Geri Dön

‘Bölgedeki gelişmeler KKTC’nin önemini artırdı’

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Doğu Akdeniz ve Ortadoğu’da gerek doğal kaynaklarla ilgili gerekse de savunma ve güvenlikle ilgili gelişmelerin Kıbrıs’ın ve dolayısıyla KKTC’nin önemini ciddi şekilde artırdığını vurguladı.

‘Bölgedeki gelişmeler KKTC’nin önemini artırdı’

Yazılı bir açıklama yapan Özersay, son gelişmelerin bazı açılardan bölge barışını ve istikrarını olumsuz yönde etkileyecek tehditleri beraberinde getirse de bazı fırsatları da önlerine çıkardığını belirtti. Özersay, “Bölgedeki tüm aktörleri kapsayan, kimseyi dışarıda bırakmayan bölgesel iş birliği yaklaşımları Doğu Akdeniz’de istikrar ve barışın sağlanmasına yardımcı olacaktır” ifadelerini kullandı.

‘İş birliği tek çıkış yolu’

“Bölgede de Kıbrıs adası özelinde de ‘tanıma ve tanımama’ sorunları var ancak fiilen var olan ama bölgedeki diğer devletlerce tanınmayan devletlerin varlığını inkar ederek bir yere varılamayacağı da ortadadır” diyen Özersay, mevcut durumu veri kabul ederek, uyuşmazlık taraflarının kendi siyasi ve hukuki pozisyonlarını diğer taraflara empoze etmeye kalkışmadan iş birliğine açık olmalarının tek çıkış yolu olduğunu kaydetti. Özersay, “Bu yaklaşım bu bölgede karşılıklı bağımlılık ilişkisi gelişmesine ve bundan ötürü kimsenin istikrarı bozmaya cesaret edememesine yardımcı olacaktır” değerlendirmesinde bulundu.

‘Barış ve istikrar’

Özersay, önceliklerinin; bölge barışı ve istikrarı için doğru ve stratejik adımları zamanlı şekilde atmak olması gerektiğini belirterek, şunları kaydetti: “Bu konularda stratejik ortağımız ve müttefikimiz garantör Türkiye ile birlikte koordineli adımları hayata geçirme konusunda kararlıyız. Son dönemde bölgede yaşanan gerginlik ve bazı açılardan silahlanma girişimleri ile askeri hareketliliği yakından takip ediyoruz. Kıbrıs Türk Halkının hak ve menfaatlerine halel getirecek adımlara karşı eskisine göre çok daha yerinde ve zamanlı adımları atmaktan geri durmayacağız. Bunu çatışmacı bir yaklaşımla değil, bölgesel iş birliğini zorlayacak dengeleyici adımlar anlamında söylüyorum.”

‘Bölgesel aktör olmaya başladık’

Uzun yıllar Kıbrıs Türk halkının sadece kapsamlı çözüm durumunda ve kapsamlı çözüm olduğunda uluslararası alanda bir aktör olabileceği yaklaşımının son yaşanan gelişmelerle değişmeye başladığını ifade eden Özersay, şunları söyledi: “Kıbrıs Türk Halkı ve onun iradesini yansıtan KKTC devleti artık kapsamlı çözümü beklemeden, bir çözümden önce de bu bölgede görüşleri ve adımları dikkatle ve yakından izlenen bir aktör olmaya başlamıştır. Üstelik bu bağlamda bizimle bölgedeki doğal kaynaklar ve savunma-güvenlik konularıyla ilgili olarak gayrı resmi temaslarda bir artış söz konusudur. Bu durumu Doğu Akdeniz’de istikrar için bir fırsata çevirmek bizim elimizdedir. Biz bunun için çalışıyoruz.”

 

26 Şubat 2020 Magazin Haberleri Bülteni26 Şubat 2020 Magazin Haberleri Bülteni

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber