Oynatma Listesi
HABERLER

13 yangın izleme kulesiyle ormanlar izleniyor

Bolu'da, ormanlar il genelinde bulunan 13 gözetleme kulesinden gece gündüz denetleniyor. 24 yıldır orman yangını izleme kulesinde çalışan Fahrettin Kurul, "Herhangi bir duman gördüğümüzde anons yapıyoruz. Bölge arazözümüz, ilk müdahaleyi yapıyor. Daha sonra yardım lazımsa diğer araçlar geliyor ve yangına müdahale ediliyor" dedi.

Yüzde 65'i ormanlarla kaplı olan Bolu'da, 13 gözetleme kulesinde bekleyen personellerle ormanlar gece gündüz izleniyor. Bolu Orman Bölge Müdürlüğü'ne ait yangın gözetleme kulelerinde görevli personeller tarafından ormanda görülen herhangi bir dumanda ekiplere haber veriliyor. Görevli orman personeli tarafından, yüksek bir noktaya kurulan kuleden dürbünle ormanı gözetlenirken, belli aralıklarla alınan çevrimlerle de herhangi bir olumsuzluk olmadığı izleme merkezine bildiriliyor.
Sarıalan yaylası bölgesinde bulunan orman denetleme kulesinde çalışan Fahrettin Kurul da gözünü ayırmadan ormanı izliyor. 24 yıldır yangın gözetleme işçisi olarak çalışan Fahrettin Kurul, "Burası zirve bir nokta. Herhangi bir duman gördüğümüzde anons yapıyoruz. Bölge arazözümüz, ilk müdahale ediyor. Daha sonra yardım lazımsa diğer araçlar geliyor ve yangına müdahale ediliyor. Burada akşam 20.00'a kadar görevliyim. Sonra serbestim. Burada yatıyorum. Önemli bir şey olduğunda yine haber veriyorum. Bakıyoruz, ekmeğimizi ormanlardan çıkarıyoruz. Buraya gelen piknikçilere yasak olduğunu söyleyip gönderiyorum. Jandarma ile de irtibatlıyız. Ormanlarda ateş yakmanın yasaklanması çok hoşuma gitti." diye konuştu.

GÜNCELLENME
DETAYLARI GÖSTER