Oynatma Listesi
HABERLER

Türkiye'de iki tane var! Bin 372 metre...

Artvin'de, Çoruh Nehri üzerinde yapımı sürdürülen Yusufeli Barajı nedeniyle sular altında kalacak Yusufeli ilçesinin yeni yerleşim yeri ile değişen yol güzergahlarına kurulan devasa viyadüklerde çalışmalar sürüyor. Konya-Antalya arasındaki 166 metre yüksekliğindeki Eğiste Viyadüğü'nün ardından 150 metre ile Türkiye'nin en yüksek ayaklı ikinci viyadüğü olacak Yusufeli Tekkale Viyadük inşaatında sona geliniyor.

Türkiye sınırları içinde 410 kilometrelik uzunluğa sahip Kuzeydoğu Anadolu'nun en büyük nehirlerinden Çoruh Nehri üzerinde yapımına devam edilen Yusufeli Barajı ve HES projesinin inşaatı sürüyor. 275 metre gövde yüksekliği ile Türkiye'nin en yüksek, dünyanın ise 'çift eğrilikli ince kemer baraj tipi' kategorisinde 3'üncü en yüksek barajı olacak Yusufeli Barajı'nda, 558 megavat kurulu güce sahip santral ile 2,5 milyon insanın elektrik ihtiyacı karşılanabilecek. Yerin altında 110 metre uzunluğunda, 30 metre genişliğinde ve 50 metre derinliğinde yapılan santral binasında sona gelindi. Türkiye'nin öz kaynakları ile tamamı Türk mühendisler tarafından inşa edilen baraj projesinde çalışmalar devam ediyor. 
DEVASA VİYADÜKLER YÜKSELİYOR
Yusufeli Barajı nedeniyle sular altında kalacak ilçesinin yeni yerleşim yeri ile değişen yol güzergahlarına kurulan devasa viyadüklerde çalışmalar sürüyor. Yusufeli?nin yeni yerleşim yerine 4 büyük viyadükle ulaşılacak. Bu viyadükler 628 metre uzunluğa 150 metre yüksekliğe, 695 metre uzunluğa 142 metre yüksekliğe, 530 metre uzunluğa 135 metre yüksekliğe, 348 metre uzunluğa 81 metre yüksekliğe sahip olacak. 450 kişinin 24 saat süreli çalıştığı viyadük inşaatları ?dengeli konsol? yöntemi ile inşa ediliyor. Büyük oranda tamamlanan viyadük inşaatlarında sona gelindi. 
EN YÜKSEK AYAKLI İKİNCİ VİYADÜK OLACAK
Yusufeli?nin yeni yerleşim yerine ulaşılacak viyadükler arasında 628 metre uzunluğa, 150 metre yüksekliğe sahip Tekkale Viyadüğü, Konya-Antalya arasındaki 166 metre yüksekliğindeki Eğiste Viyadüğü'nün ardından Türkiye'nin en yüksek ayaklı ikinci viyadüğü olacak. Eğiste Viyadüğü  tamamlandığında 166 metre yüksekliğe, 1372 metre uzunluğa sahip olacak. 
Yusufeli halkı viyadükler ve yeni yerleşim yerinin tamamlanmasını heyecanla beklediklerini ifade etti. 

GÜNCELLENME
DETAYLARI GÖSTER