Oynatma Listesi
HABERLER

Yanardağ patladı! Lavlar evlere ulaştı

Grindavík yakınlarında sismik aktivite bir gecede yoğunlaştı, koruyucu bariyerleri aşan lavlar evleri yuttu.

İzlanda'daki balıkçı kasabası Grindavik'in kuzeyinde, yerel halkın tahliye edilmesinden sadece birkaç saat sonra Pazar günü erken saatlerde bir yanardağ patladı. Gün içerisinde Grindavik'e ulaşan lavlar, bazı evleri ateşe verdi.

Bu, 2021’den beri İzlanda’daki beşinci volkanik patlama. En son yanardağ patlaması, 18 Aralık'ta başkent Reykjavik'in güneybatısındaki aynı bölgede meydana gelmişti.

ÇATLAKLAR OLUŞTU

Yetkililerin önceki gün toplumu tahliye etmesine yol açan sismik faaliyetlerdeki artışın ardından Pazar günü kasaba yakınlarında iki çatlak oluştu.

İlk patlama sabah saat 8'de kasabanın yaklaşık 450 metre uzağında zeminde bir çatlak açılmasıyla başladı. Toprak ve kayadan oluşan koruyucu bariyerler lavları ilk çatlaktan kasabadan uzaklaştırdı.

Ancak öğle saatlerinde kasabanın kenarında akşama doğru 100 metre civarında ikinci bir çatlak açıldı ve lavlar evleri yuttu. Son gelen bilgilere göre, lavlar nedeniyle kasabadaki bazı evler alev almış durumda.

HALK TAHLİYE EDİLDİ

İzlanda Meteoroloji Ofisi (IMO), patlamanın sabah 8.00'de başladığını söyledi. İzlanda medyasının yayınladığı görüntülerde gün doğumunda turuncu lavların fışkırdığı görülebiliyordu.

Kamu yayıncısı RUV'un haberine göre, sismik aktivite gece boyunca yoğunlaşınca kasaba sakinleri sabaha karşı tahliye edildi.

Grindavik’in 4 bin sakinin çoğu, bilim insanlarının kasabın altındaki sismik faaliyete ilişkin uyarıları sonucu tedbir amacıyla 11 Kasım'da tahliye edilmişti.

SEKİZ YÜZYILDIR YAŞANMAMIŞTI

Yerel yetkililere göre, Cumartesi günü yeniden tahliye emri çıkarılmadan önce, yaklaşık 100 kişi evlerine dönmüştü.

İzlanda Cumhurbaşkanı Gudni Johannesson, bu sabahki volkanik patlamanın ardından hiçbir vatandaşın 'hayati tehlikesinin olmadığını' açıkladı. Havayolu trafiği de etkilenmedi.

Yetkililer, Reykjanes yarımadasının 30 bin sakinine elektrik ve su sağlayan bölgedeki Svartsengi Jeotermal Tesisi’ni de yakından takip ediyor. Kasım ayından bu yana tesisi korumak için bir duvar inşa ediliyordu.

Mart 2021'e kadar Grindavik'in de bulunduğu Reykjanes yarımadasında sekiz yüzyıldır herhangi bir patlama yaşanmamıştı.

GÜNCELLENME
DETAYLARI GÖSTER