Oynatma Listesi
HABERLER

Kabusları gerçek oldu... Nokta atışı!

Cumhuriyet tarihinin en büyük tatbikatlarından Mavi Vatan-2021 başladı. Çok sayıda SİHA ve İHA’nın tatbikata katılmasına dikkat çeken savunma sanayii uzmanları, yerli/milli MAM-L mühimmatının düşman hücumbotları için de kabus olabileceği görüşünde...

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin planlı tatbikatlarından Mavi Vatan-2021 başladı. İlk olarak 2019’da yapılan ve bu yıl ikinci kez düzenlenen tatbikatın en önemli detaylarından biri de senaryoya dahil edilen silahlı-silahsız insansız hava araçlarının yoğunluğu oldu.

Aslında bu durum yeni bir dönemin de ilk taşlarından biri olarak kabul edilebilir. Öyle ki yakın zaman önce açıklanan ABD Deniz Kuvvetleri strateji belgesinde ‘insanlı ve insansız unsurlardan oluşan hibrit filolar’ tezi oldukça kapsamlı bir şekilde ele alınmıştı.

Söz konusu alanda yayımlanan makaleler sadece ABD’nin değil Çin gibi deniz kuvvetlerini giderek güçlendiren ülkelerin de bu tür bir yönelim içinde olduğunu gösteriyor. İşte Türkiye’nin böyle bir dönemde son derece geniş kapsamlı bir tatbikat yapması ve dünya genelinde adından söz ettiren yerli/milli SİHA’larını bu programın içine dahil etmesi de Türk donanmasının geleceğin yol haritasını çizdiği izlenimini oluşturuyor.

GÜNCELLENME
DETAYLARI GÖSTER