Oynatma Listesi
HABERLER

Uçan araba onaylandı! 2 bin 500 metreye çıkıyor, saatte 200 kilometre...

Slovakya'da geliştirilen ve geleceğin arabası olacağı düşünülen uçan araç AirCar'ın piyasaya sürülmesi artık an meselesi. Görenleri hayrete düşüren araba için Profesör Klein, 'seyahat anlayışının artık sonsuza kadar değişeceğini' söyledi.

2 bin 500 metreden fazla yüksekliğe ulaşabilen ve 200 kilometreye yakın hız yapabilen bir uçan araba, satışa çıkmaya bir adım daha yaklaştı.

Üç dakikadan daha kısa sürede bir karayolu aracından uçağa dönüşebilen çift modlu 'AirCar' aracı, Slovakya'daki güvenlik testlerinden geçtikten sonra uçması için resmi sertifikayı aldı.

Avrupa Havacılık Güvenliği Ajansı (EASA) standartlarına göre 70 saatlik zorlu uçuş testi sırasında 200'den fazla kalkış ve iniş gerçekleştiren araç, yeni statüsüne kavuştu.

AirCar'ın geliştiricileri, testlerin tüm uçuş ve performans manevralarını kapsadığını ve aracın 'uçak modunda şaşırtıcı bir statik ve dinamik stabilite gösterdiğini' söyledi.

KONTROLLERE DOKUNMAYA BİLE GEREK YOK
Geliştiriciler ayrıca, AirCar'ın kalkış ve iniş prosedürlerinin, pilotun uçuş kontrollerine dokunmasına bile gerek kalmadan gerçekleştirildiği bilgisini verdi.

Uçan arabanın üreticileri, AirCar'ın stabilite ve kontrolünün herhangi bir uzmanlık eğitimi gerektirmeden, herhangi bir pilot tarafından yönetilebilecek şekilde tasarlandığını vurguladı.

Uçağa, Slovak Ulaştırma Otoritesi tarafından Uçuşa Elverişlilik Sertifikası verildiği için, geliştiriciler yeni bir üretim modelinin 12 ay içinde sertifikalandırılmasının beklendiğini belirtti. Fütüristik araç için herhangi bir fiyat detayı açıklanmadı ancak en geç gelecek yıl havada ve yollarda görülebilir.

AirCar'ın mucidi, geliştirme ekibinin lideri ve test pilotu Profesör Stefan Klein, "AirCar sertifikası, son derece efektif olabilecek uçan arabalar için seri üretimin kapısını açıyor" dedi ve ekledi: "Bu, orta mesafeli seyahatleri sonsuza kadar değiştirme yeteneğimizin resmi ve nihai teyididir".

'ARTIK YENİDEN ÖZGÜR OLACAĞIZ'
Projenin kurucu ortağı Anton Zajac, "50 yıl önce araba özgürlüğün simgesiydi. AirCar yeniden özgür olmamızı sağlıyor" ifadelerini kullanırken, Slovakya Ulaştırma Dairesi direktörü René Molnár şunları söyledi: "Ulaştırma Dairesi, 2017'deki başlangıcından itibaren benzersiz AirCar gelişiminin tüm aşamalarını dikkatle izledi.

Ulaşım güvenliği en yüksek önceliğimizdir. AirCar, EASA standartlarına uygun güvenlik önlemleriyle en iyi yenilikleri birleştiriyor. Yeni bir spor otomobil kategorisi ve güvenilir bir uçak tanımlıyor. Sertifika süreci hem zorlu hem de büyüleyici bir görevdi."

Uçuş sertifikası, AirCar'ın Slovakya'daki ilk şehirlerarası uçuşunu tamamlamasından altı ay sonra geldi. İnişten sonra araç, Bratislava'nın merkezine sürülmeden önce üç dakikadan kısa bir süre içinde bir spor arabaya dönüştü.

YENİ PROTOTİP 1000 KİLOMETRE MENZİLE ULAŞACAK
Açılan kanatları bulunan AirCar'ın, arkada tek bir pervanesi var. Araç yoldayken kanatlar katlanıyor ve park yerinde normal bir araba kadar yer kaplıyor.

Ön üretim modeli olan AirCar Prototip 2, 300 beygir gücünde bir motorla donatılacak ve saatte 300 kilometre hıza ve ve 1.000 kilometre menzile sahip olacak.

GÜNCELLENME
DETAYLARI GÖSTER