Oynatma Listesi
HABERLER

İşte kripto paralardaki düşüşün iki ana sebebi

2022’nin 2. çeyreğinde yüzde 58 değer kaybeden Bitcoin, 2011 yılından bu yana en kötü çeyreklik performansını kaydetti. Bitcoin’deki düşüş diğer kripto paralara da yansıdı. Peki Bitcoin’de düşüş devam eder mi? İşte cevabı...

Kripto para piyasası 2022 yılı itibarıyla sert düşüşlere sahne oldu. Bitcoin, 2022 yılının 2. çeyreğinde yüzde 58 oranında değer kaybı yaşadı. Piyasanın genelinde görülen sert düşüşler yatırımcıların piyasadan çıkmasına neden olmuştu. Peki herkes şu sorunun cevabını merak ediyor: Bitcoin'de düşüş sürecek mi? 

Kripto Teknik Kurucusu Oytun Es, Bitcoin ve kripto paralara yönelik çarpıcı bir analizde bulundu: Es şu ifadeleri kullandı:

KRİPTO PARALAR NEDEN DÜŞÜYOR? 

Beklentiler Fed faiz artışlarının devam edeceği yönünde. Fed’in temmuz ayında bir toplantısı var. Bu ay sonunda gelecek karar yine 0.75 baz puan olursa Bitcoin’de fiyat dalgalanmalarını bir müddet daha görebiliriz. 

KRİPTO PARALARA GİRİŞ OLACAK’ 

Fed’in faiz artışları kripto paralar baskılamaya devam edecekse kripto paralar sıfıra doğru mu gidecek sorusu akıllara gelebilir. Fed’in hamleleri var. Neredeyse kontrolden çıkmış bir enflasyon ile karşı karşıyayız. Fed’in enflasyonu engelleme konusunda başarılı olmadığını görüldüğü zaman kripto paralara ciddi anlamda para girişi olacağını savunuyorum. 

Aslında merkeziyetsizlikten bahsediyoruz. Madem Bitcoin bu kadar merkeziyetsiz dünyadaki gelişmelerden neden bu kadar çok etkileniyor diye soruluyor. Orada şu cevabı vermek lazım burada teknoloji merkeziyetizdir. Fiyatlama merkeziyetsiz değildir. Biz önceden ekosistem olarak kendi iç dinamiklerimizle fiyatlanan bir yapıya sahiptik. 4 yılda bir madenci yarılaması vardır. Bununla beraber Bitcoin’de düşüş piyasaları bu takvimlendirmeye göre şekillenir. 

‘BITCOIN’DE HİÇBİR ŞEY ESKİSİ GİBİ OLMADI’ 

Birinci olarak dünyadaki makro ekonomik gelişmeleri saydık ama Bitcoin bir döngü içerisinde hareket ediyor. Bitcoin tarafında da ciddi yükseliş trendi yaşadık. Pandemi sürecinde 3 bin200 dolara gerileyen Bitcoin 69 bin dolara kadar yükseldi. Diğer altcoinler çok daha sert yükseldi. Bunun bir döngüsünün olması yani ayı piyasasına girmesi gerekiyordu. 

‘GEÇMİŞTEKİ DÖNGÜLERİN SONUNDAYIZ’ 

Geçmişe bakacak olursak bin 150 dolara kadar yükselen Bitcoin’in 170 dolara kadar tarihte gerilediğini görüyoruz. Aynı Bitcoin 170 dolardan 20 bin dolara gitti. Aynı Bitcoin 69 bin dolara gitmeyi başarabildi. Bitcoin geçmişte bu döngüleri tekrarlıyor. Ben geçmişteki döngülerin sonunda olduğunu düşünüyorum. 

Bitcoin tarafındaki volatilite git gide azalıyor. Ciddi anlamda potansiyel olarak içeriye girecek yatırım var. Market büyüdükçe buradaki volatilitenin azalacağını düşünüyorum."

GÜNCELLENME
DETAYLARI GÖSTER