Oynatma Listesi
HABERLER

Asgari ücrette zam oranı netleşiyor! Vergi Uzmanı Muhammet Bayram beklentisini paylaştı

Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplandı. Milyonlarca çalışanın gözünün çevrildiği ara zam için takvim netleşti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, çalışanları enflasyona karşı koruyacak tedbirleri devreye alacaklarını söyledi. Vergi Uzmanı Muhammet Bayram asgari ücretle ilgili beklentisini paylaştı.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, bu yıl ikinci kez masaya oturdu. Dün yapılan görüşme ile temmuzda yapılması planlanan ek zam için ilk adım atılmış oldu, takvim belirlendi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, bugünü işaret ederek, Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun çalışmalarını sonuçlanacağını ümit ettiğini söyledi. Peki asgari ücrete ne kadar zam yapılacak?

ASGARİ ÜCRETE EK ZAM NEDEN GEREKLİ, BEKLENTİNİZ NEDİR?

Konuyla ilgili CNN Türk canlı yayınında açıklamalarda bulunan Vergi Uzmanı Muhammet Bayram şu ifadeleri kullandı: "1 Ocak 2022 itibarıyla memur, SSK emeklilerine yüzde 5’lik zam vardı. Devlet 2.5 seyyanen zam yaptı. Aynı beklenti asgari ücretlilerde de olduğu için 2 bin 825 liradan yüzde 50 artışla 4 bin 253 lira civarına taşındı. Bu rekor bir zamdı. Günümüz ortamında yüzde 50’lik zam bile eridi. 1 Temmuz itibarıyla asgari ücrete zam yapmak elzemdir.

 

ARTIŞ KISMİ VERGİDEN MUAF TUTULACAK NE ANLAMA GELİYOR?

Yüzde 50’lik artışla 4 bin 253 lira ve üzerindekiler vergiler kalktı. Kanunda 4 bin 253 lira kadar olan vergiler kalktı. Artışı vergiye tabi. Artış kısmı vergiden muaf tutulacak diye bir düzenleme komisyondan geçecek.

ARA ZAMMIN HANGİ FORMÜLLE OLMASINI BEKLİYORSUNUZ?

Yüzde 76’lık enflasyon beklentisi yıl sonu enflasyon beklentisidir. Yüzde 50’lik asgari ücret zammı olduğu için arada yüzde 26’lık fark olursa eğer şu an asgari ücret 1105 lira fark alarak 5 bin 353 lira olacak. İçeriden aldığımız bilgiye göre yüzde 25 ile 30’luk zam yapılacak. Ama bu zam oranı yeterli değil.

İkinci senaryoda asgari ücret zaten 5 bin 4 lira brüt olarak. Bundan önce işçi üzerinden SGK primi ve işsizlik fonu da var. Arada 750 liralık bir fark var. Bunun üzerinden işveren payı yüzde 15.5 ve işsizlik sigorta primi yüzde 2. Buradan bir fedakarlık bekleniyor. Artışa bakıldığında yüzde 38’lik bir artış bekleniyor.

"6 BİN LİRA PSİKOLOJİK SINIR VAR"

Benim beklentim asgari ücretin yüzde 40 olacağı yönünde. 6 bin lira psikolojik sınır var. 3. senaryoda yüzde 40’lık artışla 5 bin 954 liraya ulaşacak. Ben yüzde 40’tan fazla bir artış bekliyorum.

Geçtiğimiz dönemde asgari ücrete zam yapıldığında özel sektör çalışanlarına da artış yapıldı. OSB’ler açıklama yaptı biz 1500 lira artış yaptık dedi. Bu aslında bir zam değil düzeltmedir. Zam olması için yüzde 40’ın üzerinde olması gerekiyor."

GÜNCELLENME
DETAYLARI GÖSTER