Aym

Aym

Son dakika AYM haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan AYM gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan AYM haber sayfamızda...

Aym

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 1.377 aym haberi bulunmuştur.
HDP'yi kapatma davasında yeni gelişme
HDP'yi kapatma davasında yeni gelişme Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, HDP'nin kapatılması istemiyle açılan davada esas hakkındaki görüşünü Anayasa Mahkemesine sundu.
29.11.2021Haberler
Son dakika! HDP'yi kapatma davasında yeni gelişme
Son dakika! HDP'yi kapatma davasında yeni gelişmeYargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, HDP'nin kapatılması istemiyle açılan davada esas hakkındaki görüşünü Anayasa Mahkemesine sundu.
29.11.2021Gündem
Bahçeli'den son dakika döviz kuru açıklaması
Bahçeli'den son dakika döviz kuru açıklamasıMHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Ekonomik darbecilere, canlı döviz bombalarına, faiz, rant ve çıkar lobilerine sonu cefa da olsa, sefa da olsa eyvallah etmeyiz, etmeyeceğiz. Biz döviz kuruyla kurulmadık, bu yolla da devrilmeyeceğiz." dedi. Bahçeli, "Seçimler 2023 yılının haziran ayında yapılacak, mandacılarla, vesayetçilerle, hainlerle hesaplaşma bu tarihte olacaktır." ifadelerini kullandı.
25.11.2021Siyaset
İşte 'sürpriz' görüşmeden çıkan sonuç! 50+1'e dokunulmayacak, AYM'ye kısıtlama
İşte 'sürpriz' görüşmeden çıkan sonuç! 50+1'e dokunulmayacak, AYM'ye kısıtlamaÖnceki günkü Erdoğan-Bahçeli görüşmesinde yeni anayasa çalışmalarının ele alındığı, iki liderin 50+1 dahil Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin özüne dokunmama konusunda hemfikir olduğu ifade edildi.
19.11.2021Siyaset
HDP’nin ön savunması Yargıtay’a gönderildi
HDP’nin ön savunması Yargıtay’a gönderildiHDP hakkında açılan kapatma davasında “esasa” geçiş için süreç başladı. HDP’nin 5 Kasım’da Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) sunduğu 173 sayfalık ön savunma, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin’in 1 ay içinde mütalaasını vermesi için Yargıtay’a gönderildi.
12.11.2021Siyaset
EYT için nasıl bir yol izlenecek? Uzman isimden 5'li formül açıklaması
EYT için nasıl bir yol izlenecek? Uzman isimden 5'li formül açıklamasıÇok sayıda kişi EYT için nasıl bir formülün uygulanacağını merak ediyor. Sosyal Güvenlik Uzmanı Ali Duman konuyla ilgili 5 farklı formül üzerinde durulduğunu söyledi. İşte Duman'ın açıklamaları...
11.11.2021Haberler
EYT için nasıl bir yol izlenecek? Uzman isimden 5'li formül açıklaması
EYT için nasıl bir yol izlenecek? Uzman isimden 5'li formül açıklamasıÇok sayıda kişi EYT için nasıl bir formülün uygulanacağını merak ediyor. Sosyal Güvenlik Uzmanı Ali Duman konuyla ilgili 5 farklı formül üzerinde durulduğunu söyledi. İşte Duman'ın açıklamaları...
11.11.2021Ekonomi
Son dakika! HDP savunması Yargıtay'da
Son dakika! HDP savunması Yargıtay'daAnayasa Mahkemesi (AYM), Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) kapatma davası savunmasını Yargıtay'a gönderdi. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin'in savunmayı inceleyip, 1 ay içinde mütalaa vermesi bekleniyor.
11.11.2021Siyaset
‘Biz yapalım, hukuk arkadan gelsin’ olmaz’
‘Biz yapalım, hukuk arkadan gelsin’ olmaz’Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Masumiyet Karinesi ve Lekelenmeme Hakkı Sempozyumu’nda yaptığı konuşmada masumiyet karinesi ve lekelenmeme hakkı kapsamında ele alınacak temel konunun “insan onuru” olduğunu söyledi.
9.11.2021Gündem
‘Mütalaa beklemeden dava reddedilmeli’
‘Mütalaa beklemeden dava reddedilmeli’HDP Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonundan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Ümit Dede başkanlığındaki heyet partileri hakkında açılan kapatma davası için AYM’ye sunulan 173 sayfalık ön savunmaya ilişkin açıklama yaptı.
7.11.2021Siyaset
HDP 173 sayfalık ön savunmasını AYM’ye sundu
HDP 173 sayfalık ön savunmasını AYM’ye sunduHDP Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu, kapatma davasına ilişkin hazırlanan 173 sayfadan oluşan ön savunmayı Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) sundu.
6.11.2021Siyaset
5. Yargı Paketi siyasi manevra
5. Yargı Paketi siyasi manevraCHP İstanbul Milletvekili, Anayasa Hukuku Profesörü İbrahim Özden Kaboğlu, TBMM’ye sunulan AK Parti’nin kamuoyunda 5. Yargı Paketi olarak bilinen teklifini Milliyet’e değerlendirdi. Teklifin, Türkiye’nin içinde bulunduğu genel siyasi bağlamdan bağımsız olarak değerlendirilemeyeceğini belirten Kaboğlu, şunları kaydetti:
6.11.2021Siyaset
Ortaylı: Türkiye Senatosu oluşmalı
Ortaylı: Türkiye Senatosu oluşmalıAnayasa Mahkemesi Söyleşileri’nin ilk programı, Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın katılımıyla Anayasa Mahkemesi Yüce Divan Salonunda “İlk Anayasalar ve Eşraf” temasıyla yapıldı.
3.11.2021Siyaset
Prof. Dr. İlber Ortaylı'dan 'Türkiye'de senato oluşturulmalı' önerisi
Prof. Dr. İlber Ortaylı'dan 'Türkiye'de senato oluşturulmalı' önerisiTarihçi ve yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, Türkiye'de "senato" oluşturulması gerektiğini belirterek, "Seçmenle fazla seçim teması olmayan üyelerden olması gerekiyor. Yüksek mahkeme üyelerinden, ulemadan veya seçkin, isim yapmış, yer edinmiş kimselerden oluşan bir şura olması gerekir." dedi.
2.11.2021Gündem
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’den Osman Kavala önerisi: Vatandaşlıktan çıkarılmalıdır
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’den Osman Kavala önerisi: Vatandaşlıktan çıkarılmalıdırBahçeli, “Bu Sorosçu için hüküm verilirse, önce cezasını Türkiye’de çekmesi, sonra da vatandaşlıktan çıkarılarak 10 büyükelçiden birisinin ülkesine gönderilmesi zarurettir” dedi
27.10.2021Siyaset
AYM'nin, infaz yasasının iptali isteminin reddine ilişkin kararının gerekçesi yazıldı
AYM'nin, infaz yasasının iptali isteminin reddine ilişkin kararının gerekçesi yazıldıAnayasa Mahkemesi'nin, cezaevlerindeki hükümlülere infaz indirimi getiren 7242 sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un iptal isteminin reddine ilişkin kararının gerekçesi yazıldı.
20.10.2021Gündem
CHP’nin AYM karnesini çıkardı
CHP’nin AYM karnesini çıkardıCHP İstanbul Milletvekili, anayasa hukuku profesörü İbrahim Özden Kaboğlu, TBMM 27. Dönem 5. Yasama yılına kadar AYM’ne yapılan başvurulara ilişkin çalışmasını Milliyet ile paylaştı. AYM’nin, 27. dönem yasa ve Cumhurbaşkanlığı Kararnamelerine yönelik, “uzun sürelerde çok az karar verdiğini” savunan Kaboğlu, yürürlüğe giren 280 düzenlemeye ilişkin 132 başvurudan yalnız 35’ine ilişkin karar çıktığını kaydetti. Kaboğlu, bu kararların 18’inin “ret”, 17’sinin ise “iptal” yönünde olduğunu bildirdi.
20.10.2021Siyaset
Kalamış’ta tatlı huzur kaçtı! 40 yıllık işletme hakkı
Kalamış’ta tatlı huzur kaçtı! 40 yıllık işletme hakkıKadıköylü çevreciler ve Kadıköy Belediyesi’nin huzurunu kaçıran son gelişme Kalamış Marina İhalesi oldu. Türkiye Denizcilik İşletmeleri AŞ’ye ait Fenerbahçe-Kalamış Yat Limanı’nın 40 yıllık işletme hakkının özelleştirilmesi ihalesi yapıldı.
19.10.2021Gündem
AYM Başkanı Arslan’dan üniversiteli gençlere: Aklınızı ve beyninizi kiraya vermeyin
AYM Başkanı Arslan’dan üniversiteli gençlere: Aklınızı ve beyninizi kiraya vermeyinAnayasa Mahkemesi (AYM) Başkanı Prof. Dr. Zühtü Arslan, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi akademik yıl açılış töreninde gençlere tavsiyelerde bulundu. Aslan, “Aklını kullanan özgür bireyler olarak, ne olursanız olun, kendiniz olun. Aklınızı ve beyninizi kimseye kiraya vermeyin. Başkalarının iradenizi sınırlamasına, sıfırlamasına ve sizi araçsallaştırmasına asla razı olmayın” dedi.
18.10.2021Gündem
Erdoğan’ın adaylığına iki argümanlı savunma
Erdoğan’ın adaylığına iki argümanlı savunmaCHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeniden adaylığını tartışmaya açarak, “YSK’nın Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığı adaylığını reddedeceğini hiç düşünmüyorum. Gelecek talimata göre karar verecektir” sözlerine tepki gösteren AK Parti, “AYM’nin Abdullah Gül kararı” ve “2017 anayasa değişikliği görüşmelerinde CHP’nin ilgili maddeye ilişkin tutumu” üzerinden yanıt vermeye hazırlanıyor.
10.10.2021Siyaset
AYM’den dikkat çekici iki karar
AYM’den dikkat çekici iki kararAnayasa Mahkemesi (AYM), siyasetçiler, kamusal yetki kullanan görevliler ve kamuoyunca tanınan kişilere yönelik eleştirilerin cezalandırılması konusunda iki dikkat çekici karara imza attı.
5.10.2021Siyaset
Bakan Gül: AYM kararlarına uyulması hukukun emredici hükmüdür
Bakan Gül: AYM kararlarına uyulması hukukun emredici hükmüdürAdalet Bakanı Abdulhamit Gül, "Herkesin Anayasa Mahkemesi (AYM) kararlarına uyması hukukun emredici hükmüdür ve hukuk devletinin bir gereğidir. Bu konuda yaptığımız çalışmalarla bu kuralı takip ediyoruz" dedi.
23.09.2021Siyaset
‘AYM’ye yapılan bireysel başvuru 300 bini geçti’
‘AYM’ye yapılan bireysel başvuru 300 bini geçti’CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca’nın hazırladığı “İnsan Hakları” raporunda, Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) yapılan bireysel başvuruların karnesi çıkarıldı. Rapora göre, 2012’den bu yana AYM’ye yapılan bireysel başvuru sayısı 300 bini geçti.
22.09.2021Siyaset
CHP'den turizm kanununun iptali için AYM'ye başvuru
CHP'den turizm kanununun iptali için AYM'ye başvuruCHP '7334 sayılı Turizmi Teşvik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un 15 maddesinin iptali için Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) başvurdu.
14.09.2021Siyaset
HDP’ye ön savunma için 60 gün süre
HDP’ye ön savunma için 60 gün süreAnayasa Mahkemesi (AYM), HDP’nin kapatılması istemiyle açılan davada, partinin savunma için ek süre talebini kabul etti.
3.09.2021Siyaset

Benzer Haber Etiketleri

Aym ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.