Oynatma Listesi
HABERLER

İlk kez canlı yayında açıkladı: Yumurta soruşturmasında itiraf!

Rekabet Kurumu Başkanı Birol Küle CNN Türk canlı yayınında son dönemde açılan soruşturmalara ilişkin önemli bilgiler verdi.

Rekabet Kurumu Başkanı Birol Küle CNN Türk canlı yayınında önemli açıklamalarda bulundu. 'Yumurta sektörüne neden soruşturma açıldı?' sorusuna Küle şu cevabı verdi: 

 

İlginçtir bu soruşturmayı şikayet üzerine başlatmadık. Maya sektörüyle ilgili bir soruşturma vardı. O araştırmada yumurta sektörüyle ilgili  belgelere ulaştık. Ondan sonra yumurta sektörüne soruşturma açma kararı aldık. Sosyal medya üzerinden belli başlı fiyat belirleme. Hassas bilgi paylaşımı.... gibi iddialar vardı. İki aşamalı bir soruşturma oldu. Çünkü taraf sayısı çok. İlk soruşturmada 17 taraf var. İkinci soruşturmada 25 taraf var.

YUMURTACILARDAN İTİRAF: 5 ÜRETİCİ İHLALİ KABUL ETTİ

Bu haftaki kurulda 5 üreticiden uzlaşma talebi geldi. Uzlaşma talebi şu anlama gelir. Bu suçlamayı kabul ediyor. Soruşturmaların devamını istemiyoruz. Biz cezayı kabul ediyoruz. Yani bir nevi ihlali kabul ettiler.

 

SORUŞTURMANIN KARARI NE ZAMAN NETLEŞİR? 

Uzun bir süreç. Soruşturma yeni başladı. Soruşturma heyetinin çalışmaları sonucunda netleşir. Birinci yazılı sonucu aldık. 5 teşebbüs uzlaşmaya geldikten sonra daha fazla uzlaşma olabilir.

ZİNCİR MARKETLERE MAHKEMEDEN RET CEVABI!

Bizim bütün karalarımız yargı denetimine açık. Marketler yürütmeyi durdurma istediler. Yargı burada bizim kararımızı inceliyor. Yürütmeyi durdurma taleplerini reddetmesi, bizim ne kadar haklı olduğumuzun göstergesi.

MAMA SEKTÖRÜNE AÇILAN SORUŞTURMA HAKKINDA

İlk kez burada söylediğim bir şey. Teşebbüs uzlaşma başvuru yaptı. Onlarda ihlali kabul ettiler. Mama fiyatlarına da müdahale edilmiş. Bizde bu hafta kendisine uzlaşma oranını tebliğ ettik. Bu anlamda onlardan haber bekliyoruz."

GÜNCELLENME
DETAYLARI GÖSTER