Gözlemevi

Gözlemevi

Son dakika gözlemevi haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan gözlemevi gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan gözlemevi haber sayfamızda...

Gözlemevi

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 1.634 gözlemevi haberi bulunmuştur.
Nefesler tutuldu, 31 Aralık gecesi yaşanacak! Bir kolye gibi...
Nefesler tutuldu, 31 Aralık gecesi yaşanacak! Bir kolye gibi...Büyük heyecanla adım attığımız bu yıl oldukça enteresan bir gök olayına ev sahipliği yapacak. 2022'nin 31 Aralık 2022 gecesi, gökyüzünde görmeye alışık olmadığımız bir tabloyla karşılaşacağız.
16.01.2022Gündem
TUG, gök taşı yağmurlarının sırlarını derledi
TUG, gök taşı yağmurlarının sırlarını derlediTÜBİTAK Ulusal Gözlemevi (TUG), 'yıldız kayması' olarak bilinen, bazıları binlerce yıl öncesine tarihlenen kuyruklu yıldızların geçişleri sonrası bıraktığı artıklardan oluşan ve dünyada her yıl gözlenebilen 8 gök taşı yağmurunu ayrıntılarıyla ele aldı. Kuyruklu yıldızların kalıntılarının oluşturduğu bu gök taşlarının dünyaya giriş hızları, saniyede 35 kilometreden 70 kilometreye kadar çıkabiliyor ve bazıları 'ateş topu' olarak ifade ediliyor.
13.01.2022Teknoloji
Kritik tarih: 18 Ocak 2022, saat 21.51! NASA açıkladı: Göktaşını saklamanın bir yolu olmazdı...
Kritik tarih: 18 Ocak 2022, saat 21.51! NASA açıkladı: Göktaşını saklamanın bir yolu olmazdı...Kısa bir süre önce vizyona giren ve her haliyle bir sistem eleştirisi olan "Don’t Look Up" filminde bahsi geçen göktaşı olayının bir benzerinin gerçek olabileceği ihtimali korkutuyor. İnsanlığı tehdit edebilecek potansiyelde bir göktaşının Dünya'ya çarpma olasılığı gerçekten var mı? Böyle bir durumda yetkililer sessiz mi kalacak yoksa, 'Yukarı bak' mı diyecek? Peki ya bugüne kadar atmosferi aşıp yeryüzüne düşenler... Şimdi kafamızı gökyüzüne çevirmenin tam zamanı!
10.01.2022Gündem
NASA canlı yayınladı! 'James Webb' son şeklini aldı
NASA canlı yayınladı! 'James Webb' son şeklini aldıABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA), uzaya fırlattığı en güçlü uzay teleskobu olan James Webb ayna açılışını tamamlayarak son şeklini aldı.
8.01.2022Teknoloji
Gökyüzünde şov! 7 gezegen aynı anda görülebilecek
Gökyüzünde şov! 7 gezegen aynı anda görülebilecek2022'nin en önemli gök olayı, yılbaşı akşamı izlenebilecek. 31 Aralık 2022 gün batımından itibaren 5'i çıplak gözle, 2'si teleskopla 7 gezegen aynı anda görülebilecek. Bu gezegenlere Ay'ın da eşlik edeceğini belirten TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi'nden Dr. Tuncay Özışık, 20-30 yılda gerçekleşebilecek ilginç bir olay yaşanacağını açıkladı.
8.01.2022Teknoloji
Nyiragongo Yanardağı kül ve duman püskürttü
Nyiragongo Yanardağı kül ve duman püskürttüDemokratik Kongo Cumhuriyeti'ndeki Nyiragongo Yanardağı kül ve duman püskürttü.
6.01.2022Dünya
Rusya, İdlib’i aralıksız vuruyor
Rusya, İdlib’i aralıksız vuruyorTürkiye ile Rusya arasında yapılan anlaşma kapsamında İdlib'de oluşturulan "Gerginliği Azaltma Bölgesi"ne Rus savaş uçakları tarafından bomba yağdırılıyor.
3.01.2022Dünya
20 yılda tamamlandı, dünya kilitlendi! Tarihi an
20 yılda tamamlandı, dünya kilitlendi! Tarihi anDünya, ABD Havacılık ve Uzay Ajansı, Hubble Uzay Teleskobu'nun yerini alması planlanan yeni nesil James Webb Uzay Teleskobu'nun fırlatılmasına kilitlendi. Teleskop, 15:20 itibarıyla uzaya fırlatıldı.
25.12.2021Dünya
NASA, en güçlü teleskopu uzaya fırlatıyor
NASA, en güçlü teleskopu uzaya fırlatıyorNASA, uzaya fırlatılan en güçlü teleskop olarak ifade edilen James Webb Uzay Teleskobu’nu yarın fırlatılmak için Ariane 5 roketine güvenli şekilde yerleştirildiğini açıkladı.
24.12.2021Dünya
Ganimet avı! Esad tünellerde altın arıyor
Ganimet avı! Esad tünellerde altın arıyorSuriye'de hükümet güçlerinin, DAEŞ'e ait altın ve silahları bulmak için gizli tünellere operasyon yaptığı ifade ediliyor.
24.12.2021Dünya
Zirve 'hayal kırıklığı!'
Zirve 'hayal kırıklığı!'Başkan Joe Biden'ın dünyadan 100 ülke temsilcisinin katılımıyla 9-10 Aralık'ta sanal ortamda gerçekleştirdiği, Türkiye'nin ise davet edilmediği "Demokrasi Zirvesi" sona ererken, zirvenin sonuçları ve düzenlenmesine ilişkin eleştiriler bitmedi.
14.12.2021Dünya
Felaketlerin önüne geçmek mümkün
Felaketlerin önüne geçmek mümkünKuşadası’ndaki deprem kurultayında, fay hatları hakkında bilgi sahibi olmanın yıkımların önüne geçeceği, can ve mal kayıplarının asıl nedeninin ise yoksulluğa bağlı sağlıksız yapılaşma olduğu vurgulandı
9.12.2021Ege
Kuşadası depreme hazırlıksız değil
Kuşadası depreme hazırlıksız değilUzmanlar eşliğinde bölgenin depremselliği ve yapı güvenliği ile ilgili belediye tarafından yürütülmesi gereken çalışmalar masaya yatırılıyor.
7.12.2021Ege
Ülke tarihinde ilk kez oluyor! Oy verme işlemi başladı
Ülke tarihinde ilk kez oluyor! Oy verme işlemi başladıHonduras’ta genel seçimler ve yeni devlet başkanını belirlemek için oy verme işlemi başladı.
28.11.2021Dünya
Avrupa’nın en büyük teleskobunun aynası için herkes seferber oldu
Avrupa’nın en büyük teleskobunun aynası için herkes seferber oldu Türkiye’nin 2023 Vizyon Projeleri arasında yer alan, tamamlandığında Avrupa’nın en büyük teleskobuna sahip olacak Doğu Anadolu Gözlemevi’nin (DAG) dün Rusya’dan getirilen 4 metre çapındaki aynası sabah TIR'a yüklenerek Konaklı Dağı'na yola çıktı. Özel koruma altında aynayı taşıyan TIR, 40 kilometrelik mesafeyi 5 saatte gidecek.
28.11.2021Ekonomi
Avrupa'nın en büyüğü! Dev kargo uçağıyla Erzurum'a getirildi
Avrupa'nın en büyüğü! Dev kargo uçağıyla Erzurum'a getirildiTürkiye’nin 2023 Vizyon Projeleri arasında yer alan, tamamlandığında Avrupa’nın en büyük teleskobuna sahip olacak Doğu Anadolu Gözlemevi’nin (DAG) 4 metre çapındaki aynası, Rusya’dan havalanan dev kargo uçağıyla Erzurum’a getirildi.
27.11.2021Gündem
NASA uyardı! Hızla Dünya'ya haklaşıyor, bugün saat 19.00'da...
NASA uyardı! Hızla Dünya'ya haklaşıyor, bugün saat 19.00'da...ABD uzay ajansı NASA, Big Ben'den üç kat daha büyük bir asteroidin Dünya'nın yanından geçeceği konusunda uyardı. 3361 Orpheus adlı Apollo sınıfı asteroit, 300 metre genişliğinde ve saatte yaklaşık 30 bin kilometre hızla yol alıyor.
21.11.2021Dünya
Dünyanın akciğeri Amazonlar yok oluyor!
Dünyanın akciğeri Amazonlar yok oluyor!Brezilya’da Amazon yağmur ormanlarındaki ormansızlaşmanın geçen yıl yüzde 22 artarak 2006’dan bu yana en yüksek seviyeye ulaştığı açıklandı. Brezilya Ulusal Uzay Araştırmaları Enstitüsü (INPE), yayınladığı raporda, Amazonlar’da Ağustos 2020-Temmuz 2021 aralığında 13 bin 235 kilometrekarelik ormansızlaşma görüldüğünü bildirdi. Amazonlar’daki söz konusu orman kaybının yaklaşık olarak Karadağ’ın yüzölçümü kadar ve ABD’nin New York kentinin yaklaşık 17 katı büyüklüğünde olduğu belirtildi.
20.11.2021Gündem
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, 100 Objede Türk İslam Bilim Tarihi Sergisi Açılışı'nda konuştu
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, 100 Objede Türk İslam Bilim Tarihi Sergisi Açılışı'nda konuştuCumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, "Geçmişte nasıl bilime ve ilerlemeye öncülük ettiysek bugün de çığır açan teknolojilerde lider ülke olmak için çalışıyoruz." dedi.
15.11.2021Gündem
Son dakika... Rus uçakları İdlib'i vurdu!
Son dakika... Rus uçakları İdlib'i vurdu!Son dakika haberlere göre, Rusya'ya ait savaş uçaklarının, Suriye'nin kuzeybatısındaki İdlib iline düzenlediği hava saldırısında ilk belirlemelere göre, 3'ü çocuk toplam 5 sivil yaşamını yitirdi, 4 sivil yaralandı.
11.11.2021Dünya
Doğu Anadolu Gözlemevi'nde yalıtım ve performans testine başlanıyor
Doğu Anadolu Gözlemevi'nde yalıtım ve performans testine başlanıyorTürkiye'nin 2023 Vizyon Projeleri arasındaki en büyük temel bilim yatırımlarından Doğu Anadolu Gözlemevi'nin (DAG) tamamlanan bölümlerinde kış dönemi için hem yalıtım hem de performans testlerine başlanacağı bildirildi.
4.11.2021Teknoloji
Verilen sözler yeterli mi?
Verilen sözler yeterli mi?Birleşmiş Milletler (BM) 26. İklim Konferansı’nda, liderler zirvesinin ardından iki önemli karar alınırken, iklim savunucularının beklediği somut sonuçların elde edilmediği yönünde eleştiriler var.
4.11.2021Gündem
İletişim Başkanlığı'ndan Roma'da 'Kovid-19 Sonrası Küresel Yönetişim' paneli
İletişim Başkanlığı'ndan Roma'da 'Kovid-19 Sonrası Küresel Yönetişim' paneliCumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından, G20 Liderler Zirvesi'nin yapılacağı İtalya'nın başkenti Roma'da düzenlenen "Kovid-19 Sonrası Küresel Yönetişim: Daha Eşit, Adil, Dayanıklı ve Sürdürülebilir Bir Dünya için Türkiye'nin Vizyonu" başlıklı panelde, Birleşmiş Milletler (BM) reformunun gerekliliğinin öne çıktığı vurgulandı.
28.10.2021Gündem
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'ndan Roma'da "Kovid-19 Sonrası Küresel Yönetişim" paneli
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'ndan Roma'da "Kovid-19 Sonrası Küresel Yönetişim" paneliCumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından, 30-31 Ekim 2021 tarihlerinde İtalya'nın başkenti Roma'da gerçekleşecek G-20 Zirvesi öncesinde, "Kovid-19 Sonrası Küresel Yönetişim: Daha Eşit, Adil, Dayanıklı ve Sürdürülebilir Bir Dünya için Türkiye'nin Vizyonu" başlıklı panel düzenlenecek.
27.10.2021Gündem
Gizemli radyo sinyalinin kaynadığı uzaylılar sanılmıştı! Kaynağı belli oldu
Gizemli radyo sinyalinin kaynadığı uzaylılar sanılmıştı! Kaynağı belli olduGüneş Sistemi’nin ötesinden geldiği düşünülen ve uzayda akıllı yaşam arayan gökbilimcileri heyecanlandıran radyo sinyallerinin "yanlış alarm olduğu" ortaya çıktı.
26.10.2021Teknoloji

Benzer Haber Etiketleri

Gözlemevi ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.