Oynatma Listesi
HABERLER

Meteoroloji uyardı! Sıcaklık 9 derece birden düşecek

Kavurucu sıcak hava dalgası yurdu etkisi altına almışken Meteoroloji’den yeni uyarı geldi. Sıcaklıklar yarından sonra 9 derece birden düşecek. İstanbul başta olmak üzere Ankara, İzmir gibi birçok kent için gök gürültülü sağanak uyarısı yapıldı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan tahminlere göre, ülkemiz genelinde yağış beklenmiyor. Trakya ile güneydoğu kesimlerin parçalı ve çok bulutlu, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor. Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinin yüksekleri ile Doğu Anadolu’nun yüksek ve dik yamaçlarında çığ tehlikesi devam etmektedir.

Hava sıcaklığı: Kuzey ve iç kesimlerde 2 ila 4 derece artacağı, Ülkemiz genelinde mevsim normalleri üzerinde seyretmeye devam edeceği tahmin ediliyor.

Rüzgar: Genellikle güney, güneydoğu kesimlerinde kuzey yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Marmara’nın batısı ve Kuzey Ege kıyılarında güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli (40-70 km/saat) olarak esmesi bekleniyor.

ÇIĞ TEHLİKESİNE DİKKAT

Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunun yüksek kar örtüsüne sahip eğimli yamaçlarında çığ tehlikesi, kar erimeleri ve heyelan riski bulunmaktadır.

SICAKLIKLAR 9 DERECE DÜŞECEK

Prof. Dr. Orhan Şen, “Bugün yağış yok sıcaklıklar yaz değerlerine yaklaştı. Perşembe gününe kadar bu değerlerde. Rüzgar, Kuzey Ege ve Marmara’nın batısında lodostan kuvvetli esecek. Bozcaada, Gökçeada, Çanakkale Lapseki feribot seferlerinde aksama olabilir. Yarın Ege’de yerel yağışlar görülebilir.

 Perşembe Marmara’dan yağış giriyor. Yağışla birlikte sıcaklıklar 7-9 derece düşecek. Gök gürültülü sağanak yağışlar hafta sonu Cumartesi sıcaklığın düşmesiyle birlikte oluşacak Ege, Marmara ve batı Akdeniz bölgesinde risk oluşturabilir” dedi.

Prof. Dr. Orhan Şen, "Bu yaz çok sıcak bir yaz olacak. sıcak hava dalgasını yoğun göreceğiz. İşme suyu kuraklık bizi biraz düşündürecek" ifadelerine yer verdi.

GÜNCELLENME
DETAYLARI GÖSTER