Geri Dön
Kültür SanatKültürler sanatın gücüyle kucaklaşıyor

Kültürler sanatın gücüyle kucaklaşıyor

Türk tiyatrosunun Almanya çıkarması 1 Eylül’de başlıyor. Bu yıl yedincisi düzenlenen Frankfurt Türk Tiyatro Festivali’ne pek çok önemli isim ve oyun konuk olacak.

Kültürler sanatın gücüyle kucaklaşıyor

Bu yılki esin  kaynağını Anadolu’dan Avrupa’ya işçi göçünün 60. yılı  ile Yunus Emre’nin vefatının 700. yılından alan festivale Devlet Tiyatroları “Bizim Yunus” ve “Kürk Mantolu Madonna” oyunlarıyla Bursa Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları “Misafir”le konuk olacak. Festivalde ayrıca Oya Başar’ın başrolünde yer aldığı “Plastik Aşklar” ile Reha Özcan’ın tek kişilik oyunu “Bir Garip Orhan Veli” sahnelenecek.

‘Bana seni gerek seni’

Tiyatro Frankfurt Genel Sanat Yönetmeni ve Festival Başkanı Kamil Kellecioğlu festivalle kültürleri, sanatın gücüyle birleştirmeyi ve kültürlerarası etkileşimi sağlamayı amaçladıklarını belirterek “Yunus’un, Türkçemiz ile verdiği eserler, bugün dahi dil, düşünce ve yaratıcılık kavramları üzerinden herkesi kucaklamaya devam ediyor. ‘Bana seni gerek seni’ plağıyla Frankfurt Türk Tiyatro Festivalimizin Onursal Başkanlarından Ayla Algan’ın Yunus’u dünyaya tanıtan isim oluşuyla da ayrıca gurur duyduğumuzu belirtmek isterim” dedi.

Frankfurt’un önemli sahnelerinden Frankfurt Volksbühne’de yapılacak festival kapsamında ayrıca Devlet  Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt, Haldun Dormen, Ayla Algan, Perihan Savaş, Selçuk Yöntem, Oya Başar, Tamer Levent, Ayşenil Şamlıoğlu, Turgay  Tanülkü, Zerrin Tekindor, Atilla Şendil ve Reha Özcan’ın katılımıyla çeşitli atölye ve söyleşiler gerçekleştirilecek.

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler