Oynatma Listesi
HABERLER

Bakan Pekcan: Mayısa göre yüzde 35 yükseldi

Son dakika haberine göre; Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan AA Editör Masası'nda açıklamalarda bulunuyor. Bakan Pekcan, 'Haziranda ihracatımız geçen yılın aynı ayına göre yüzde 15,8 artarak 13 milyar 469 milyon dolara çıktı, mayısa göre de yüzde 35 yükseldi' dedi. Ticaret Bakanı Pekcan, "Randevulu Sanal Sıra Projemize pilot olarak Kapıkule'de başlıyoruz" diye konuştu.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası'nda gündeme ilişkin soruları yanıtlıyor, haziran ayı ihracat rakamlarına ilişkin değerlendirmede bulunuyor.

Bakan Pekcan'ın açıklamalarından satır başları şöyle;

Türkiye olarak pandemide sağlık alanında ayrıştığımız gibi ekonomik alanda da ayrışarak güçlü çıkış sinyali verdiğimizi düşünüyorum.

Haziran ayında tekstil yüzde 24, demir çelik yüzde 20, elektrikli aletler yüzde 18, makine yüzde 17, hazır giyim yüzde 16 oranında arttı. En çok ihracat artışı yüzde 43'le İngiltere oldu, yüzde 37 ile İran, yüzde 34 Rusya oldu.

 

Türkiye olarak pandemide sağlık alanında ayrıştığımız gibi ekonomik alanda da ayrışarak güçlü çıkış sinyali verdiğimizi düşünüyorum.

Temassız ticaretle başarı elde ettik.

Kapıkule’den İpsala ve Hamzabeyli’den Mart’ta 1300 araç çıkarken Haziran’da 1400 araç sayısına ulaştık.

(Gümrük vergileri)

Aldığımız önlemlerle yerli üreticiyi, sanayiciyi korumak için kalkan oluşturduk. Bunları iş dünyasıyla revize edeceğiz.

Randevulu Sanal Sıra Projemize pilot olarak Kapıkule'de başlıyoruz.

GÜNCELLENME
DETAYLARI GÖSTER