Patara

Patara

Son dakika Patara haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan Patara gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan Patara haber sayfamızda...

Patara

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 350 patara haberi bulunmuştur.
Mermer ve metinleriyle öne çıkan kent: Teos
Mermer ve metinleriyle öne çıkan kent: TeosKültürel Miras Buluşmaları’nın üçüncüsü Teos’ta düzenlendi. Milliyet Arkeoloji Kulübü üyeleri de ilk kez katılımcılar arasındaydı. Kazı Başkanı Prof. Dr. Kadıoğlu kentin mimarı, mermeri ve metinleriyle öne çıktığını ifade etti.
22.06.2022Gündem
Milliyet Arkeoloji Buluşmaları'nın üçüncüsü başarıyla gerçekleştirildi
Milliyet Arkeoloji Buluşmaları'nın üçüncüsü başarıyla gerçekleştirildiMilliyet Arkeoloji ve İş Sanat Kültürel Miras Buluşmaları'nın üçüncüsü İzmir'in Seferihisar ilçesinde bulunan Teos Antik Kenti'nde düzenlendi. Etkinlik kapsamında katılımcılar, Teos'un ve kentteki araştırmaların tarihini Kazı Başkanı Prof. Dr. Musa Kadıoğlu'ndan dinleme fırsatı buldu.
21.06.2022Arkeoloji
Caretta caretta yasağı! 3 sahile gece girmenin cezası 109 bin TL
Caretta caretta yasağı! 3 sahile gece girmenin cezası 109 bin TLNesli tehlike altındaki caretta caretta türü deniz kaplumbağalarının yuvalama sezonunun başlamasıyla Antalya'nın dünyaca ünlü, birleşik kumsallar Çıralı ve Olimpos ile Patara kumsalına saat 20.00'den gün doğumuna kadar giriş yasaklandı. Eylül sonuna kadar sürecek yasağa uymayanlara 109 bin 785 TL ceza uygulanacak.
25.05.2022Gündem
Patara’nın yunusu fenere kavuştu
Patara’nın yunusu fenere kavuştuAntalya’nın Kaş ilçesinde yer alan Patara Antik Kenti’nde, Roma İmparatoru Nero’nun yaptırdığı ve tamamı 1481’deki tsunamide yıkıldığı belirtilen 26...
23.05.2022Arkeoloji
Milliyet Arkeoloji doğum gününü Patara'da kutladı
Milliyet Arkeoloji doğum gününü Patara'da kutladı"Milliyet Arkeoloji ve İş Sanat Kültürel Miras Buluşmaları"nın ilk durağı Patara Antik Kenti idi. Patara'da, 2016 yılından bu yana Türkiye İş Bankası ile iştirakleri TSKB ve Şişecam sponsorluğunda sürdürülen kazıların ve kentin tarihini katılımcılara Kurucu Kazı Başkanı Prof. Dr. Fahri Işık ve Patara Kazı Başkanı Prof. Dr. Havva İşkan Işık anlattı.
17.05.2022Kültür Sanat
Milliyet Arkeoloji doğum gününü Patara'da kutladı
Milliyet Arkeoloji doğum gününü Patara'da kutladı"Milliyet Arkeoloji ve İş Sanat Kültürel Miras Buluşmaları"nın ilk durağı Patara Antik Kenti idi. Patara'da, 2016 yılından bu yana Türkiye İş Bankası ile iştirakleri TSKB ve Şişecam sponsorluğunda sürdürülen kazıların ve kentin tarihini katılımcılara Kurucu Kazı Başkanı Prof. Dr. Fahri Işık ve Patara Kazı Başkanı Prof. Dr. Havva İşkan Işık anlattı.
17.05.2022Arkeoloji
Noel Baba, İzmir ile İtalya’yı buluşturdu
Noel Baba, İzmir ile İtalya’yı buluşturduAntalya’nın Demre ilçesinde yaşayan ve Noel Baba olarak anılan Aziz Nicholas, İtalyan yönetmen Antonio Palumbo’nun film konusu oldu.
13.05.2022Ege
David Hockney baharı teknolojiyle selamlıyor
David Hockney baharı teknolojiyle selamlıyorMilliyet Sanat’ın mayıs sayısının kapağını David Hockney’nin iPad’iyle yaptığı resimlerden oluşan “Baharın Gelişi” sergisinden bir eser süslüyor.
Tarihi yeniden yazdıracak 2 bin 100 yıllık yazıt
Tarihi yeniden yazdıracak 2 bin 100 yıllık yazıtAkdeniz Üniversitesi (AÜ) Edebiyat Fakültesi'nden Prof. Dr. Fatih Onur başkanlığındaki ekip, Likya-Karya sınır bölgesinin tarihini yeniden yazdıracak 2 bin 100 yıllık yazıt buldu. Prof. Dr. Onur, "Bu yazıt o bölgedeki tarihi bilgilerimizi değiştirecek, bütün Likya ve Karya ilişkisini yeniden gözden geçirmemizi gerektirecek." dedi.
30.04.2022Gündem
'Leto Hurmalığı, Yunanistan'da olsa hac yeri olurdu'
'Leto Hurmalığı, Yunanistan'da olsa hac yeri olurdu'Yunan efsanelerinde 'göl ve yanında bulunan palmiyelik' olarak tarif edilen, tanrıça 'Leto'nun oğlu 'Apollon'u dünyaya getirdiği yerin Patara Antik Kenti'ndeki Leto Hurmalığı olduğu düşünülürken, DNA örnekleri inceleniyor. Patara Kurucu Kazı Başkanı Prof. Dr. Fahri Işık, “Leto Hurmalığı ve Tekerlek gölü, Yunanistan'da olsaydı hac yeri olurdu. Sadece buradan dünya kadar para kazanılırdı. Kendi sesimizi kendi toplumumuza dahi duyuramıyoruz" dedi.
20.04.2022Gündem
Kumlarından doğan kent
Kumlarından doğan kentMuhteşem bir halicin kıyısında kurulan Patara, limanın ağzı kumla dolup kapanana kadar Ksanthos Vadisi’nin dünyaya açılan kapısıydı. 30 yılı aşkın bir süredir devam eden kazılarla Lykia ve dolayısı ile Anadolu tarihini aydınlatan Patara’da, yıkıntıları toprağın ve kumun altında kaybolan birçok önemli yapı bugün yeniden ayakta.
18.04.2022Arkeoloji
Akdeniz’in değerleri
Akdeniz’in değerleriTürkiye, Patara Antik Kenti’nin de bulunduğu Akdeniz’in değerlerinin korunmasını amaçlayan Barselona Sözleşmesi’nin taraflarından biri. Ulusal düzeyde de ekolojik açıdan değer taşıyan doğal yapıların korunmasına yönelik yasal bir altyapı mevcut.
18.04.2022Arkeoloji
Kültür ve doğa Patara’da iç içe
Kültür ve doğa Patara’da iç içeAykut Ferah, Milliyet Arkeoloji Proje DanışmanıDeğerli Milliyet Arkeoloji Dergisi Okurları;Kovid-19 salgını nedeniyle 2020’yi 3 milyon 439 bin 758 turistle kapatan, denizi, kumu, güneşi, tarihi ve doğal güzellikleri, kültürel yapıları, antik kentleri ile Antalya, geçtiğimiz yıl ise 9 milyon 94 bin 51 yabancı turiste ev sahipliği yaptı...
18.04.2022Arkeoloji
“Milliyet Arkeoloji’yle yaşam boyu öğrencilik”
“Milliyet Arkeoloji’yle yaşam boyu öğrencilik”Milliyet gazetesi bünyesinde hazırlanan ve geçtiğimiz ay birinci yaşını dolduran Milliyet Arkeoloji dergisi, birçok açıdan Türkiye’de bir ilk. Her ayın sondan bir önceki pazar günü yayımlanan ve kısa sürede popüler bir yayına dönüşen Milliyet Arkeoloji, geçtiğimiz ay Patara’da start verilen Kültürel Miras Buluşmaları’nın yanı sıra yoğun ilgi gören Milliyet Arkeoloji Kulübü’yle büyümeye ve arkeolojiyle teması yayıncılığın sınırları ötesine taşımaya devam ediyor. Derginin yayın yönetmeni, aynı zamanda Milliyet Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Menderes Özel’le Milliyet Arkeoloji’nin bir yıllık serüvenini ve gelecek planlarını konuştuk.
17.04.2022Pazar
Alman mühendis, bisikletle 11 ülke gezip Türkiye'ye geldi
Alman mühendis, bisikletle 11 ülke gezip Türkiye'ye geldi Alman elektrik- elektronik mühendisi Tomas Pihan (35), 2 yıldır bisiklet üstünde ülke ülke yolculuk yapıyor. Yunanistan'dan Türkiye'ye geçen ve son olarak Antalya'nın Demre ilçesine ulaşan Pihan "Önce Konya ve Kapodokya'yı gezeceğim, ardından Karadeniz bölgesine geçeceğim" dedi.
10.04.2022Gündem
“Patara’nın romanını yazsam konu sanat olurdu”
“Patara’nın romanını yazsam konu sanat olurdu”Ahmet Ümit Milliyet Pazar için yazdı: Bilindiği üzere Patara, mitolojideki iki sanat tanrısından biri olan Apollon’un doğduğu yerdir. Öteki tanrı da Dionysos’tur. Biri aklın aydınlığıyla sanatı oluşturur, öteki duyguların ve dürtülerin. Patara romanında bu iki tanrıdan yola çıkarak, sanatın bu ikili yapısını anlatırdım.
3.04.2022Pazar
Sürdürülebilirlik için tarihe sahip çıkalım
Sürdürülebilirlik için tarihe sahip çıkalımSürdürülebilirlik geçmişten geleceğe bir köprüdür. Eğer şirketler sürdürülebilirlik alanında bir şeyler yapmak istiyorlarsa bunun araçlarından biri de tarihe sahip çıkmaktır.
1.04.2022Ekonomi
Patara'da anlamlı buluşma
Patara'da anlamlı buluşmaMilliyet Arkeoloji'nin birinci yılı, "Milliyet Arkeoloji ve İş Sanat Kültürel Miras Buluşmaları"nın ilk durağı olan Patara Antik Kenti'nde kutlandı.
29.03.2022Gündem
Trio Patara, Ege Perla’da
Trio Patara, Ege Perla’daAntalya Devlet Senfoni Orkestrası üç kadın sanatçısının pandemide bir araya gelerek kurduğu Trio Patara, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Özel Konseri’nde İzmir’li sanatseverlerle buluşuyor.
7.03.2022Ege
Bakanlıktan, 'Zeytinliklerden sonra sit alanları da ranta açılıyor' iddiasına açıklama
Bakanlıktan, 'Zeytinliklerden sonra sit alanları da ranta açılıyor' iddiasına açıklamaÇevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, 'Zeytinliklerden sonra sit alanları da ranta açılıyor' şeklindeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirterek "Nitelikli Doğal Koruma Alanlarının tanımının daha fazla yapılaşmaya izin verecek şeklinde değiştirildiği iddiası tamamen asılsızdır" açıklaması yaptı.
6.03.2022Ekonomi
Yüzyıllara yayılan kültürlerarası bir yolculuk: Aziz Nikolas’tan Noel Baba’ya
Yüzyıllara yayılan kültürlerarası bir yolculuk: Aziz Nikolas’tan Noel Baba’yaPatara’da M.S. 3. yüzyılda doğduğuna ve çocukluğundan itibaren olağanüstü davranışlarda bulunduğuna inanılır Aziz Nikolaos’un. Myra’yı yani bugünkü Demre’yi kıtlıktan, gemicileri kazalardan, masum insanları kötülüklerden korur. Korkunç dalgaları sakinleştirerek denizcilerin hayatını kurtardığı için “denizcilerin azizi” olarak anılır. 6 Aralık 343’teki ölümünden uzun yıllar sonra, tüm Avrupa’ya yayılır ismi. Kışa girerken çocuklara hediye dağıtma adeti 6 Aralık Aziz Nikolaos Günü ile bütünleşir zamanla. Böylece Aziz Nikolaos, bugün ak sakalı, kırmızı kıyafetleri ve ren geyikleri ile tanınan Noel Baba’ya dönüşür.
20.12.2021Arkeoloji
4 yaşındaki oğluyla 5 ülke gezip, Demre'ye geldi
4 yaşındaki oğluyla 5 ülke gezip, Demre'ye geldiİsviçreli Lea Borer (39), oğlu Tim (4) ile bisikletle 5 ülke gezip, 4 ayda 3 bin 500 kilometre yol katederek, Antalya'nın Demre ilçesine geldi. İlçeyi oğluyla gezen Borer, Türklerin misafirperverliğine hayran kaldığını söyledi.
4.12.2021Gündem
“Hikâyeyi okurken o kentin havasını soluyacaklar”
“Hikâyeyi okurken o kentin havasını soluyacaklar”Tiyatro sahnesiyle çıktığı sanat yolcuğunda çocuklarla kurduğu bağla sayısız çalışma yapan Özgür Özgülgün, yeni öykü serisi “Bilge Kaşifler Dizisi”yle arkeoloji merakını miniklere aşılamaya çalışıyor
28.11.2021Pazar
Bakan Çavuşoğlu: Bu teklif Biden tarafından geldi
Bakan Çavuşoğlu: Bu teklif Biden tarafından geldiDışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu son dakika açıklamalarda bulundu. Türkiye ve ABD arasında bir çalışma grubunun kurulacağını belirten Bakan Çavuşoğlu, bu teklifin bizzat ABD Başkanı Biden tarafından geldiğini söyledi.
4.11.2021Siyaset
Tatilciler seçimini yaptı, Villacınız!
Tatilciler seçimini yaptı, Villacınız!Son zamanların en çok tercih edilen tatil seçeneği “villa kiralama” oldu. Herkesten uzak, izole bir tatil yapmak isteyen aileler, tatil evlerini tercih ediyor.
21.10.2021Advertorial

Benzer Haber Etiketleri

Patara ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.