Oynatma Listesi
HABERLER

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Asla müsaade etmeyeceğiz

Rize'de Salarha Tüneli Açılış Töreni'nde açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Geçmişte şahit olduğumuz rant hırsına, cehalete, bencilliğe dayalı hoyratlıkların tekrar yaşanmasına asla müsaade etmeyeceğiz." dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rize'de Salarha Tüneli Açılış Töreni'nde açıklamalarda bulundu.

İşte Erdoğan'ın açıklamasından satır başları:

Rizemizin hem şehir içi trafiğini rahatlatacak hem de dağın ardı ile ulaşımı sağlayacak Salarha Tüneli'nin hayırlı olmasını diliyorum. Doğu Karadeniz'in giderek gelişen ticareti, turizmi, sanayisi ile üniversitemizin artan cazibesi bölgedeki trafiği yoğunlaştırmıştır.

 

RİZE'NİN 70 YILLIK HAYALİ
Rize-Artvin Havalimanı'nın açılmasıyla bu bölgedeki yük ve insan trafiği artacaktır. Bu tünel Rize'nin 70 yıllık hayalidir. Tünel sayesinde 14 kilometreyi bulan ve neredeyse yarım saat süren dağın ardı ile önü arısındaki ulaşım artık 4,5 kilometreye ve 5 dakikaya inecektir.

Bugün burada Rize'miz için büyük öneme sahip bir başka proje olan Çarşı Mahallesi Kentsel Dönüşüm projesinin de temel temelini atıyoruz. Kentsel dönüşüm projemizin şimdiden şehrimize ve hak sahiplerine hayırlı olmasını diliyorum.

SÜRATLE YENİDEN İNŞA EDİYORUZ
Deprem, sel ve toprak kayması. Bulunduğu iklim ve coğrafi yapısı itibarıyla adeta ülkemizin kaderidir. Afetlerin ardından hemen hasar tespit çalışmalarını tamamlıyor. Yıkılan yerleri de süratle yeniden inşa ediyoruz. Karadeniz bölgemizde yakın zamanda Rize'miz de bu tür afetlerle karşılaşmıştır. Kastamonu ve Sinop gibi şehirlerimizde yaşanan afetlerin yaralarını da sarıyoruz.

HEMEN KOLLARI SIVADIK
Ülkemizin 81 vilayetinin her biri canımızdan bir parçadır. Açılış ve üniversite programımızı vesile ederek bu programa Rize'den başladık. Rize'mizin ilçe ve köylerindeki hasar tespit çalışmalarını tamamlayarak hemen kolları sıvadık.

ÇOK ÖNEMLİ ADIMLAR ATTIK
Daha önceki projelerle inşa edeceğimiz konut sayısı 548'i bulmaktadır. Rize'mizin en önemli sorunu olan çarpık yapılaşmanın önünü kesmek için çok önemli adımlar attık. Riskli alanları yıkarak yeniden inşa ediyoruz. Ayrıca turizm sektörü için Rize'nin cazibesini artırmak amacıyla çeşitli yatırımlar yapıyoruz.

Ayder Yaylası'nda yenileme ve koruma projesi uyguluyoruz. Ayder'in atık su, yağmur suyu, elektrik hatları ve tüm yolları yenileniyor. Atalarımız, dedelerimiz, babalarımız bize cennet gibi bir Rize bıraktı. Biz de evlatlarımıza, torunlarımıza, gelecek nesillere çok daha hayat kalitesi yüksek bir Rize bırakmakta kararlıyız. Küresel iklim değişikliği Karadeniz bölgesi gibi yerlerin değerini daha da artırıyor.

RANT HIRSINA ASLA MÜSAADE ETMEYECEĞİZ
Çağın ihtiyaçları, insanımızın talepleri arasındaki dengeyi en hassas şekilde kurarak bunu başaracağız. Hem toprağımıza hem yeşilimize hem de insanımıza sahip çıkacağız. Geçmişte şahit olduğumuz rant hırsına, cehalete, bencilliğe dayalı hoyratlıkların tekrar yaşanmasına asla müsaade etmeyeceğiz.

19 YILDA SİZ NE YAPTINIZ DİYE SORUYOR
Türkiye'de bir kesim var. Ağızlarını her açtıklarında 19 yılda siz ne yaptınız ki diye soruyor. Bu soruyu kimlerin sorduğunu biliyorsunuz değil mi? Böyle bir soruyu ancak kendisi, annesi, evlatları bu ülkede yaşamamış birisi sorabilir. Türkiye'nin son 19 yılda nereden nereye geldiğinin şahidi bizatihi milletin kendisidir.

 

BAY KEMAL'E VE CHP TABANINA SESLENİYORUM
Bugün de yine bir taraftan dün Hurmalık'taki o tünellerin açılışını yaptık. Bugün de Salarha Tüneli'nin açılışını yapıyoruz. Onun için ben bu Bay Kemal'e ve CHP'nin tabanına sesleniyorum. Gelin de Rize'yi görün. Dikili bir ağacınız yok. Yaşı 30-35'in altında olanlar eski Türkiye'yi hatırlamayabilir ancak büyüklerinden dinlemiştir. Türkiye'yi 19 yılda ne yaptınız diyenlerin içindeki kötü niyeti elbette biliyoruz. Tereddüte düşenler olabilir diye ülkemize kazandırdığımız eserleri sizlerle paylaşmak istiyorum. Son atamalarla birlikte İstanbul'da 20 bin öğretmenin atamasını yaptık. 713 bin yeni öğretmenimizi göreve başlattık. Gençlik merkezi sayımızı 9'dan 376'ya çıkardık. Sağlıkta yatak sayımızı 155 binden 255 binin üzerine çıkardık. Mahkeme sayısı adli yargıda yüzde 84, idari yargıda yüzde 38 arttı. Son 19 yılda 431 milyar lira tutarında sosyal yardım yaptık. Bölünmüş yol mesafemizi 28 bin 284 kilometreye, otoyol uzunluğumuzu 3 bin 532 kilometreye çıkardık. Jandarma ve Sahil Güvenliği İçişleri Bakanlığı'na bağlayarak iç güvenlikte koordinasyonu sağladık. Kara yolu tünel sayımızı 83'ten 447'ye çıkardık. Denizcilikte tersane sayımız 34'den 84'e çıktı. 2002 yılında sadece 3 bin olan geniş bant abone sayısı bugün 84 milyona ulaştı.

GÜNCELLENME
DETAYLARI GÖSTER