Geri Dön
Kültür SanatMilliyet Arkeoloji doğum gününü Patara'da kutladı

Milliyet Arkeoloji doğum gününü Patara'da kutladı

"Milliyet Arkeoloji ve İş Sanat Kültürel Miras Buluşmaları"nın ilk durağı Patara Antik Kenti idi. Patara'da, 2016 yılından bu yana Türkiye İş Bankası ile iştirakleri TSKB ve Şişecam sponsorluğunda sürdürülen kazıların ve kentin tarihini katılımcılara Kurucu Kazı Başkanı Prof. Dr. Fahri Işık ve Patara Kazı Başkanı Prof. Dr. Havva İşkan Işık anlattı.

Milliyet Arkeoloji doğum gününü Patara'da kutladı

Milliyet Arkeoloji ve İş Sanat iş birliği ile düzenlenen "Kültürel Miras Buluşmaları"nın ilki Antalya'nın Kaş ilçesi yakınlarında bulunan Patara Antik Kenti ile başladı. 26 Mart Cumartesi günü Kaş Belediyesi ve Kumluca Ticaret ve Sanayi Odası'nın da desteklediği etkinlik kapsamında Milliyet Arkeoloji'nin birinci yılı da kutlandı. Patara'da 1988 yılında ilk kazıları başlatan ve 1999 yılına kadar da kazı başkanı olarak görev yapan Prof. Dr. Fahri Işık'ın doğum günü de etkinlikte kutlandı.

Milliyet Arkeoloji doğum gününü Patarada kutladı

Patara'yı anlattılar

Prof. Dr. Fahri Işık ve Prof. Dr. Havva İşkan Işık, katılımcılara Patara Antik Kenti'nin ve kazı çalışmalarının tarihini anlattı. Fahri Işık, özellikle mitolojide Apollon'un doğum yeri olarak bilinen Leto Hurmalığı'nın önemi üzerinde durarak, mitolojik anlatının doğumun burada gerçekleştiğini gösterdiğini vurguladı. Havva İşkan Işık da neredeyse tamamen yok olmuşken yeniden ayağa kaldırılan Patara Meclis Binası'nın, Montesquieu'nun "en mükemmel cumhuriyet örneği" olarak gösterdiği Likya Birliği'nin yönetim merkezlerinden biri olduğunu ifade etti.

Milliyet Arkeoloji doğum gününü Patarada kutladı

Ahmet Ümit de katıldı

"Kültürel Mirası Buluşmalar"nın katılımcılarından biri de yazar Ahmet Ümit'ti. Polisiye, arkeoloji ve mitolojiyi bir araya getiren Ahmet Ümit, Patara'da yaptığı açıklamada Türkiye'nin bir açık hava müzesi olduğunu belirterek "İnsanlar Patara'ya kumsalı için geliyor ama buraya bu muhteşem kültürel zenginliği keşfetmek için gelmek lazım" dedi. Ahmet Ümit, Türkiye'nin zengin arkeolojik kalıntılara ev sahibi yapmasına rağmen arkeolojiye yeterince ilgi gösterilmediğini kaydederek "Milliyet gazetesinin bir arkeoloji dergisi çıkarması son derece kıymetli. Bu çabayı saygıyla karşılıyorum ve destekliyorum" ifadelerini kullandı.

Milliyet Arkeoloji doğum gününü Patarada kutladı

Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mete Belovacıklı yaptığı konuşmada Milliyet Arkeoloji'nin çok önemli bir boşluğu doldurduğunu kaydetti. Milliyet Arkeoloji Yayın Yönetmeni Menderes Özel de, derginin çok büyük bir ilgiyle karşılandığını belirterek Milliyet Arkeoloji okurlarına teşekkür etti.