacağını, geri kalanların ise bir yıl içinde yayına hazır hale getirileceği açıklandı.
23.10.2021Dünya
ABD'de Yüksek Mahkeme Teksas'taki kürtaj yasasını inceleyecek
ABD'de Yüksek Mahkeme Teksas'taki kürtaj yasasını inceleyecekÜlke çapında haftalardır tartışılan kürtaj yasası uygulanmaya devam edecek ancak 1 Kasım tarihinden itibaren Yüksek Mahkeme incelemesi başlayacak.
23.10.2021Dünya
Yargıda dijital dönüşümde yenilik: UYAP Mobil
Yargıda dijital dönüşümde yenilik: UYAP MobilYargı Reformu Stratejisi kapsamında yargılamaların hızlandırılması ve adalete erişimin kolaylaştırılmasını sağlayan yargıda dijital dönüşüm çalışmalarına Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi (UYAP) Mobil uygulaması da eklendi.
21.10.2021Gündem
AYM'nin, infaz yasasının iptali isteminin reddine ilişkin kararının gerekçesi yazıldı
AYM'nin, infaz yasasının iptali isteminin reddine ilişkin kararının gerekçesi yazıldıAnayasa Mahkemesi'nin, cezaevlerindeki hükümlülere infaz indirimi getiren 7242 sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un iptal isteminin reddine ilişkin kararının gerekçesi yazıldı.
20.10.2021Gündem
Yüksek Mahkeme’den karar çıktı
Yüksek Mahkeme’den karar çıktıAzerbaycan Cumhuriyeti Devlet Petrol Şirketi SOCAR ile iş insanı Mübariz (Mansimov) Gurbanoğlu ve sahibi bulunduğu Palmali Grup arasındaki dava kapsamında verilmiş ihtiyati haciz kararı kesinleşti.
17.10.2021Ekonomi
17 yıldır idamı bekliyordu! Karar açıklandı
17 yıldır idamı bekliyordu! Karar açıklandıABD'nin Oregon eyaletinde 17 yıldır idam edilmeyi bekleyen siyahi mahkum hakkındaki hükmün kaldırıldığı bildirildi. Eyalet Savcılığı, karar sonrası Johnson'ın yeniden yargılanıp yargılanmayacağı konusunda açıklama yapmadı.
8.10.2021Dünya

Benzer Haber Etiketleri

Yüksek Mahkeme ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.