Oynatma Listesi
HABERLER

Bakan Kurum'dan kira artışlarıyla ilgili flaş açıklama

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum kira artışlarıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu Bakan Kurum, "Fahiş kiralarla ilgili yaptığımız çalışmayı Cumhurbaşkanımız yakında paylaşacak. Konut sahibini de kiracıyı da mağdur etmeyeceğiz" dedi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum A Para'da kendisine yöneltilen soruları yanıtladı. Bakan Kurum'un yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

Kiralardaki artışı da yakinen takip ediyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatı ve ilgili bakanlıklarımızla birlikte ortak bir çalışma yürütüyoruz. Yürüttüğümüz çalışma çerçevesinde vatandaşımızı enflasyona ezdirmeyeceğimiz, kira artışlarının takibi noktasında, bedelleri noktasında bir çalışma yapıyoruz. Yakın zamanda Sayın Cumhurbaşkanımız bu düzenlemeyi milletimizle paylaşacaktır.

 "1 HAFTA 10 GÜN İÇERİSİNDE TAMAMLAYIP MİLLETİMİZE PAYLAŞACAĞIZ"

Mevzuat belli, kira artış oranı enflasyon oranını geçemez. Kira bedelleri de rayiç bedelde konutlarda 20’de 1’ini, ticaret ünitelerinde 15’te 1’ini geçemez diyor. Bu konuda hassas bir çalışma yürütüyoruz. Bundan sonraki süreçte gerek kira artışları, gerek yeni kiralanacak konutların fiyatlarını bir düzenleme altına alacak çalışmayı 1 hafta 10 gün içerisinde tamamlayıp milletimize paylaşacağız.

Biz ne konut sahibini ne de kiracıyı mağdur edecek bir düzenleme yapacağız. En kısa zamanda çalışma tamamlanacak fahiş kira artışlarını takip ediyoruz. Konut fiyatlarında da olağanüstü bir artış söz konusuysa bununla ilgili de denetimlerimiz devam ediyor. Biz sosyal konut yapmayı da değerlendireceğiz."

GÜNCELLENME
DETAYLARI GÖSTER