Oynatma Listesi
HABERLER

Türkiye’nin en büyük gözlemevi Erzurum’da yükselmeye devam ediyor

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığının desteklediği ve Atatürk Üniversitesinin yürütücülüğünü üstlendiği, Türkiye Cumhuriyeti’nin 2023 Vizyon projeleri arasında yer alan Doğu Anadolu Gözlemevi (DAG) Projesinde çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor.

Yeni YÖK Vizyonu çerçevesinde, Atatürk Üniversitesinin Yeni Nesil Üniversite Tasarım ve Dönüşüm Projesi kapsamındaki en büyük ve önemli yatırımlarından olan DAG projesi, ilk ışığın alınacağı 2020 yılının sonunu iple çekiyor.
DAG’ın son durumu ve geldiği nokta hakkında bilgi veren proje koordinatörü, Astrofizik Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Doç. Dr. Cahit Yeşilyapak, altyapı sisteminin tamamlanarak hazır hale getirildiğini belirterek, ana binanın da tamamlanma aşamasında olduğunu ve kısa sürede bitirileceğini söyledi.
Hava koşullarının 3 bin 170 metrede zor olduğunu, şartların müsaade ettiği ölçüde çalışmaların devam ettiğini ve bir aksilik olmaması halinde 2020'nin sonuna doğru ilk ışığı almayı planladıklarını aktaran Yeşilyaprak, şunları ifade etti:
“Şu an bölgemizde fiber, elektrik, su, internet ve iletişim kanallarını tamamlamış durumdayız. Bu şu anlama geliyor: DAG teleskobunun dışında irili ufaklı başka tür optik ekipmanlarda konuşlanabilecek ve yine gerçekleşecek iş birlikleri ile başka kurumlara da destek sağlayabilecek büyük bir altyapıyı kurmuş olduk.”

GÜNCELLENME
DETAYLARI GÖSTER