Oynatma Listesi
HABERLER

Serebral Palsili Ümmügülsüm'ün en büyük hayali uçağa binmek

Serebral Palsi hastalığı nedeniyle doğuştan yürüme yetisi olmayan 10 yaşındaki Ümmügülsüm Göğül'ün en büyük hayali uçakla yolculuk yapmak ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile tanışmak

30 haftalıkken prematüre bir bebek olarak dünyaya gelen ve doğum sırasında geçirdiği beyin kanaması nedeniyle 2,5 ay kuvözde kalan Ümmügülsüm'e 1 yaşına geldiğinde Serebral Palsi teşhisi konuldu. 

Hastalığa bağlı kas kaybı nedeniyle yürüme yetisini kaybede, yürüyebilmek ve rahat hareket edebilmek için düzenli olarak fizyoterapiye devam eden Ümmügülsüm, bir taraftan da Bahçelievler Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu'nda eğitimine devam ediyor. 

Salgın sürecinde sokağa çıkma kısıtlamasının olmadığı saatlerde annesinin yardımıyla tekerlekli sandalyesiyle parka gidebilen Ümmügülsüm, AA muhabirine hayallerini anlattı. 

Büyüyünce ne olmak istediği sorusuna, "Siz gelmeden önce doktor ya da polis olmayı düşünüyordum. Ama sizi gördükten sonra haberci olmaya karar verdim." yanıtını veren Ümmügülsüm'ün en büyük hayali uçakla seyahat etmek. 

Ümmügülsüm, "Bir öğretmenim 'En çok istediğin şey ne?' diye sordu. Ben de 'uçağa binmek' dedim. 'O zaman senin hayalini gerçekleştireceğim' dedi. Çünkü ben yürüyemediğim için sürekli ağlıyordum. Babam da 'Bu dünyada yürüyemesen bile cennette uçacaksın' diyordu. Benim de aklıma uçağa binme hayali öyle geldi. En çok istediğim şey yürüyemediğim için uçağa binmek, bir de Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmek. Uçağa bindiğimde Cumhurbaşkanımızın yanına gitmek istiyorum. Çünkü ailecek onu çok seviyoruz. Onunla konuşmak, dertleşmek istiyorum. İstanbul'daki mitinginde güvenlik sebebiyle korumaları izin vermemişti. Ben de uzaktan görebilmiştim sadece." diye konuştu. 

Salgın nedeniyle evde vaktini online derslerle ve kardeşiyle oynayarak geçirdiğini, yeni eğitim yılında okula gitmeyi arzuladığını ancak okuma yazmayı henüz öğrenemediği için evde kendisine ders verecek bir öğretmen istediğini dile getiren Göğül, yürüyebilmek umuduyla fizik tedavi uygulamalarını hem merkezde hem de evde annesinin desteğiyle sürdürdüğünü belirtti.

GÜNCELLENME
DETAYLARI GÖSTER