Geri Dön
OtomobilAlman devi Türkiye'yi seçebilir

Alman devi Türkiye'yi seçebilir

Türkiye, otomotiv devi Volkswagen Grubu’nun (VW) odağında. Alman üretici, Türkiye’de üretimi masaya yatırdı. Ford’la elektrikli ticari üretimini planlayan VW Grubu, Skoda için de Türkiye’yi seçebilir.

Alman devi Türkiye'yi seçebilir

Birkaç ay önce Ford ile ticari araçların üretimi ve geliştirilmesi konusunda işbirliği yapmaya karar veren Volkswagen Grubu’nun, Türkiye’de iki farklı yatırım konusunu bu hafta yönetim kurulunda masaya yatıracağı belirtiliyor.

Nitekim VW’nin yeni nesil elektrikli ticari aracını Türkiye’de Ford ile birlikte üretmeyi ve Çekya’daki tesisi neredeyse ağzına kadar dolu olan Skoda’ya Türkiye ya da Bulgaristan’da bir yeni tesis kurmayı kararlaştırması bekleniyor.

Dizel emisyon skandalı nedeniyle hayli zor günler geçiren ve yeni yönetimle birlikte maliyetleri düşürüp, sahibi olduğu markalar için verimli üretim modelleri üzerinde çalışmaya karar veren Volkswagen Grubu, özellikle yeni dönemde elektrikli araçlar üzerinde duruyor. Sahip olduğu elektrikli araç teknolojilerini paylaşmaya, ticari araçların geliştirilmesi ve üretimi konusunda işbirliğine karar veren VW, bu çerçevede geçtiğimiz aylarda ticari araç konusunda Ford ile işbirliği yapacağını açıklamıştı.

Başta Reuters ve Bloomberg olmak üzere uluslararası ajanslar Volkswagen’in binek ve ticari araçlarda Tesla’ya rakip olmayı hedeflediğini, bu nedenle de elektrikli araçlarının üretim yerleri konusunda maliyet açısından hassas davrandığıne işaret etti.

İşte tam da bu konuda, yani elektrikli yeni nesil ticari araçlar konusunda VW’nin sadece teknoloji değil üretim konusunda da Ford ile işbirliğini masayla yatıracağı, bu konudaki kararını da, 16 Kasım’da yapılacak Yönetim Kurulu toplantısında karara bağlayabileceği belirtiliyor. Birkaç ay öncesinde de gündeme gelen bu ihtimalin, bu kez somut bir sonuca ulaştırılması bekleniyor.

Ford’un Avrupa’daki hafif ticari araç Ar-Ge ve üretim üssü durumundaki Ford Otosan’ın, VW’nin elektrikli olarak yeniden canlandırmayı planladığı efsanevi Microbus’ünün (yeni adıyla I.D. Buzz) üretimini de üstlenebileceği öne sürülüyor. Bunun olması halinde VW, minimum tesis ve geliştirme yatırımıyla, rekabetçi bir yeni nesil araç piyasaya sürebilecek. Nitekim bu aracın, mevcut Passat modelinin Almanya’da üretildiği tesislerden çıkacağı yönündeki bilgiler, ülke kamuoyunda büyük tartışma yarattı. Zira VW’nin bu kararıyla, binlerce işçinin kapı önüne konuylabileceği, çünkü elektrikli araçların daha az işçiyle üretilebileceği ifade ediliyor.

Evet, VW Yönetim ya da Denetleme Kurulu’nun masasında Türkiye’ye ilişkin ikinci konu da, kanatları altındaki Skoda’nın yeni üretim tesisi olacak. Satışları hedeflerinin önünde giden Skoda, bir süredir Avrupa’daki kapasitesini artırmak amacıyla Çekya’nın dışında bir yer arayışını sürdürüyordu.

OLASILIK GÜÇLENİYOR

VW Grubu, bu konuda Romanya ve Bulgaristan’ın yanı sıra Türkiye’yi de ihtimaller içinde değerlendiriyordu. Skoda satış ve pazarlamadan sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Alain Favey, geçtiğimiz aylarda İstanbul’a gelişinde Türkiye Distribütörü Yüce Auto Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Yüce ve Yüce Auto Skoda Genel Müdürü Zafer Başar ile birlikte son gelişmeleri değerlendirmiş, ardından da “Yeni fabrika kararı alınırsa, bu Türkiye’de de olabilir” demişti.

İşte Favey, 2017’de Skoda’nın 1.2 milyon adetle satış rekoru kırdığını hatırlatıp, “Sınırlı kapasiteyle en iyi işi çıkarmayı hedefliyoruz. Son yıllarda büyük değişim geçiren Skoda’ya talep çok arttı. Üretim yeterli olsaydı 1.4 milyon satardık.

Yıllık 2 milyon adet hedefine ulaşmak içinse uzun vadede yeni fabrika yatırımı kaçınılmaz. Böyle bir karar alınırsa, bu Türkiye’de de olabilir. Türkiye’nin araç üretimi konusundaki kapasitesi ve tecrübesinin farkındayız” ifadelerini kullanmıştı.

Türkiye’nin yanı sıra otomotiv konusunda deneyimli olan Romanya’nın ön plana çıktığı, Bulgaristan’ın ise ucuz işgücü anlamında avantajlı olduğu öne sürülüyor. Ancak gerek VW gerekse de Skoda kararları, 16 Kasım’da netleşecek.

Balıkesir'de korkutan deprem! İstanbul'da da hissedildi
Devlet Bahçeli'den Sedef Kabaş'a sert tepki
Bakan Nebati'den kritik görüşme sonrası açıklama
Sedef Kabaş 'Cumhurbaşkanına hakaret' suçundan tutuklandı
Güney Kıbrıs Rum Cumhuriyeti milli sporcumuzu Türkiye'ye getirecek uçağa uçuş izni vermedi
3 gündür devam ediyor! Korkutan görüntü: 10 metre çekildi
Survivor'da tansiyon yükseldi! 2018'deki olayı hatırlatınca...
Sivas - F.Bahçe maçında inanılmaz pozisyon!
Rusya paylaştı etkisi sürüyor! Haritadan silindi
ABD'nin konuştuğu cinayet! 'Defter' katili çözdü
'İnsanı mezara hayvanı kazana koyar' Asırlardır süren korku!
19 yaşındaki asker kadın yasa boğdu! İki korkunç olay
Galatasaray, bonservisi ödemeyi kabul etti
Türkiye’nin en pahalı nöbeti! Gözü gibi bakıyor
Ozan Çolakoğlu'ndan Gülşen'e: Rahatsız olan mekana gelmez