Aym

Aym

Son dakika AYM haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan AYM gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan AYM haber sayfamızda...

Aym

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 1.312 aym haberi bulunmuştur.
Hayati Yazıcı: Bunun ortamı var, gerekliliği de var
Hayati Yazıcı: Bunun ortamı var, gerekliliği de varAK Parti Siyasi ve Hukuki İşler Başkanı Hayati Yazıcı, "Bu millet kendisine ait anayasa yapma hakkını cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılında büyük bir coşkuyla, heyecanla gerçekleştirsin. Bunun ortamı var, gerekliliği de var." dedi.
3.04.2021Siyaset
‘Tehdit etmek o makama yakışmaz’
‘Tehdit etmek o makama yakışmaz’CHP lideri Kılıçdaroğlu, Şentop’a tepki göstererek “TBMM’ye sabotaj yapılıyor. Meclis Başkanı’nın ‘ben sana gösteririm’ demesi ya da tehdit etmek o makama, makamın ağırlığına yakışmaz” dedi
3.04.2021Siyaset
Kılıçdaroğlu'dan flaş AYM açıklaması: Korunması önemli
Kılıçdaroğlu'dan flaş AYM açıklaması: Korunması önemliCHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Anayasa Mahkemesini ve kararlarını eleştirebiliriz. Anayasa Mahkemesine yapılan atamaları eleştirebiliriz; ama kurum olarak Anayasa Mahkemesinin korunması önemlidir" dedi.
2.04.2021Siyaset
‘Güvenlik’ teklifi Meclis’te gitti-geldi
‘Güvenlik’ teklifi Meclis’te gitti-geldiMeclis’te muhalefet oylarıyla reddedilen ‘Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması’ teklifi oylaması Başkanlık Divanı kararıyla dün tekrarlandı ve teklifin maddelerine geçilmesi kabul edildi. CHP, AYM’ye başvuracak.
2.04.2021Siyaset
'HDP kadar AYM de kapanmalıdır'
'HDP kadar AYM de kapanmalıdır'MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) HDP’nin kapatılmasına ilişkin Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianameyi iade kararına sert tepki göstererek, “HDP, usul eksiklikleri bahanesiyle zaman kazanmıştır. AYM hukukun üstünlüğünden mi yanadır, yoksa bölücülüğün mü şakşakçısıdır? HDP’nin kapatılması kadar AYM’nin de kapanması artık ertelenemez bir hedef olmalıdır” ifadelerini kullandı.
1.04.2021Siyaset
‘AİHM’ye gidiyoruz’
‘AİHM’ye gidiyoruz’AYM’ye iki başvuru yaptığını, esastan yaptığı başvuruya ilişkin henüz karar verilmediğini belirten Gergerlioğlu, “Vekilliğin düşürülmesiyle ilgili başvurumuz bugün reddedildi. Bununla ilgili AİHM’ye gidiyoruz” dedi...
1.04.2021Siyaset
AYM’den Gergerlioğlu kararı: Vekilliğin düşürülmesi iptali başvurusuna ret
AYM’den Gergerlioğlu kararı: Vekilliğin düşürülmesi iptali başvurusuna retAnayasa Mahkemesi (AYM), HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun milletvekilliğinin düşürülmesi işleminin iptali istemiyle yapılan başvuruyu “yetkisizlik” nedeniyle reddetti.
1.04.2021Siyaset
HDP iddianamesine ‘eksiklik’ iadesi
HDP iddianamesine ‘eksiklik’ iadesiHDP’nin kapatılmasına yönelik iddianamede ilk incelemesini yapan AYM, iddianamenin usul yönünden iadesine karar verdi. Kararda “partinin yetkili organlarının eylemleriyle ‘odak olma’ fiili arasında gerekli ilişkilendirmelerin yapılmadığı” tespiti yer aldı...
1.04.2021Siyaset
Son dakika... MHP lideri Bahçeli'den AYM'ye HDP tepkisi: 'Hükümsüzdür'
Son dakika... MHP lideri Bahçeli'den AYM'ye HDP tepkisi: 'Hükümsüzdür'MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) HDP iddianamesini iade etmesine tepki göstererek, "AYM'nin iade kararı milli vicdanda hükümsüzdür, Türkiye'nin var oluş haklarına sadece usul açısından değil, esastan da ileri düzeyde zarar vermiştir" dedi.
31.03.2021Siyaset
Son dakika haberler: AYM, HDP iddianamesini reddetti
Son dakika haberler: AYM, HDP iddianamesini reddettiHDP'nin kapatılmasına ilişkin davada son dakika gelişmesi yaşandı. Anayasa Mahkemesi, eksiklik tespit ettiği iddianameyi Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına iade etti.
31.03.2021Gündem
Son dakika... AYM'den Ömer Faruk Gergerlioğlu kararı! Reddedildi
Son dakika... AYM'den Ömer Faruk Gergerlioğlu kararı! ReddedildiGelen son dakika haberine göre; Anayasa Mahkemesi, HDP'li Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun milletvekilliğinin düşürülmesinin iptali istemiyle yapılan başvuruyu yetkisizlikten reddetti.
31.03.2021Gündem
HDP için iki kritik karar AYM’nin gündeminde
HDP için iki kritik karar AYM’nin gündemindeAnayasa Mahkemesi (AYM), bugün HDP ile ilgili iki önemli karar için toplanacak. AYM Genel Kurulu, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın HDP’nin kapatılması istemiyle açtığı davada ilk incelemesini bugün yapacak. İlk incelemenin ardından mahkeme heyeti Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin’in hazırladığı iddianamenin kabul edilip edilmediğine karar verecek.
31.03.2021Siyaset
Gergerlioğlu, eylemini eve taşıyor
Gergerlioğlu, eylemini eve taşıyorHDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu, milletvekilliğinin düşürülmesinin ardından TBMM’de başlatıp, partisinin genel merkezinde sürdürdüğü, “Adalet Nöbeti”ni 15’nci gününde bugün sonlandırıyor.
31.03.2021Siyaset
Son dakika! HDP'ye kapatma davası: İddianamenin incelemesi tamamlandı
Son dakika! HDP'ye kapatma davası: İddianamenin incelemesi tamamlandıGelen bir son dakika haberine göre; HDP'nin kapatılması istemli davada ilk incelemesini yapan Anayasa Mahkemesi raportörü, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının başvurusunda eksiklik tespit etti.
30.03.2021Siyaset
Son dakika haberi: HDP'ye kapatma davasının ilk incelemesi yarın yapılacak
Son dakika haberi: HDP'ye kapatma davasının ilk incelemesi yarın yapılacakGelen son dakika haberine göre; Anayasa Mahkemesi (AYM) Genel Kurulu, Halkların Demokratik Partisinin (HDP) kapatılmasına ilişkin davada ilk incelemesini yarın yapacak.
30.03.2021Gündem
HDP’de ‘başka parti’ seçeneği öne çıkıyor
HDP’de ‘başka parti’ seçeneği öne çıkıyorKapatma davasının ilk incelemesi Anayasa Mahkemesi’nde (AYM) 31 Mart’ta görüşülecek olan HDP’de, partiyi feshetme de dahil birçok alternatif tartışılıyor.
29.03.2021Siyaset
Gergerlioğlu AYM’ye başvurdu
Gergerlioğlu AYM’ye başvurduHDP İstanbul Milletvekili Erol Katırcıoğlu, Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun milletvekilliğinin düşmesi kararının iptali için Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvurdu. Gergerlioğlu, “Enis Berberoğlu’na adalet veren bir mahkeme var, ben de aynı kararı bekliyorum” dedi.
24.03.2021Siyaset
HDP'li Katırcıoğlu, Gergerlioğlu'nun milletvekilliğinin düşmesi kararının iptali için AYM'ye başvurdu
HDP'li Katırcıoğlu, Gergerlioğlu'nun milletvekilliğinin düşmesi kararının iptali için AYM'ye başvurduHDP İstanbul Milletvekili Erol Katırcıoğlu, Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun milletvekilliğinin düşmesi kararının iptali için Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) başvurdu.
23.03.2021Siyaset
AYM'nin, Osman Kavala'nın bireysel başvurusunun reddine ilişkin kararının gerekçesi tamamlandı
AYM'nin, Osman Kavala'nın bireysel başvurusunun reddine ilişkin kararının gerekçesi tamamlandıAnayasa Mahkemesi (AYM) Genel Kurulunca, Anadolu Kültür AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kavala'nın bireysel başvurusunun reddine ilişkin kararın gerekçesi yazıldı.
23.03.2021Gündem
Son dakika... AYM eski üyesi Tercan'a verilen hapis cezası onandı
Son dakika... AYM eski üyesi Tercan'a verilen hapis cezası onandıGelen son dakika haberine göre; Yargıtay Ceza Genel Kurulu, eski Anayasa Mahkemesi üyesi Erdal Tercan'a FETÖ üyeliğinden verilen 10 yıl 7 ay 15 gün hapis cezasını onadı.
20.03.2021Gündem
‘Anlatıcı’ kavgası  AYM’ye taşınıyor
‘Anlatıcı’ kavgası AYM’ye taşınıyorGelibolu Tarihi Alanı’nda alan kılavuzlarının ‘Anlatım’ yapabilmelerinin önündeki engel kalktı. Rehber odaları ise karara tepki göstererek, düzenlemenin iptali için Anayasa Mahkemesi’ne başvuracaklarını duyurdu
20.03.2021Gündem
HDP kapatılırsa muhtemel senaryolar
HDP kapatılırsa muhtemel senaryolar2010’da yapılan düzenlemeye göre HDP’nin kapatılması ve mevcut HDP’li üyelere siyaset yasağı getirilmesi halinde bile, söz konusu 44 ismin vekillikleri düşmeyecek, bağımsız olarak görevlerini sürdürebilecek...
20.03.2021Siyaset
‘Millet İttifakı’nı fezlekeler etkilemez’
‘Millet İttifakı’nı fezlekeler etkilemez’ HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun milletvekilliğinin düşürülmesi, Millet İttifakı bileşenlerinin, dokunulmazlık fezlekeleri üzerinden ayrışma  yaşama ihtimalini yeniden tartışmaya açtı. CHP ile HDP arasında oluşacak bir yakınlaşmanın, İYİ Parti’nin ittifaktan ayrılmasına neden olacağı öne sürülmesine karşın, İYİ Partililer, Millet İttifakı’nın, “seçim iş birliğine” dayalı olarak ilkeler üzerinden oluştuğunu belirtti. İYİ Partili yetkililer, “İttifakın HDP’den dolayı kötüleşmesi veya iyileşmesi gibi bir durum olmaz” görüşünü kaydetti.
19.03.2021Siyaset
İşte 609 sayfalık HDP iddianamesi
İşte 609 sayfalık HDP iddianamesiHDP’nin kapatılması istemiyle hazırlanan 609 sayfalık iddianamede, “HDP ile PKK arasında bir fark yoktur” denildi. 685 isim için 5 yıl siyasi yasak istendi. HDP’nin temelli kapatılmasını, Hazine yardımlarından tamamen yoksun bırakılmasını talep eden başsavcı, HDP’nin üye kayıtlarının da durdurulmasını istedi
19.03.2021Siyaset
Batasuna’nın kapatıldığı gün dava açıldı
Batasuna’nın kapatıldığı gün dava açıldıYargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın HDP’nin kapatılması ve 687 HDP’liye siyasi yasak istemiyle Anayasa Mahkemesi’nde (AYM) dava açmasının ardından, gözler dosyayı görüşecek AYM üyelerine çevrildi.
19.03.2021Siyaset

Benzer Haber Etiketleri

hdpAYMAnayasa MahkemesidavaAK Parti

Aym ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.