Oynatma Listesi
HABERLER

Bombardıman İdlib kırsalını harabeye çevirdi

Şam rejiminin ilerlemeye çalıştığı İdlib'de devam eden bombardıman, ilçeler ile kırsal bölgelerdeki yerleşim alanlarını harabeye çevirdi.

Suriye'nin kuzeybatısında yer alan Hatay'ın karşısındaki İdlib kenti, ülkedeki iç savaşın başlamasının ardından Özgür Suriye Ordusu’nun kontrolüne girdi.

Lazkiye, Halep ve Hama ile komşu olan tarım kenti İdlib'in 1 milyon olan nüfusu, rejim kontrolüne giren bölgelerden tahliye edilenlerin de gelişinin ardından 4 milyona ulaştı. Esad karşıtlarının sığınağı haline dönüşmesiyle ülke nüfusunun neredeyse 3’te birini topraklarında barındırır hale gelen İdlib, son yıllarda rejimin hedefine girdi. Heyet Tahrir-i Şam (HTŞ) kontrolünde olan ve nüfus yoğunluğunun yanı sıra ülkenin her yerinden gelen rejim karşıtlarının toplanmasından dolay, 'Küçük Suriye' olarak adlandırılan İdlib’i ele geçirmek isteyen Esad rejimi, kentin kırsalını Rus savaş uçakları ve İran destekli savaşçılar ise karadan ve havadan ateş altına almaya başladı.

Türkiye’nin yaptığı diplomatik girişimlerin ardından varılan mutabakatlar ile zaman zaman durdurulan bombardıman son aylarda yeniden İdlib’i hedef almaya başladı. Kentin en büyük ilçesi olan Maarat An Numan’ın da rejim kontrolüne girmesinin ardından, bu ilçe ile kırsalındaki köylerde yaşayanlar evlerini terk ederek Türkiye sınırına yakın bölgeler veya TSK’nın sınır ötesi harekatları ile güvenli hale getirilen Afrin ve Azez bölgesine göç etmek zorunda kaldı.

BOMBARDIMAN DEVAM EDİYOR

İdlib’e yakın noktadaki Serakib bölgesinin de son günlerde rejimin kontrolüne girip, M4 ve M5 otoyollarında da hakimiyeti sağlamayı amaçlayan Esad rejimi, kentin kırsalını sivillerden arındırmak amacıyla bombardımanını sürdürüyor. İdlib kent merkezine birkaç kilometre uzaklıktaki bölgeler de rejim ve Rus savaş uçakları tarafından birkaç gün önce hedef alındı. Saldırıların ardından bölge harabeye dönerken, burada yaşayanlar ise devam eden bombardımandan korunmak için çareyi zorunlu olarak evlerini terk etmekte buldu.

TÜRK ASKERLERİ EN BÜYÜK GÜVENCE

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin son günlerde İdlib’e yığınak yapması ve kendisine yönelik taciz ve saldırıları anında yaptığı misilleme ile püskürtüp, rejim güçlerine verdiği zayiat İdlib’de yaşayanları umutlandırıyor. Türk askerinin bölgeye gelmesi ile umutlarının arttığını ifade eden İdlibli siviller, bombardımanını biran önce son bulmasını isterken kendilerine her zaman destek olan Türkiye’ye minnettar olduklarını vurguluyor. İdlibli siviller saldırıların sona ermesi için uluslararası kamuoyunun Türkiye’ye destek olarak Esad rejimi ve destekçilerinin daha önce varılan mutabakatlara bağlı kalarak geri çekilmesini beklediklerini belirtiyor.

GÜNCELLENME
DETAYLARI GÖSTER