Oynatma Listesi
HABERLER

Ünlü menemenin tarifini verdi! Tek tek anlattı

Samsun'un ünü sınırlarını aşan meşhur lezzeti Çakallı Menemeni, 7'den 70'e herkese hitap ediyor. Meşhur menemen ustası Cengiz Toprak, ünlü lezzetin püf noktalarını verdi.

Samsun'un en ünlü lezzetlerinden biri de Çakallı Menemeni'dir. Rengiyle, kokusuyla ve tadıyla herkesi cezbeden bu lezzet, yoğun da bir talep görüyor. Samsun-Ankara Karayolu üzerinde hizmet veren menemenciler, her gün yüzlerce vatandaşa menemen yapıyor. Bu güzergahta seyahat edenler, Çakallı Menemeni'ni yemeden yollarına devam etmiyor. Çakalı Menemen'in porsiyonu da 20 TL'den satılıyor.


12 yıldır bu sektörde yer alan işletmeci ve şef Cengiz Toprak, Çakallı Menemeni'nin püf noktalarını anlattı. 'Menemen soğanlı mı olur, soğansız mı'' tartışmasına da son noktayı koyan Toprak, en güzel menemenin soğansız olduğunu belirtti.
Yıllardır menemen için soğanlı-soğansız tartışmalarının yapıldığını ifade eden Toprak, 'Menemen soğansız olur. Soğanlı menemeni ise geçmişte genelde annelerimiz yapardı. Soğanlı menemen tercih meselesidir, çünkü soğanlı menemeni herkes yemeyebilir. İsteyen olursa menemenin içine soğan ve sarımsak da atıyoruz. Gün içinde biz 500 kişiye menemen yapıyorsak, bunların içinde bir kişi bile 'menemenim soğanlı olsun' demiyor. Bence en güzel menemen soğansız olur, bu işe artık noktayı koyalım. Çakallı Menemeni ise herkesin tercih ettiği bir lezzet. Bu lezzetin en önemli malzemesi ise tereyağıdır. Tereyağını tavaya alıyoruz ve güzelce eritiyoruz. Ardından lezzet versin diye içine yeşilbiber doğrayıp, koyuyoruz. Yağ hafiften yanma kıvamına gelecek ve ardından domateslerimizi tavaya alıyoruz. Bu işin en önemli püf noktası da domates çok iyi pişecek. Daha sonra içine toz biber, pul biber, tuz koyuyoruz. Domatesler iyice piştikten ve yumuşadıktan sonra tüm malzemeleri eziyoruz. Ezme aşamasından sonra menemenimizin içine yumurta sarısı koyuyoruz. Son olarak kaşar peyniri de içine atıyoruz ve ardından Çakallı Menemenimiz hazır" dedi.

GÜNCELLENME
DETAYLARI GÖSTER