Geri Dön
KıbrısUBP seçimi kazanmak istiyor…

UBP seçimi kazanmak istiyor…

UBP seçimi kazanmak istiyor…

Ulusal Birlik Partisi sıradan bir parti değildir.

UBP, “Milli Kıbrıs Davası” açısından hayati öneme sahip bir siyasi oluşumdur.

Kökü, Türk Mukavemet Teşkilatı’na dayanmaktadır.

Türkiye’yi gönülden gelen bir şekilde “anavatan” olarak gören bir partidir.

Türkiye ile diğer partilerden çok daha fazla uyumlu çalışabileceğini ispatlamıştır.

Dolayısı ile UBP ve UBP’nin yaptıkları, yapacakları üzerinde durulmalıdır.

Bana göre UBP 18 Ocak tarihindeki Parti Meclisi toplantısında Genel Başkan, Başbakan Tatar’ı nisan ayında yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçiminde aday göstermekle hayli iddialı olduğunu gözler önüne sermiştir.

Ve öyle görünüyor ki Ulusal Birlik Partisi tabanıyla, tavanıyla Nisan ayındaki Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanmak istiyor.

Tek sıkıntı olarak görülen ya da gösterilmek istenen birlik beraberliğin sağlanması, birleşilmesi için herkes yoğun bir çaba içinde.

Sıkıntılar büyük ölçüde aşıldı, aşılıyor.

Herkes yapılacak seçimin Ersin Tatar’ın kazanacağı ya da kaybedeceği bir seçim değil, UBP’nin, devletin, milletin kazanacağı ya da kaybedeceği bir seçim olacağını konuşuyor.

Yani, birilerinin ileri sürdüğü, arzu ettiği gibi UBP’liler geçen defaki hatayı yapmayacak.

Bölünmeyecek, küçük hesaplar içine girmeyecek.

Önce Cumhurbaşkanlığı seçimi kazanılacak sonra ise günü gelince düşünülecek...

Oy oranı % 40’larda dolaşan bir partinin Cumhurbaşkanlığını kazanamamasının partide yaratacağı sıkıntının herkesi saracağı gerçeği birçok aklı-selim kişi tarafında ifade ediliyor.

Ve parti seçimlere iyi hazırlanıyor.

UBP, Ersin Tatar’ı bir takımın lideri, en önemli parçası olarak seçime sokuyor.

Çok deneyimli, bilgili, sadece ve sadece Kıbrıs konusunda iki devletli çözüm hedefine nasıl varılabileceğine odaklanmış,
Cumhurbaşkanlığı’nın Kıbrıs Türk Halkı’nın hayatına nasıl daha fazla olumlu yönde etki yapabileceği konusunda fikri, projesi olan kişilerden oluşan bu ekip ilk olarak UBP Cumhurbaşkanlığı seçim bildirgesinin hazırlanmasında görev üstlendi.

Ancak arkası gelecek.

Seçim bildirgesinin halka açıklamasını, anlatılmasını günü geldiğinde yoğun bir şekilde bu ekip ve Ersin bey yapacak.

Ersin Tatar’ın imzasını taşıyan Cumhurbaşkanlığı Seçim Bildirgesi salt Kıbrıs konusunun çözümüne, ya da geleceğine ilişkin görüşleri içermiyor.

GÜNEŞ’in dünkü manşet haberinde belirtildiği gibi, Seçim Bildirgesi, Kıbrıs konusu, Cumhurbaşkanlığı’nın örnek olması, iç ve dış konularla ilgili örgütlenmesi, Cumhurbaşkanlığı’nın sorunların çözümünde etkinleştirilmesi, Cumhurbaşkanlığı’nın kurum kuruluşlarla, halkı teşvik etmesi, kapılarının halka açılması olmak üzere her biri 10 toplamda 40 madde 4 başlıktan oluşturuldu.

Bildirgenin Kıbrıs konusu ile ilgili bölümünde Rum tarafı ile muhtemel görüşmeler konusunda şöyle denildi:

Önümüzdeki yeni dönemde , Rum tarafında bir zihniyet değişikliğinin ortaya çıkması, ortak bir vizyonda buluşulması ve hidrokarbon aramaları konusunda işbirliği yapılması çalışmalarını yürütecek olan geçici özel komitenin çalışmalarında somut ilerleme sağlaması halinde, öngörülebilir, gerçekçi, sonuç odaklı, ucu açık olmayan yeni bir sürecin başlatılması mümkündür.

Bu süreçte iki devletli çözüm dahil tüm çözüm alternatiflerinin masada olması UBP için esastır. BM, bu sürecin sonunda bir neticeye ulaşılamazsa, uluslararası statümüzün belirlenmesi yolunun açılacağı konusunda gereken taahhütleri açık bir şekilde ortaya koymalıdır.
Bildirgede UBP adayı Ersin Tatar’a Cumhurbaşkanlığı görevinde 9 kişilik bir “Uzman Danışma ve Uygulama Heyetinin” destek sağlayacağı vurgulandı.

Bildirgede ayrıca “KKTC’nin iç ve dış güvenliği bizim için birinci öncelikli konudur. Anayasamızın 111’nci maddesinde yer alan “Cumhuriyet Güvenlik Kurulu” yaşama geçirilecek ve gerektiği zaman toplanması sağlanacaktır ”denildi.
Bunlar çok önemli şeyler…

İrdelemeye devam edeceğiz.

Ama şu kesin: UBP, bu seçimi kazanırsa KKTC’nin önüne yeni ufuklar açılacak...

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler