Yüzen Adalar

Yüzen Adalar

Son dakika yüzen adalar haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan yüzen adalar gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan yüzen adalar haber sayfamızda...

Yüzen Adalar

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 66 yüzen adalar haberi bulunmuştur.
Maya tutmadı ve Akşehir çöl oldu
Maya tutmadı ve Akşehir çöl olduYağışların azlığı ve vahşi sulama, Akşehir ve Eber göllerini de vurdu. Nasrettin Hoca’nın maya çaldığı Akşehir Gölü ne yazık ki çöle döndü. Eber Gölü de kuraklıktan nasibini alınca bölge halkı çareyi göç etmekte buldu...
5.10.2021Haberler
Maya tutmadı ve Akşehir çöl oldu
Maya tutmadı ve Akşehir çöl olduYağışların azlığı ve vahşi sulama, Akşehir ve Eber göllerini de vurdu. Nasrettin Hoca’nın maya çaldığı Akşehir Gölü ne yazık ki çöle döndü. Eber Gölü de kuraklıktan nasibini alınca bölge halkı çareyi göç etmekte buldu...
5.10.2021Gündem
Yüzen adalar sabitlenecek! 'Yok olması engellenecek'
Yüzen adalar sabitlenecek! 'Yok olması engellenecek'Adıyaman'ın Çelikhan ilçesinde Çat Baraj gölündeki yüzen adaların, su debisinin azalması sonucu veya rüzgarla sürüklenip kıyıya oturmasının önüne geçilmesi için çalışma başlatıldı. Alanları 100 ila 500 metrekare arasında değişen yüzen adaların zemine monte edilerek hareketlerinin engellenmesi ya da birbirine belirli mesafede bağlanarak sürekli yüzer halde tutulması hedefleniyor.
2.09.2021Gündem
Baraj gölündeki yüzen adalar sabitlenecek
Baraj gölündeki yüzen adalar sabitlenecekAdıyman'ın Çelikhan ilçesinde Çat Baraj gölündeki yüzen adaların, su debisinin azalması sonucu veya rüzgarla sürüklenip kıyıya oturmasının önüne geçilmesi için çalışma başlatıldı. Alanları 100 ila 500 metrekare arasında değişen yüzen adaların zemine monte edilerek hareketlerinin engellenmesi ya da birbirine belirli mesafede bağlanarak sürekli yüzer halde tutulması hedefleniyor.
2.09.2021Gündem
Bingöl'de yüzen adalara 7 ayda 30 bin ziyaretçi
Bingöl'de yüzen adalara 7 ayda 30 bin ziyaretçiBingöl'ün Solhan ilçesine bağlı Hazarşah köyü Aksakal mezrasındaki Turnalar Gölü'nde bulunan birbirinden bağımsız yüzen adaları, 7 ayda, 30 bin kişi ziyaret etti.
9.08.2021Tatil
Tortum'da yüzen adalar turizmi
Tortum'da yüzen adalar turizmiErzurum'un Tortum ilçesi Zökün Gölü'ndeki 6 yüzen ada, turizme kazandırılacak. Yüzen adaları ziyarete gelecekler için kompleks bir tesis yapılması amacıyla çalışmalara başlandı.
4.04.2021Tatil
Tortum'da ‘yüzen adalar’ turizmi
Tortum'da ‘yüzen adalar’ turizmiErzurum'un Tortum ilçesi Zökün Gölü'ndeki 6 yüzen ada, turizme kazandırılacak. Yüzen adaları ziyarete gelecekler için kompleks bir tesis yapılması amacıyla çalışmalara başlandı.
4.04.2021Ekonomi
Bingöl'ün yüzen adaları gezginlerin  gözdesi
Bingöl'ün yüzen adaları gezginlerin gözdesiSolhan ilçesinde bulunan, her mevsim yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken Turna Gölü'ndeki yüzen adalar kar manzarasıyla da doğaseverlerin uğrak noktası oldu. Fotoğraf sanatçısı Mücahit Muğlu:"Çok güzel görüntüler gördük. Kışın herkesin burayı görmesi lazım" dedi.
3.02.2021Tatil
Ladik Gölü Samsun İlinde Nerede? Gölün Özellikleri, Oluşumu Ve Tarihçesi
Ladik Gölü Samsun İlinde Nerede? Gölün Özellikleri, Oluşumu Ve TarihçesiLadik Gölü, ülkemizde bulunan, dünya çapından pek çok ziyaretçiyi ağırlayan en güzel oluşumlardan biri. Yüzen adalar olarak tanınan Ladik Gölü, doğal oluşumuyla ilgi odağı olmaya devam ediyor. Bu özgün göle dair Ladik Gölü Samsun ilinde nerede? Gölün özellikleri, oluşumu ve tarihçesini sizler için derledik
27.09.2020Tatil
Bingöl'deki yüzen adalara ziyaretçi akını
Bingöl'deki yüzen adalara ziyaretçi akınıBingöl'ün Solhan ilçesindeki Turnalar Gölü'nde birbirinden bağımsız yüzen adalar, özellikle yerli turistlerin ilgi odağı oldu. Solhan ilçesine bağlı Hazarşah köyü Aksakal mezrasında bulunan Turnalar Gölü'ndeki birbirinden bağımsız yüzen adalar, komşu illerden gelen ziyaretçilerin ilgi odağı olmayı sürdürüyor.
21.09.2020Tatil
Doğa harikası Üçkaya gölü her mevsim ayrı güzel
Doğa harikası Üçkaya gölü her mevsim ayrı güzelIğdır'da bulunan ve içerisinde yüzen adacıkların yer aldığı 1500 rakımlı Üçkaya gölü, bulunduğu dağlık arazilerin ortasında kartpostallık görüntüler oluşturuyor. Köy sakinlerinden Sabri Sarcan: "Fotoğrafçılar için inanılmaz zengin görüntüler var. Gölün içinde yüzen adalar var. Son zamanlarda bayağı ilgi görüyor, Iğdır ve çevre illerden ziyaretçiler geliyor"
16.09.2020Tatil
Yüzen adaları karaya oturan Ladik Gölü'nde 'bataklık' tehlikesi
Yüzen adaları karaya oturan Ladik Gölü'nde 'bataklık' tehlikesiSamsun'un Ladik ilçesindeki Ladik Gölü'nde, su seviyesinin yaklaşık 2 metreye kadar düşmesi gölün meşhur yüzen adalarını da tehlikeye soktu. Su seviyesi azalınca yüzen adalar, zeminle birleşti. Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nazmi Polat, yüzen adaların artık zeminle birleşmiş durumda olduğunu belirterek, "Süreç bu şekilde devam ederse 'Ladik Gölü'  bataklık olma yolunda" dedi.
17.08.2020Tatil
Erzincan'ın 'yüzen adaları' ziyaretçilerini bekliyor
Erzincan'ın 'yüzen adaları' ziyaretçilerini bekliyorErzincan merkeze bağlı Ahmetli köyündeki gölde 2006 yılında tespit edilen "yüzen adalar", doğa tutkunu ve fotoğraf meraklısı yerli ve yabancı ziyaretçilerini bekliyor.
19.06.2020Tatil
Yüzen Adalar'a ziyaretçi akını
Yüzen Adalar'a ziyaretçi akınıBİNGÖL'ün Solhan ilçesindeki Turnalar Gölü'nde bulunan ve tabiat varlığı kabul edilen Yüzen Adalar, turistlerin ilgi odağı oldu. Yılbaşından bu yana 30 bini aşkın ziyaretçi, üzerinde ağaç yetişen birbirinden ve zeminden bağımsız üç adacığı ziyaret etti.
4.11.2019Haberler
Yüzen adalara vali tanıtımı
Yüzen adalara vali tanıtımı Erzurum Valisi Okay Memiş, Tortum ilçesindeki yüzen adaları gezerek, çim toprak tabakasıyla kaplı gölün üzerinde yürüdü.
16.10.2019Yaşam
Dünyada eşi benzeri yok! O ilçemize akın ediyorlar
Dünyada eşi benzeri yok! O ilçemize akın ediyorlarBingöl'ün Solhan ilçesindeki Turnalar Gölü'nde bulunan ve tabiat varlığı kabul edilen Yüzen Adalar'ı, bu yıl 30 bin kişinin ziyaret etmesi bekleniyor.Dünyada eşi benzeri olmayan Yüzen Adalar, havaların ısınmasıyla birlikte turistlerin ilgi odağı haline geldi. Bingöl Kültür ve Turizm Müdürü Kasım Barman, Yüzen Adalar'ı geçen yıl 22 bin kişinin ziyaret ettiğini belirterek, "Solhan Hazarşah köyünde bulunan Yüzen Adalar, dünyada benzerine çok az rastlanan doğa harikası bir yerdir. Dünyanın ve ülkemizin çok farklı yerlerinde yüzen adalar var ancak Solhandaki Yüzen Adalar'ın en büyük özelliği üzerinde ağaçların olması. Yaklaşık 50 metre derinliğinde ve doğal olarak meydana gelmiş doğa harikasıdır. İlimizin bu doğa harikasını tanıtmak için yaptığımız etkinliklerde ön plana çıkarmaya çalışıyoruz. Gelen insanlar büyük bir hayranlıkla seyredip çevrelerine anlatıyorlar ve her yıl ziyaretçi sayısı artmaya devam ediyor. Geçtiğimiz yıl 22 bin kişi ziyaret etmişti bu yıl da 30 bin kişinin ziyaret edeceğini ön görüyoruz. Sonraki yıllar da bu sayı gittikçe artacaktır. Bingöl'deki vatandaşlarımızı da adaya çekmek için zaman zaman etkinlikler yapılıyor" dedi.
11.09.2019Haberler
Dünyada eşi benzeri yok! O ilçemize akın ediyorlar
Dünyada eşi benzeri yok! O ilçemize akın ediyorlarBingöl'ün Solhan ilçesindeki Turnalar Gölü'nde bulunan ve tabiat varlığı kabul edilen Yüzen Adalar'ı, bu yıl 30 bin kişinin ziyaret etmesi bekleniyor.
22.05.2019Gündem
Dünyada eşi benzeri yok! O ilçemize akın ediyorlar
Dünyada eşi benzeri yok! O ilçemize akın ediyorlarBingöl'ün Solhan ilçesindeki Turnalar Gölü'nde bulunan ve tabiat varlığı kabul edilen Yüzen Adalar'ı, bu yıl 30 bin kişinin ziyaret etmesi bekleniyor.
22.05.2019Gündem
Yürüyen adalardan şaşırtan görüntü
Yürüyen adalardan şaşırtan görüntüAdıyaman'ın Çelikhan ilçesinde kar yağışı ile beyaza bürünen yüzen adalar, eşsiz görüntü oluşturdu.
1.01.2019Tatil
Ladik Gölü kuruma tehlikesiyle karşı karşıya
Ladik Gölü kuruma tehlikesiyle karşı karşıyaSamsun’un Ladik ilçesinde bulunan 870 hektarlık Ladik Gölü, kuruma tehlikesiyle karşı karşıya. Göldeki su seviyesi 4,5 metreden 80 santimetreye kadar düşerken turna balığı sayısı azaldı.Samsun'un Ladik ilçesinde bulunan, yüzer adaları ve turna balığı ile tanınan 870 hektar büyüklüğündeki Ladik Gölü'nde su seviyesi her geçen yıl düşmeye devam ediyor. Uzmanlar tarafından yapılan incelemede göldeki su seviyesinin 4,5 metreden 80 santime kadar düştüğü belirlendi. Göldeki yüzen adalar kaybolurken, turna balığı da oldukça azaldı.Ladik Gölü'ndeki su seviyesinin 4,5 metreden 80 santimetreye düştüğünü belirten Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Fen-Edebiyat Fakültesi Hidrobiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nazmi Polat, önlem alınmadığı takdirde gölün kuruma tehlikesi ile karşıya olabileceğini söyledi. Erozyon ve sulama için kullanılan sudan dolayı su seviyesinin düştüğünü belirten Prof. Dr. Nazmi Polat, göl tabanının yüzde 45'inde artık ineklerin otladığını ifade etti. Polat, çekilen suyla birlikte yüzer adaların tabanla birleşerek yok olduğunu, kuş popülasyonu ve balık faunasınının ise yok olma tehlikesi altında olduğunu söyledi.
11.09.2019Yaşam
Çelikhan'da yüzen adaların sayısı 80'e çıktı
Çelikhan'da yüzen adaların sayısı 80'e çıktıAdıyaman'ın Çelikhan ilçesinde bulunan yüzen adaların sayısı, suyun debisinin düşmesiyle 30'dan 80'e çıktı.Çelikhan Çat Barajı Petelik mevkiinde bulunan yüzen adalar olarak bilinen 3 bin yılda oluşumunu tamamlayan, bitkilerin kılcal köklerinden oluşan 3 metre ve 5 metre boyunda, 100 ile 1000 metrekare genişliğinde olan yüzen adaların sayısı 30 iken, suyun debisi düşünce 80'e çıktı.Bölge sakinleri, fotoğraf severlerin uğrak noktası haline gelen yüzen adaların turizme kazandırılmasını istedi.
11.09.2019Yaşam
Suyun her yerini kapladı... Duyan oraya gidiyor
Suyun her yerini kapladı... Duyan oraya gidiyorAdıyaman'ın Çelikhan ilçesinde bulunan yüzen adaların sayısı, suyun debisinin düşmesiyle 30'dan 80'e çıktı.
21.09.2018Gündem
Sırrını dedelerinden öğrendiler! Her sabah gelip onlara bakıyorlar...
Sırrını dedelerinden öğrendiler! Her sabah gelip onlara bakıyorlar...Rize'nin Çamlıhemşin ilçesi Koçdüzü Yaylası'nda bulunan Adalı Göl'deki yüzer adalar büyük ilgi görüyor. Kara ve göl tabanı ile bağlantıları olmadığı için rüzgarla birlikte hareket eden adacıklar, yaylacılar tarafından hava tahmininde kullanılıyor. Yaylacılara göre, adacıkların rüzgarla güney yönüne hareketi, havanın bozacağına ve sis geleceğine, kuzey yönüne hareketi ise havanın açacağına işaret ediyor.
6.08.2018Gündem
Sırrını dedelerinden öğrendiler! Her sabah gelip onlara bakıyorlar...
Sırrını dedelerinden öğrendiler! Her sabah gelip onlara bakıyorlar...Rize'nin Çamlıhemşin ilçesi Koçdüzü Yaylası'nda bulunan Adalı Göl'deki yüzer adalar büyük ilgi görüyor. Kara ve göl tabanı ile bağlantıları olmadığı için rüzgarla birlikte hareket eden adacıklar, yaylacılar tarafından hava tahmininde kullanılıyor. Yaylacılara göre, adacıkların rüzgarla güney yönüne hareketi, havanın bozacağına ve sis geleceğine, kuzey yönüne hareketi ise havanın açacağına işaret ediyor.
6.08.2018Gündem

Benzer Haber Etiketleri

Yüzen Adalar ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.