Milliyet Arkeoloji

Milliyet Arkeoloji

Son dakika milliyet arkeoloji haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan milliyet arkeoloji gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan milliyet arkeoloji haber sayfamızda...

Milliyet Arkeoloji

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 303 milliyet arkeoloji haberi bulunmuştur.
Dionysos’un kenti
Dionysos’un kentiTarihi günümüzden 3 bin yıl öncesine kadar uzanan, İzmir’in Seferihisar ilçesindeki antik liman kenti Teos, Kazı Başkanı Prof. Dr. Musa Kadıoğlu’nun deyimiyle üç “m” ile öne çıkıyor: Kentteki epigrafik metinler, Mimar Hermogenes ve ünü dünyaya yayılan mermer. Baş tanrısı; şarabın, bereketin, coşkunun simgesi Dionysos olan Teos, tarihte şenlikleriyle önemli bir çekim gücüne sahipken, kentteki arkeolojik araştırmaların merkezinde de 18. yüzyıldan bu yana Dionysos Tapınağı var.
24.07.2022Arkeoloji
Tapınak mimarisine küçük bir giriş
Tapınak mimarisine küçük bir girişZiyaret ettiğiniz antik kentlerde bulunan tapınaklardaki mimari detayları merak ediyorsanız, tapınak mimarisine ilişkin bazı terimleri öğrenerek, gördüklerinizi ve duyduklarınızı daha anlamlı bir hale getirebilirsiniz.
24.07.2022Arkeoloji
Ege’nin incileri: Teos ve Efes
Ege’nin incileri: Teos ve EfesAykut Ferah Milliyet Arkeoloji Proje DanışmanıDeğerli Milliyet Arkeoloji Dergisi Okurları;Dergimiz aylardır soluksuz devam eden çalışmaları ile 16...
24.07.2022Arkeoloji
Sanatın ve mimarinin eşsiz kenti: Teos
Sanatın ve mimarinin eşsiz kenti: Teosİzmir’deki Teos Antik Kenti, mimarisi ve metinleriyle tarihe ışık tutuyor. Kazı Başkanı Musa Kadıoğlu, “Buranın kendi takvimi, bayramı, ritüelleri var ama en karakteristik bileşeni mimarisi” diyor.
26.06.2022Kültür Sanat
Mermer ve metinleriyle öne çıkan kent: Teos
Mermer ve metinleriyle öne çıkan kent: TeosKültürel Miras Buluşmaları’nın üçüncüsü Teos’ta düzenlendi. Milliyet Arkeoloji Kulübü üyeleri de ilk kez katılımcılar arasındaydı. Kazı Başkanı Prof. Dr. Kadıoğlu kentin mimarı, mermeri ve metinleriyle öne çıktığını ifade etti.
22.06.2022Gündem
Milliyet Arkeoloji Buluşmaları'nın üçüncüsü başarıyla gerçekleştirildi
Milliyet Arkeoloji Buluşmaları'nın üçüncüsü başarıyla gerçekleştirildiMilliyet Arkeoloji ve İş Sanat Kültürel Miras Buluşmaları'nın üçüncüsü İzmir'in Seferihisar ilçesinde bulunan Teos Antik Kenti'nde düzenlendi. Etkinlik kapsamında katılımcılar, Teos'un ve kentteki araştırmaların tarihini Kazı Başkanı Prof. Dr. Musa Kadıoğlu'ndan dinleme fırsatı buldu.
21.06.2022Arkeoloji
Birbirine açılan kapılar
Birbirine açılan kapılarAnadolu’nun yerli halkı Karialılar ve Leleglerin kenti Stratonikeia, Helenistik Dönem’den günümüze, “yaşayan” bir yer oldu. Kente binlerce yıl önce olduğu gibi, Zeus ve Hekate’ye adanmış iki kutsal alandan gelen yolların ulaştığı kapıdan girdiğinizde farklı dönemlerin iç içe geçip kaynaştığı, kapıları birbirine açılan farklı kültürlerin izlerinin bulunduğu bir yerleşime adım atmış olursunuz. Kâh bir Osmanlı camiinin ahşap kapısından içeri girer, kâh meclis binasının duvarında Grekçe, Latince ve Osmanlıca yazıları yan yana görürsünüz.
20.06.2022Arkeoloji
Tarihi değerlerimize ilgi giderek artıyor
Tarihi değerlerimize ilgi giderek artıyorAykut Ferah, Milliyet Arkeoloji Proje DanışmanıDeğerli Milliyet Arkeoloji Dergisi Okurları; Haziran ayı ile dergimizin 15...
20.06.2022Arkeoloji
Medeniyetler omuz omuza
Medeniyetler omuz omuzaMuğla’da yer alan Stratonikeia Antik Kenti, Antik Dönem’den Cumhuriyet’e uzanan tarihi ve eşsiz yapılarıyla arkeolojinin gizemli keşiflerinden biri olarak dikkat çekiyor.
Efsanevi kent çağdaş müze
Efsanevi kent çağdaş müzeAykut Ferah Milliyet Arkeoloji Proje DanışmanıDeğerli Milliyet Arkeoloji Dergisi Okurları;Antik Dönem’in gizemli ozanı Homeros’un İlyada ve Odysseia destanları ile ölümsüzleştirdiği, Hektor’un canı pahasına savunduğu, Akhilleus’un kapıları önünde vurulduğu, yıkılıp gittikten binlerce yıl sonra yeniden yeryüzüne çıkan efsanevi kent Troya...
23.05.2022Arkeoloji
Milliyet Arkeoloji doğum gününü Patara'da kutladı
Milliyet Arkeoloji doğum gününü Patara'da kutladı"Milliyet Arkeoloji ve İş Sanat Kültürel Miras Buluşmaları"nın ilk durağı Patara Antik Kenti idi. Patara'da, 2016 yılından bu yana Türkiye İş Bankası ile iştirakleri TSKB ve Şişecam sponsorluğunda sürdürülen kazıların ve kentin tarihini katılımcılara Kurucu Kazı Başkanı Prof. Dr. Fahri Işık ve Patara Kazı Başkanı Prof. Dr. Havva İşkan Işık anlattı.
17.05.2022Kültür Sanat
Milliyet Arkeoloji doğum gününü Patara'da kutladı
Milliyet Arkeoloji doğum gününü Patara'da kutladı"Milliyet Arkeoloji ve İş Sanat Kültürel Miras Buluşmaları"nın ilk durağı Patara Antik Kenti idi. Patara'da, 2016 yılından bu yana Türkiye İş Bankası ile iştirakleri TSKB ve Şişecam sponsorluğunda sürdürülen kazıların ve kentin tarihini katılımcılara Kurucu Kazı Başkanı Prof. Dr. Fahri Işık ve Patara Kazı Başkanı Prof. Dr. Havva İşkan Işık anlattı.
17.05.2022Arkeoloji
Kumlarından doğan kent
Kumlarından doğan kentMuhteşem bir halicin kıyısında kurulan Patara, limanın ağzı kumla dolup kapanana kadar Ksanthos Vadisi’nin dünyaya açılan kapısıydı. 30 yılı aşkın bir süredir devam eden kazılarla Lykia ve dolayısı ile Anadolu tarihini aydınlatan Patara’da, yıkıntıları toprağın ve kumun altında kaybolan birçok önemli yapı bugün yeniden ayakta.
18.04.2022Arkeoloji
Akdeniz’in değerleri
Akdeniz’in değerleriTürkiye, Patara Antik Kenti’nin de bulunduğu Akdeniz’in değerlerinin korunmasını amaçlayan Barselona Sözleşmesi’nin taraflarından biri. Ulusal düzeyde de ekolojik açıdan değer taşıyan doğal yapıların korunmasına yönelik yasal bir altyapı mevcut.
18.04.2022Arkeoloji
Çağdaş Homeros
Çağdaş HomerosAnadolu’nun coşkun sesi Halikarnas Balıkçısı, bugün büyük bir tutkuyla sevdiği Bodrum’un tepelerinde, âşık olduğu maviliğe bakarak yatıyor, kulak verenlere Anadolu’yu anlatmaya devam ediyor
18.04.2022Arkeoloji
Bursa’da tarih bugüne taşınıyor
Bursa’da tarih bugüne taşınıyorOsmanlı’ya başkentlik yapan Bursa’nın tarihi, restore edilerek kente ve turizme kazandırılan yapılarla bugüne taşınıyor
18.04.2022Arkeoloji
Kültür ve doğa Patara’da iç içe
Kültür ve doğa Patara’da iç içeAykut Ferah, Milliyet Arkeoloji Proje DanışmanıDeğerli Milliyet Arkeoloji Dergisi Okurları;Kovid-19 salgını nedeniyle 2020’yi 3 milyon 439 bin 758 turistle kapatan, denizi, kumu, güneşi, tarihi ve doğal güzellikleri, kültürel yapıları, antik kentleri ile Antalya, geçtiğimiz yıl ise 9 milyon 94 bin 51 yabancı turiste ev sahipliği yaptı...
18.04.2022Arkeoloji
“Milliyet Arkeoloji’yle yaşam boyu öğrencilik”
“Milliyet Arkeoloji’yle yaşam boyu öğrencilik”Milliyet gazetesi bünyesinde hazırlanan ve geçtiğimiz ay birinci yaşını dolduran Milliyet Arkeoloji dergisi, birçok açıdan Türkiye’de bir ilk. Her ayın sondan bir önceki pazar günü yayımlanan ve kısa sürede popüler bir yayına dönüşen Milliyet Arkeoloji, geçtiğimiz ay Patara’da start verilen Kültürel Miras Buluşmaları’nın yanı sıra yoğun ilgi gören Milliyet Arkeoloji Kulübü’yle büyümeye ve arkeolojiyle teması yayıncılığın sınırları ötesine taşımaya devam ediyor. Derginin yayın yönetmeni, aynı zamanda Milliyet Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Menderes Özel’le Milliyet Arkeoloji’nin bir yıllık serüvenini ve gelecek planlarını konuştuk.
17.04.2022Pazar
“Patara’nın romanını yazsam konu sanat olurdu”
“Patara’nın romanını yazsam konu sanat olurdu”Ahmet Ümit Milliyet Pazar için yazdı: Bilindiği üzere Patara, mitolojideki iki sanat tanrısından biri olan Apollon’un doğduğu yerdir. Öteki tanrı da Dionysos’tur. Biri aklın aydınlığıyla sanatı oluşturur, öteki duyguların ve dürtülerin. Patara romanında bu iki tanrıdan yola çıkarak, sanatın bu ikili yapısını anlatırdım.
3.04.2022Pazar
Sürdürülebilirlik için tarihe sahip çıkalım
Sürdürülebilirlik için tarihe sahip çıkalımSürdürülebilirlik geçmişten geleceğe bir köprüdür. Eğer şirketler sürdürülebilirlik alanında bir şeyler yapmak istiyorlarsa bunun araçlarından biri de tarihe sahip çıkmaktır.
1.04.2022Ekonomi
Patara'da anlamlı buluşma
Patara'da anlamlı buluşmaMilliyet Arkeoloji'nin birinci yılı, "Milliyet Arkeoloji ve İş Sanat Kültürel Miras Buluşmaları"nın ilk durağı olan Patara Antik Kenti'nde kutlandı.
29.03.2022Gündem
Hititlerin diplomasi mirası
Hititlerin diplomasi mirasıAykut Ferah - Milliyet Arkeoloji Proje Danışmanı Dünyada her şey gibi tarih dediğimiz geçmiş de insan ürünüdür ve onun için vardır...
21.03.2022Arkeoloji
MUAZZEZ İLMİYE ÇIĞ: “Göbeklitepe’yi merakla izliyorum”
MUAZZEZ İLMİYE ÇIĞ: “Göbeklitepe’yi merakla izliyorum”Türkiye’deki tüm gelişmeleri takip ettiğini, özellikle tarih ve arkeoloji alanındaki konuları izlediğini belirten Çığ, “Bilgi edinmeye, öğrenmeye açığım. Göbeklitepe’de neler olacak çok merak ediyorum. Anadolu’yu ve eski medeniyetleri okumaya devam edeceğim” diyor.
21.02.2022Arkeoloji
Göbeklitepe’ye ilgi artıyor
Göbeklitepe’ye ilgi artıyorTurizm endüstrisi içerisinde rekabetin uluslararası ve yoğun olarak yaşandığı benzer özellikler taşıyan destinasyonların turistik faaliyetleri açısından yeterli geliri elde edebilmek için sahip oldukları potansiyelleri doğru bir şekilde kullanmaları gerekmektedir. Bu nedenle turizm pazarı hızlı değişimlere sahne olmuş, destinasyon çeşitliliği açısından kitle turizmi, yerini alternatif turizm çeşitlerine bırakmıştır. Gerek semavi gerekse semavi öncesi dinlerde, dini amaçlar ve inançların rehberliğinde yolculuk etmek, uzun veya kısa süreli seyahatlere çıkmak, kutsal kitaplarda dahi yer aldığı şekliyle çoğu dinin önemli bir parçası olarak karşımıza çıkmaktadır. Farklı sebepler ve olaylar sonucunda bazı coğrafi bölgeler, tapınaklar veya kimi dönemler kutsal sayılmış, bu da dinleri seyahate yöneltici önemli bir unsur haline getirmiştir. İnanç turizmi de alternatif turizm çeşitleri içerisinde talepte en fazla artış yaşayanlardan biri olarak ön plana çıkmaktadır.
21.02.2022Arkeoloji
Dünyanın sayılı müzelerinden biri
Dünyanın sayılı müzelerinden biriÜlkemizin mevcut yapısı içerisinde arkeolojik değerlerin saklanması, korunması ve değerlendirilmesi amacıyla birçok yerde müzeler kurulmaktadır. Milliyet Arkeoloji’nin bu ayki kapak konusu da bu değerli müzelerden biri olan İstanbul Arkeoloji Müzeleri... 13 Haziran 1891’de ziyarete açılan İstanbul Arkeoloji Müzeleri, ressam ve müzeci Osman Hamdi Bey tarafından kurulmuştur. İstanbul Arkeoloji Müzeleri, çeşitli kültürlere ait bir milyonu aşkın eserle, sadece İstanbul veya Marmara Bölgesi’nin değil dünyanın en büyük müzeleri arasındadır. Türkiye’nin müze olarak inşa edilen en eski binası olduğunu da söylemek gerekir. İstanbul Arkeoloji Müzeleri üç ana birimden oluşan bir müzeler kompleksidir; Arkeoloji Müzesi, Eski Şark Eserleri Müzesi ve Çinili Köşk Müzesi
24.01.2022Arkeoloji

Benzer Haber Etiketleri

Milliyet Arkeoloji ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.