Oynatma Listesi
HABERLER

Yerli ve milli artırılmış gerçeklik başlığı geliştirilecek!

ASELSAN şirketleri BİTES ve ASELSAN SİVAS, güvenlik güçlerinin muharebe sahasındaki ihtiyaçlarına yönelik artırılmış gerçeklik gözlüğü geliştirmek için protokol imzaladı. Güvenlik güçlerinin kullanacağı akıllı gözlüklerle muharebe sahasının haritası, diğer birliklerin konumu ve sağlık verileri, komuta merkezinden iletilen bilgiler, bakılan yöndeki tehdit unsurları gibi bilgilere ulaşılabiliyor.

Güvenlik güçlerinin muharebe sahasındaki ihtiyaçlarına  yönelik milli artırılmış gerçeklik gözlüğü geliştirilecek. ASELSAN şirketleri BİTES ve ASELSAN SİVAS, milli artırılmış gerçeklik  gözlüğü geliştirilmesine yönelik protokolü Defence Turkey Dergisi tarafından  düzenlenen Uluslararası Geleceğin Askeri Konferansı etkinliğinde imzaladı.

 

"Geleceğin Askeri" konseptini destekleyen çalışma kapsamında güvenlik  güçlerinin muharebe sahasındaki ihtiyaçlarına yönelik "akıllı artırılmış  gerçeklik gözlüğü prototipi" geliştirmek üzere ortak çalışma yapılacak.

Projenin ilk fazında harici sensör ve kameralarla birlikte  çalışabilen, geniş bakış açısına (FoV) sahip, 5G - LTE- Wi-Fi desteği bulunan,  çevresel koşullara uygun, askeri operasyonlarda kullanılabilir bir gözlük  geliştirilecek.

BİTES artırılmış gerçeklik yazılımı geliştirme, ASELSAN SİVAS ise  optik, elektronik ve optomekanik tasarım ve üretim sorumlulukları üstlenecek. İki  şirket birlikte yapacakları sistem mühendisliği çalışmalarıyla sahip oldukları  kabiliyet ve tecrübeleri ışığında geliştirme faaliyetleri yürütecek.

 

Yapılacak çalışmalara bu ürünlerdeki yurt dışı bağımlılığının ortadan  kaldırılması ve güvenlik güçlerinin harekat ihtiyaçları doğrultusunda bir  prototip ürün tasarlamak ilk hedef olacak. Giyilebilir teknolojiler üreterek  güvenlik güçlerine avantaj sağlamayı amaçlayan BİTES ve ASELSAN SİVAS, sonraki  aşamalarda da global pazarda rekabet etmek için ileri faz çalışmalarına devam  edecek.

TÜM BİLGİLER ASKERİN GÖZLÜĞÜNE İNECEK

Artırılmış gerçeklik gözlüğünün çeşitli endüstrilerde güvenliği  sağlama ve verimliliği artırma amacıyla daha yaygın olarak kullanılması ve bu  pazarda ciddi bir büyüme bekleniyor. Söz konusu ürünlerin kullanımı özellikle  otomotiv, sağlık ve savunma gibi bir dizi alanda son dönemde yaygınlaşıyor.

Geleceğin muharebe sahalarında tehditlerin belirlenerek bu tehditlere  karşı taktik geliştirilebilmesi için giyilebilir teknolojiler önemli araçlar  haline geldi. Operasyona katılan birlikler tarafından giyilebilir sensörler ve  akıllı gözlükler ile gelişen haberleşme alt yapıları sayesinde, dost birlikler ve  komuta merkezleriyle anlık bilgi paylaşımı mümkün oluyor.

Güvenlik güçlerinin kullanacağı akıllı gözlüklerle muharebe sahasının  haritası, diğer birliklerin konumu ve sağlık verileri, komuta merkezinden  iletilen bilgiler, bakılan yöndeki tehdit unsurları gibi bilgilere  ulaşılabiliyor. Güvenlik güçlerinin saniyeler içerisinde karar vermesine destek  olacak bilgiler, akıllı gözlükler ile görüş açısını etkilemeden sunulabiliyor.

GÜNCELLENME
DETAYLARI GÖSTER