Oynatma Listesi
HABERLER

İsveç'teki terör propagandasıyla ilgili Çavuşoğlu'ndan sert mesaj

İsveç'teki terör propagandasıyla ilgili konuşan Bakan Çavuşoğlu, yaşananların İsveç kanunlarının ve yetkililerin ne kadar gevşek olduğunu gösterdiğini söyledi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hırvatistan ziyareti kapsamında bulunduğu Zagreb'de mevkidaşı Gordan Grlic-Radman ile yapılan görüşme sonrası ortak basın toplantısında konuştu.

 

'İsveç'in NATO üyesi olması için somut adım görmek istiyoruz' diyen Bakan Çavuşoğlu, İsveç'teki terör propagandasıyla ilgili de önemli mesajlar verdi. Çavuşoğlu, İsveç'teki son olay terörle mücadelede İsveç kanunlarının ve yetkililerin ne kadar gevşek olduğunu gösteriyor. Terör örgütü PKK İsveç'i rehin almış durumda.' dedi.

Bakan Çavuşoğlu'nun açıklamalarından satır başları şöyle; Görüntüler önce sosyal medyada çıktı. Aslında belediye başkanı ve büyükelçimiz beraberdi. Belediye başkanı böyle bir şey olmadı dedi, yetkililere sorduğumuz zaman da haberlerinin olmadığını söylediler. Ama bugün İsveç polisi böyle bir olayın gerçekleştiğini söyledi.

Terörle mücadelede İsveç kanunlarının ve yetkililerinin ne kadar gevşek olduğunu gösteriyor. Diğer taraftan bu terör örgütü PKK, adı başında terör örgütüdür. Sadece Türkiye'ye, bize değil, İsveç’in de ulusal çıkarlarına zarar vermeye çalışıyor. Özellikle İsveç’in NATO üyesi olmaması için elinden geleni yapıyor. Zaten PKK destekçisi bir milletvekili var. O da sürekli İsveç hükümetini rehin almış, sürekli tehdit ediyor. İsveç içinde de görüyoruz, İsveç’in NATO üyesi olmasını istemeyen yetkililer de var. Özellikle bu PKK/YPG terör örgütü her türlü çabayı sarf ediyor. Adeta rehin almış durumda.

 

Biz bu nedenle zaten İsveç’in NATO üyesi olabilmesi için ‘terörle mücadele konusunda somut adımları görmek istiyoruz’ diye sık sık hatırlatıyoruz.

NE OLMUŞTU?

Önce terör örgütünün köprüye sözde bayrağını astılar. Bu kez simge yapılarını terör propagandasına açtılar. NATO'ya katılmak için onay bekleyen İsveç'te terör yandaşları bir kez daha sahnede.

İsveç'in başkenti Stockholm'de terör örgütü PKK/YPG'nin sözde bayrağı ve elebaşı Abdullah Öcalan'ın fotoğrafları projeksiyonla simge binalarına yansıtıldı.

Belediye binası ve kentin sembol binalarından Avicii Arena'ya yansıtılan ve 14 Haziran'da gerçekleştirilen terör gösterisinde örgütün sloganları da yer aldı. Türkiye son olarak NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'in İsveç ve Finlandiya'nın adaylık süreciyle ilgili üçlü görüşme taleplerini PKK ve FETÖ üyelerini barındırdığı ve Suriye'nin kuzeyinde halen YPG'ye destek verdikleri gerekçe göstererek reddetmişti.

 

NATO'ya üye olmak isterken Türkiye'nin vetosuyla karşılaşan İsveç terörle mücadele yasasında değişikliğe gitmişti. 349 sayfalık yasa 1 Temmuz 2023'te ise yürürlüğe girecek.

GÜNCELLENME
DETAYLARI GÖSTER