Geri Dön
Kültür SanatBarbatus'un evrenine yeni yolculuk

Barbatus'un evrenine yeni yolculuk

Dili ve kurgusuyla son yılların en başarılı kitapları arasında gösterilen Faruk Duman'ın sevilen romanı "Sus Barbatus!" sergi oldu. Duman’ın Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan "Sus Barbatus!" üçlemesinden ilhamla hazırlanan sergi Yapı Kredi bomontiada Akademi’de ziyarete açıldı.

Barbatus'un evrenine yeni yolculuk

Duman’ın 2018-2021 yılları arasında yayımlanan nehir romanından yola çıkarak hazırlanan “Sus Barbatus!” yazarın ve yazının evrenini imgeyle yeniden sunuyor. Üç bölümden oluşan serginin birinci bölümünde, özellikle görsel doğa betimlemeleriyle öne çıkan romanın el yazmalarından bir seçki var. İkinci bölümde ise romanın Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan yeni baskılarını resimleyen Selin Saygılı’nın, romanın akıcı metnine koşut ilerleyen hızlı ve dinamik çizimlerinin fine art baskıları yer alıyor. Serginin üçüncü ve son bölümünde ise Faruk Duman’ın desenleri ve Yapı Kredi Yayınları’nın kitap için hazırladığı video çalışmaları sergileniyor.

Faruk Duman’ın kitabın yazım sürecinde önce defter kenarlarında, ardından çizim defterlerinde sürdürdüğü desen çalışmaları, daha sonra karton üzerine pastel çalışmalarla devam etmişti. Yazarın çizimleri bu sergiyle birlikte ilk kez izleyiciyle buluşuyor. "Sus Barbatus!", doğanın tahrip edilmediği, ütopyaların diriliğini koruduğu, emeğin ve adaletin saygınlığını yitirmediği, masumiyetin egemen olduğu zamanların romanı. Üçlemenin ilk kitabı, çetin kış koşullarında geçen ürkünç olaylarla ilerliyordu. 2018’de yayımlanan roman, aynı yıl Orhan Kemal Roman Armağanı ile Cevdet Kudret Roman Ödülü’nü almıştı. Üçlemenin kısa süre önce yayımlanan ikinci kitabı "Sus Barbatus! 2"de ise bahar mevsimi bütün görkemiyle gözler önüne seriliyor. Arka planı oluşturan siyasal olaylar iyice belirginleşerek hız kazanıyor. Son kitapta mevsim yaza dönüyor ve üçleme 12 Eylül darbesiyle sona eriyor. Sergi 27 Şubat'a kadar ziyaret edilir.