Oynatma Listesi
HABERLER

Gerilim düşmüyor! Yunan bakan yine Türkiye'yi hedef aldı

Ankara Atina hattında gerilim düşmüyor. Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Türkiye'yi hedef aldı. Yunan Bakan, "Türkiye NATO Zirvesi'nden bir sonuç elde etmedi" ifadelerini kullandı.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, her fırsatta Türkiye’yi kötüleme alışanlığını, haftalık Proto Thema gazetesine verdiği demeçte de sürdürdü. Dendias, Türkiye’nin İspanya’nın başkenti Madrid’deki NATO zirvesinde herhangi bir sonuç elde etmediğini, revizyonist bir siyaset izlediğini ve adaların silahsızlandırılmasına ilişkin tezlerinin ise tehlikeli olduğunu öne sürdü.

"ENDİŞE VERİCİ VE TEHLİKELİ"

Dendias'ın açıklamaları şöyle:

Ege’de ‘sıcak yaz’ yaşanıp yaşanmayacağı, Türkiye’nin tavrına bağlı. Umarım yaşamayız.

Türkiye’de iktidar, muhalefet ve çeşitli analistler, Yunanistan’a kim daha çok sözlü saldırıda bulunacak yarışına girdi. Hukuki açıdan dayanaksız, tarihi bilgiden yoksun ve mantıksız taleplerle, Yunanistan’a saldırıyorlar. Başbakan Kiriakos Miçotakis dahil Yunan hükümeti üyelerine hakaretlerde bulunuyorlar.

Adaların silahsızlandırılmasına ilişkin talepler, Türkiye’nin revizyonist politikasının bir parçasıdır. Türkiye’nin, Yunan adalarının egemenliğinin, bunların silahsızlandırmalarına bağlı olduğu öyküsü, endişe verici ve tehlikelidir.

İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği ile ilgili Madrid’de imzalanan anlaşmanın hukuki bir önemi yoktur ve tarafları bağlayıcı değildir.

Türkiye’nin, Avrupa Ortak Savunma ve Güvenlik Politikası’na dahil edilebilmesi için Yunanistan ve Kıbrıs’ın (Rum kesimi) üye oldukları AB’de oybirliği bulunması gerekiyor.”

Erdoğan'ın sözleri NATO Zirvesi'ne damga vurdu, Rum lider itiraf etti: KKTC'ye gel orada görüşürüz

"ATİNA KAZANAMADI"

Buna karşılık ana muhalefetteki Radikal Sol Koalisyon (SYRİZA) milletvekili ve eski dışişleri bakanı Yorgo Katrugalos ise, “Türkiye, Madrid’de ABD, İsveç ve Finlandiya ile ilgili hedeflerine ulaştı. Miçotakis ise zirvede hiçbir şey kazanmadı” dedi. Katrugalos, “Avrupa’nın en demokratik ülkelerinden olan İsveç ve Finlandiya, Türkiye’nin terör ve iadeler ile ilgili gerekçelerini kabul etti” dedi.

Yunanistan Ege Denizi'ne gizlice İsrail 'şemsiyesi' kuruyor

YUNANİSTAN'IN AMACI NE?

CNN Türk yayınında konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Uludağ Üniversitesi Öğretim Görevlisi Ferhat Pirinççi, "Yunanistan iç siyasetinde Türkiye oldukça kullanışlı bir malzeme. Ama bunun ötesi olduğunu söyleyebilirim. Çünkü Yunanistan'da siyasetten bağımsız olarak Türkiye ile biraz yapısal sorunlar nedeniyle Türkiye gündemde. Son çıkışları ise Türkiye'nin NATO Zirvesi'ndeki kazanımlarını değersizleştirme çabası olarak görüyorum." dedi. Fenerbahçe Üniversitesi Öğretim Üyesi Ece Baban da, "NATO zirvesinde ve dünyayı ilgilendiren konularda Türkiye'nin ilişkileri Yunanistan'ı rahatsız ediyor. Miçotakis'in provokatif sözlerine içeriden de eleştiriler geliyor." ifadelerini kullandı.

GÜNCELLENME
DETAYLARI GÖSTER