Kobi Antalya’ya gitar fabrikası kuruyor

Antalya’ya gitar fabrikası kuruyor

07.05.2024 - 07:01 | Son Güncellenme:

Beş yıllık Ar-Ge çalışması sonucu aldığı patentlerle ürettiği prototipleri tanıtıp yatırımcıların desteğini alan Shark Gitar, bu yıl seri üretime başlıyor. Shark Gitar kurucu ortağı Cem Köksal şu bilgileri verdi:

Antalya’ya gitar fabrikası kuruyor

“Sonbaharda aylık 100 gitar üretim kapasitesi ile fabrikamızı açacağız. Ardından ikinci faz olan 2025’te aylık kapasitemizi 500 gitara çıkartacağız. Bir yandan da 2026’da başlamak üzere aylık 1000 gitar kapasiteli üçüncü faz için fizibilite çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Fabrikamız, Antalya Organize Sanayi Bölgesi 1. kısımda bulunuyor ve 15 bin metrekare kapalı alanda kapasite artırımı yapacağız.”

Haberin Devamı

Üretimdeki tek ithal unsurun Türkiye’de yetişmeyen bazı egzotik ağaçlar olduğunu belirten Köksal, “Yerlilik oranımız yüzde 95. Amacımız hem dünyaya satış yapıp Türkiye’ye döviz getirmek hem de elektro gitar için Türkiye’den dışarıya döviz çıkışını azaltmak. Hedefimiz 5 yıl içinde Shark Instruments’i tüm dünyada bilinen seçkin bir müzik enstrüman markası haline getirmek” dedi.

Sırada bas ve akustik var

Hedef pazarlarının Kuzey Amerika, Avrupa ve Uzak Doğu olduğunu kaydeden Köksal şunları söyledi: “Gitar satışları 2019-2020 arasında yüzde 15 arttı. Bu artışta yeni başlayanların aldığı akustik gitarlar etkili olurken, Fender gibi top markalar ile Guitar Center ve Sweetwater gibi büyük mağazalar rekor satışlara ulaştı. Shark Gitar’da gelirlerimizin önemli bir bölümünü Ar-Ge çalışmalarına ayırmaya devam edeceğiz. Şu an 6 patentimiz var ama 10’unun üzerinde patent alacak fikirlerimiz var. Ürün çeşitliliğimizi artırmak yakın plan hedeflerimiz arasında. Bas gitar ve akustik gitar sırada beklerken, Shark Electronics de orta vadeli planlarımız arasında.”