Oynatma Listesi
HABERLER

Terörden arındırılan Cudi Dağı'nda festival

Şırnak'ta 40 yıldır gidilemeyen ve sürekli terör olayları ile gündeme gelen Cudi Dağı, güvenliğin sağlanmasıyla birlikte 'Hz. Nuh Festivali'ne ev sahipliği yaptı.

1980'den sonra ilk defa Şırnak'taki Cudi Dağı'nda Hz. Nuh Festivali düzenlendi. Karayoluyla Sefine Bölgesi'ne ulaşanlar, Hz. Nuh'un Mabedi'nde şükür namazı kıldı. Rivayete göre, Hz. Nuh'un gemisinin ilk karaya oturduğu 2 bin 114 rakımlı Cudi Dağı'ndaki Sefine bölgesi Müslümanlar, Yahudiler ve Hristiyanlar için Kudüs'ten sonra en kutsal yer olarak biliniyor. Sefine'ye girişler 12 Eylül 1980 askeri darbesinden sonra yasaklanmıştı. PKK'lı teröristlerle çıkan çatışmalar nedeniyle Cudi Dağı'na güvenlik gerekçesiyle vatandaşlar 1984 yılından bu yana çıkamıyordu. Güvenlik güçlerince sürdürülen kapsamlı operasyonlar neticesinde bölgenin teröristlerden temizlenmesinin ardından Şırnak Valiliği himayesinde, belediye, Şırnak Üniversitesi ve Dicle Kalkınma Ajansı işbirliğiyle Cudi Dağı Festivali etkinliği düzenlendi.

Şırnak Valisi Ali Hamza Pehlivan, Belediye Başkanı Mehmet Yarka, Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Ali İhsan Ersoy, Rektör Mehmet Emin Erkan, Çakırsöğüt Tugay Komutanı Tekin Aktemur, siyasi parti temsilcileri, Sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve çok sayıda kişinin katıldığı festivalde, 40 yıl sonra çıkılan Cudi Dağında barışı sembol eden güvercinler uçurulduktan sonra erbaneler eşliğinde söylenen türkülerle festival alanına geçti. Festival alanında Kur'an-ı Kerim okunmasından sonra, protokol konuşmaları yapıldı.

GÜNCELLENME
DETAYLARI GÖSTER