Geri Dön
Kültür SanatHavalimanı kültür sanat merkezi oluyor

Havalimanı kültür sanat merkezi oluyor

İstanbul Havalimanı İşletmecisi İGA, kültür ve sanat dalında yapacağı projeleri İGART çatısı altında topluyor.

Havalimanı kültür sanat merkezi oluyor

Melisa Vardal - İGART kapsamında projeye katılacak yarışmacılar sergi, atölye çalışması, canlı müzik performansı olmak üzere tüm yeteneklerini havalimanında sergileme imkânı bulacak. Dün gerçekleşen basın lansmanında İGART ile birçok çalışmanın yapılacağını, sanata sanatçıya daha çok destek verileceğinin müjdesi verildi. Yapılacak yarışmalar için 17 lokasyonun seçildiği açıklandı. İlk yarışma ise “plaza katındaki viyadüğü beton renginden sanatsal bir ürüne çevirmek” konusunda olacak.

1 milyon TL ödül

İstanbul’un kültür ve sanat başkenti imajına uygun bir şekilde havalimanının da bu misyonu üstlenmesi gerektiğini düşünen İGA Havalimanı İşletmesi CEO’su Kadri Samsunlu havalimanının İGART ile mekân olarak sanatsal üretimlerin sponsoru olacağını söyledi. Projenin yöneticiliğini Hüsamettin Koçan’ın üstlendiğini söyleyen Samsunlu “Bu 17 yarışmanın tamamlandığı gün havalimanını, her köşesinde her yolcunun kendi ülkesinde niye bunların olmadığını sorgulayacağı bir mekâna çevireceğiz” dedi.

İGART Yürütme Kurulu Başkanı ressam ve akademisyen Prof.Dr. Hüsamettin Koçan ise konuşmasında yapılacak yarışmaların ilkinin geleceği temsil eden 35 yaş altı gençlere yönelik olacağının altını çizdi. Özgünlüğe önem verdiklerinin ve bu nedenle yaratıcılığı kısıtlamamak için her türlü tekniği serbest bıraktıklarını açıklayan Koçan “Her öneriye, her tekniğe ve herkese açık yeni bir sanatsal enerji üretmek, ülkemizin kültür ve sanat ortamına büyük katkı getirecektir” dedi. Koçan, lansman sonrası gelen soruları yanıtladı ve ödülleri açıkladı. Koçan’ın açıklamasına göre her alan için üç tane iş seçilecek ve bu işlere 10’ar bin TL ödül verilecek. Bu üç işin arasından birinci seçilen yarışmacı veya yarışmacılara verilecek ödül ise 1 milyon TL olacak. Bu rakam hem ödül hem telif hakkı olarak takdim edilecek.