Oynatma Listesi
HABERLER

'Formulaz' heyecanı! 'Uçmaktan korkmuyoruz'

Karadeniz Bölgesi'nin gelenekselleşen tahta araba yarışı ‘Formulaz’ bu yıl da nefes kesti.

Karadeniz’de gelenekselleşen ve bu yıl 14’üncüsü düzenlenen 'formulaz' tahta araba yarışları, Ardeşen’in Tunca beldesinde yapıldı. 'Arabam tahtadan, inerim rampadan' sloganıyla yapılan yarışlarda, 45’i erkek, 15’i kadın, toplam 60 kişi yarıştı. Yarışmacılar, gruplar halinde yapılan yarışlara kendi tasarımları olan ve sırma teli dışında metal aksamın yasak olduğu, birbirinden ilginç tahta arabalarla katıldı. Araçlarda maksimum uzunluk 1,70 metre, genişlik ise 70 santimetre olarak belirlendi. Yarışmacıların, kıl çorap ve fren yapmak için de kullanılan, halk arasında 'kara lastik' olarak bilinen lastik ayakkabıyı giymesi zorunlu tutuldu. Saatte 70 kilometre hıza ulaşabilen tahta arabalardan virajı alamayanlar ve birbirine çarpanlar hafif sakatlık geçirdi. Yarışmayı tamamlayamayan katılımcılar görevliler tarafından güvenli bölgelere alındı.

‘BU İŞ BİR GÖNÜL İŞİ’

Tahta araba yarışlarının heyecanını dünyaya yansıttıklarını söyleyen Tunca Belediye Başkanı Naci Aytemiz, "27 Ağustos tahta araba yarışmaları için tüm hazırlıklarımızı tamamladık. Her yıl olduğu gibi bu yıl da bu yarışların heyecanları tüm dünyaya yaymaktayız. Bu iş bir gönül işi, bu işi önce sevmek gerekli, sevdikten sonra geri geliyor. Çocukluğumuzda yaşadığımız heyecanları bugün insanlarımıza örnek olarak iletmeye çalışıyoruz" dedi.

‘BU COĞRAFYADA BU TÜR ETKİNLİKLERİ YAPMAK ÇOK ZOR’

Formulaz Dernek Başkanı Murat Gül ise "14’üncüsünü düzenlediğimiz Formulaz haftalardır, aylardır emek verdiğimiz bir yarışma. Bu sene yine kendinden söz ettirecek şekilde hazırlığımızı yaptık. 45 erkek, 15 kadın yarışmacı ile özellikle belgeselciler ve fenomenleri burada misafir ediyoruz. Bu yarışı düzenlerken kültürümüzden hiç vazgeçmedik. Bu coğrafyada bu tür etkinlikleri yapmak çok zor. Biz bu etkinlikleri daha geniş alanlara yapmak için çalışmalar yapıyoruz" diye konuştu.

GÜNCELLENME
DETAYLARI GÖSTER