Oynatma Listesi
HABERLER

Çavuşoğlu 'umutluyuz' diyerek duyurdu

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu açıklamalarda bulundu. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Rüzgar bugün güçlü olduğu halde durdurmayı başardık. Yarın tamamen kontrol altına almayı hedefliyoruz" dedi. Çavuşoğlu, 1055 aileye 17 milyon lira ödeme yapıldı. Hasar tespit yapılan mahallelerde vatandaşlara maddi yardımları hızlı bir şekilde ulaştıracağız." dedi.

Bakan Çavuşoğlu: Düne göre daha iyi durumdayız. Bazı cephelerde kontrol altına aldığımız gibi soğutma çalışmaları da başlamıştır. Soğutma çalışmaları yerlerinden 500 metre ötelere yangının sıçradığını gördük. Her noktada ekiplerimiz anında mücadele ediyor. Bugün havadan ve karadan 1800 araçla yangına müdahale ettik. Yarın için daha umutluyuz. Rüzgar hızını yarın kesecek. Bugüne kadar 770 vatandaşımız yaralandı, etkilendi. 757'si taburcu edildi, 6 vatandaşımızın tedavisi sürüyor. Hayati tehlikeleri yok. Bugün hava unsurlarımız 1650 sorti yaptılar

Tüm kurumlarımıza tüm STK'lara ve bireysel olarak gelen vatandaşlarımıza şükranlarımız arz ediyorum. Hepsi canı gönülden çalışıyor. Kaç gündür yorgun şekilde çalışanlar var. Birçok gönüllü su getiriyor yiyecek getiriyor. İnsanlarımız gönülden şekilde çalışanlarımız yalnız bırakmıyor. Bu milletin ferdi olmaktan bir kere daha gurur duyduğumu söylemek isterim. Söndürmek çalışmalımız devam ediyor. Yarın için umutluyuz, yarın rüzgar hızını kesecek. Yarın tamamen kontrol altına almayı hedefliyoruz. Yangın söndürme çalışmalarına ilaveten bizim vatandaşlarımız sahada çalışıyorlar. Diğer kuruluşlarımız da aynı şekilde vatandaşlarımızın yaralarını sarmak için yoğun şekilde çalışıyor. Bugün Bakan Kurum toplantıya katılamadı çünkü kendisi bölgede hasar tespit çalışmalarını sürdürüyor.
Bin 352 bina ağır hasarlı, ayrı bağlantılı bölümleri sayarsak bu 2164 ünite demektir, bununla ilgili yıkım çalışmaları devam ediyor. Dün KKTC Cumhurbaşkanı Tatar ile bölgeye gittik. Evi yanan yerlerde yaşam konteynırları faal hale geldi . Yaşam konteynırlarını hızlı şekilde artıracağız. Vatandaşlarımıza maddi yardımlarımız devam ediyor. Evi ve eşyası yanan vatandaşlarımıza 50 bin TL'ye kadar yardım yapıyoruz. bin 55 ailemize 17 milyon TL ödeme yapıldı. Bütçe konusunda hiçbir sıkıntımız yok. Yangını söndürme çalışmalarımız devam ederken helikopter v uçak ile ilgili görüşmelerimiz de sürüyor. Azerbaycan’dan bir uçak 40 itfaiye aracı yola çıktı, uçak Dalaman’a indi. İtfaiye personelleri de Türkiye’ye doğru geliyorlar.

GÜNCELLENME
DETAYLARI GÖSTER