Geri Dön
Kültür SanatDaha yeşil bir yol için...

Daha yeşil bir yol için...

Penguin Classics, çevre literatüründen “dünya hakkında düşünme ve konuşma biçimimizi değiştireceğine” inandığı Rachel Carson, Greta Thunberg gibi yazarların yazdığı 20 kitap ile yeni bir seri çıkarıyor.

Daha yeşil bir yol için...

Yayınevi seride çıkan kitapları “Hareket yaratan klasikler” diye tanımlıyor. “Yeşil Fikirler Serisi”, David Attenborough ile Bill Gates gibi birçok dünyaca tanınmış ismin iklime odaklanan kitap ve yazılarının yayınlanmasını ardından bu alana dikkat çekmek için yaratılan bir seri olma özelliği taşıyor. “Yeşil Fikirler Serisi” 16 yaşındaki genç aktivist Greta Thunberg’in “Kimse Fark Yaratamayacak Kadar Küçük Değildir” adlı kitabının yayımlanmasından sonra yayınevi tarafından ortaya atıldı. Editör Chloe Currens seri için “Greta, küresel konuşmanın sıcaklığını yükseltti. Daha fazla çevresel fikir için açık ve büyüyen bir açlık vardı” açıklamasında bulundu.

Seride demokrasi ve barışa olan katkılarından dolayı 2014 yılında Nobel Barış Ödülü alan Kenyalı aktivist Wangari Maathai ile ağaçların gücünü ve bizi hayatta tutan ormanları nasıl yok ettiğimizi, Rachel Carson ile insan yapımı pestisitlerin vahşi yaşama nasıl zarar verdiğini, George Monbiot’un insanların gezegenin yıkımına uyanması için çağrısını, Naomi Klein ile kapitalizmin iklime nasıl savaş açtığını okuyoruz. Penguin bu seride yer alan sanat, edebiyat teknoloji ve politikaya kadar uzanan çalışmalarından çıkarılan her başlığın “Doğadaki yeriminizi derinleştirdiğine” ve “Daha adil daha aklı başında, daha yeşil bir yol gösterebileceklerine” inanıyor.