Geri Dön

‘İmar planına karşı değiliz’

Başbakan Ersin Tatar, Genel Kurul’da yaptığı konuşmada, UBP olarak İmar Planına karşı olmadıklarını ve resmi gazetede yayınlanana kadar emirnamenin yürürlükte olduğunu vurguladı

‘İmar planına  karşı değiliz’

Başbakan Ersin Tatar, UBP olarak İmar Planına karşı olmadıklarını ve resmi gazetede yayınlanana kadar emirnamenin yürürlükte olduğunu vurguladı.
Tatar, planı değerlendirip gereken neyse yapacaklarını söyledi.

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda, Başbakanlığın, Ekonomi, Maliye Bütçe ve Plan Komitesi gündemindeki Sosyal Güvenlik (Değişiklik) Yasa Tasarısının Komitede ivedilikle görüşülmesine ilişkin tezkeresi konusunda konuşmalar yapıldı.

Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy da, KKTC Meclisi’nin esas tartışması gereken konun farklı olduğunu belirterek, belediyelerin devlete olan borçlarının taksitlendirilmesi, belediyelerin içinde bulunduğu bataktan çıkarılmasının amaç olduğunu kaydetti.

Erhürman’dan tepki

Daha sonra CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, Anayasa Değişikliği konusunda söz aldı.

Erhürman, ülkede muhalefet hiç yokmuş gibi davranıldığını, Anayasa konusunda mecliste 3’te 2 bir çoğunluğun sağlanması ve muhalefetten de milletvekillerinin evet demesi ve ardından da referanduma gidilmesi gerektiğini söyleyerek, kendilerinin böyle bir öneriye evet demediğini söyledi.

Bunun değerlendirilmesi şansı tanınmadığını, kendileri ile istişare içine girilmediğini belirten Erhürman, Meclis’ten geçmesi halinde referanduma gidilmeden değişikliğin Cumhurbaşkanlığı seçimde yapılmasına karar verilmesini eleştirdi.

Başbakan Ersin Tatar, bunun iyi niyetle memleketin hayrına hazırlanmış bir çalışma olduğunu belirterek, böylece yargıç sayısının 8’den 16 çıkacağını söyledi.
12 Nisan tarihinin de bu kadar tepki görmesine anlam veremediğini söyleyen Tatar, zaman kaybetmeden görüşülsün diye meclise gönderdiklerini, değişikliğin burada yapılabileceğini belirtti.

‘İmar planına  karşı değiliz’
Tatar, herkes 19 Nisan diyorsa kendilerinin zaten bir itirazı olmayacağını kaydetti.

TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit ve YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı İmar planı konusunda konuştu.

Özyiğit, geçmişte olduğu gibi bugün de Anayasa değişikliğini Cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilişkilendirmenin yanlış olduğuna işaret ettiklerini, bunun detaylı çalışıldıktan sonra gerekli tüm değişiklikleri de kapsayacak şekilde gündeme getirilmesini daha doğru bulduklarını yineledi.

İmar planının birleşik genel kurulda ret oyu aldığını ancak sonrasında atılan adımlardan umutlanmalarına rağmen revize beklentisi içerisindeyken toplantının tekrarlanarak oy birliğiyle karar alındığını kaydetti.

Emirnamenin 31 Aralık’ta sona erdiğini, İmar Planı’nın niye yayınlanarak yürürlüğe girilmediğini bilmediklerini ve öğrenmek istediklerini söyleyen Özyiğit, planla ilgili alınan kararların yasallığının sorgulandığını da anımsattı.

‘Gerekeni yapacağız’

İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, her hafta imar planını konuşmanın kendisini de memnun etmediğini söyleyerek, konuyla ve hükümetle ilgili sürekli sorun varmış gibi gösterilmeye çalışılmasını eleştirdi.

İçişleri bakanlığının kendisine verilen görevleri yerine getirdiğini, hükümetin her bireyinin de bu planlarla ilgili hemfikir olduğu kaydeden Baybars, ilk birleşik kurulun ardından değişiklik taleplerinin Başbakanın talimatıyla çalışıldığını ve birleşik kurul çağrısının da aniden baskınla değil tüzük gereği önceden haber verilerek yapıldığını kaydetti.

Başbakan Ersin Tatar ise, bu konunun çok teknik bir çalışma gerektirdiğini UBP olarak İmar Planına karşı olmadıklarını ve resmi gazetede yayınlanana kadar emirnamenin yürürlükte olduğunu vurguladı.

Tatar, planı değerlendirip gereken neyse yapacaklarını söyledi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber