Geri Dön
OtomobilAlman devi Türkiye'yi seçebilir

Alman devi Türkiye'yi seçebilir

Türkiye, otomotiv devi Volkswagen Grubu’nun (VW) odağında. Alman üretici, Türkiye’de üretimi masaya yatırdı. Ford’la elektrikli ticari üretimini planlayan VW Grubu, Skoda için de Türkiye’yi seçebilir.

Alman devi Türkiye'yi seçebilir

Birkaç ay önce Ford ile ticari araçların üretimi ve geliştirilmesi konusunda işbirliği yapmaya karar veren Volkswagen Grubu’nun, Türkiye’de iki farklı yatırım konusunu bu hafta yönetim kurulunda masaya yatıracağı belirtiliyor.

Nitekim VW’nin yeni nesil elektrikli ticari aracını Türkiye’de Ford ile birlikte üretmeyi ve Çekya’daki tesisi neredeyse ağzına kadar dolu olan Skoda’ya Türkiye ya da Bulgaristan’da bir yeni tesis kurmayı kararlaştırması bekleniyor.

Dizel emisyon skandalı nedeniyle hayli zor günler geçiren ve yeni yönetimle birlikte maliyetleri düşürüp, sahibi olduğu markalar için verimli üretim modelleri üzerinde çalışmaya karar veren Volkswagen Grubu, özellikle yeni dönemde elektrikli araçlar üzerinde duruyor. Sahip olduğu elektrikli araç teknolojilerini paylaşmaya, ticari araçların geliştirilmesi ve üretimi konusunda işbirliğine karar veren VW, bu çerçevede geçtiğimiz aylarda ticari araç konusunda Ford ile işbirliği yapacağını açıklamıştı.

Başta Reuters ve Bloomberg olmak üzere uluslararası ajanslar Volkswagen’in binek ve ticari araçlarda Tesla’ya rakip olmayı hedeflediğini, bu nedenle de elektrikli araçlarının üretim yerleri konusunda maliyet açısından hassas davrandığıne işaret etti.

İşte tam da bu konuda, yani elektrikli yeni nesil ticari araçlar konusunda VW’nin sadece teknoloji değil üretim konusunda da Ford ile işbirliğini masayla yatıracağı, bu konudaki kararını da, 16 Kasım’da yapılacak Yönetim Kurulu toplantısında karara bağlayabileceği belirtiliyor. Birkaç ay öncesinde de gündeme gelen bu ihtimalin, bu kez somut bir sonuca ulaştırılması bekleniyor.

Ford’un Avrupa’daki hafif ticari araç Ar-Ge ve üretim üssü durumundaki Ford Otosan’ın, VW’nin elektrikli olarak yeniden canlandırmayı planladığı efsanevi Microbus’ünün (yeni adıyla I.D. Buzz) üretimini de üstlenebileceği öne sürülüyor. Bunun olması halinde VW, minimum tesis ve geliştirme yatırımıyla, rekabetçi bir yeni nesil araç piyasaya sürebilecek. Nitekim bu aracın, mevcut Passat modelinin Almanya’da üretildiği tesislerden çıkacağı yönündeki bilgiler, ülke kamuoyunda büyük tartışma yarattı. Zira VW’nin bu kararıyla, binlerce işçinin kapı önüne konuylabileceği, çünkü elektrikli araçların daha az işçiyle üretilebileceği ifade ediliyor.

Evet, VW Yönetim ya da Denetleme Kurulu’nun masasında Türkiye’ye ilişkin ikinci konu da, kanatları altındaki Skoda’nın yeni üretim tesisi olacak. Satışları hedeflerinin önünde giden Skoda, bir süredir Avrupa’daki kapasitesini artırmak amacıyla Çekya’nın dışında bir yer arayışını sürdürüyordu.

OLASILIK GÜÇLENİYOR

VW Grubu, bu konuda Romanya ve Bulgaristan’ın yanı sıra Türkiye’yi de ihtimaller içinde değerlendiriyordu. Skoda satış ve pazarlamadan sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Alain Favey, geçtiğimiz aylarda İstanbul’a gelişinde Türkiye Distribütörü Yüce Auto Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Yüce ve Yüce Auto Skoda Genel Müdürü Zafer Başar ile birlikte son gelişmeleri değerlendirmiş, ardından da “Yeni fabrika kararı alınırsa, bu Türkiye’de de olabilir” demişti.

İşte Favey, 2017’de Skoda’nın 1.2 milyon adetle satış rekoru kırdığını hatırlatıp, “Sınırlı kapasiteyle en iyi işi çıkarmayı hedefliyoruz. Son yıllarda büyük değişim geçiren Skoda’ya talep çok arttı. Üretim yeterli olsaydı 1.4 milyon satardık.

Yıllık 2 milyon adet hedefine ulaşmak içinse uzun vadede yeni fabrika yatırımı kaçınılmaz. Böyle bir karar alınırsa, bu Türkiye’de de olabilir. Türkiye’nin araç üretimi konusundaki kapasitesi ve tecrübesinin farkındayız” ifadelerini kullanmıştı.

Türkiye’nin yanı sıra otomotiv konusunda deneyimli olan Romanya’nın ön plana çıktığı, Bulgaristan’ın ise ucuz işgücü anlamında avantajlı olduğu öne sürülüyor. Ancak gerek VW gerekse de Skoda kararları, 16 Kasım’da netleşecek.

Siirt'te 'Demokrasi Konuşmaları' buluşması! Erdoğan'dan önemli mesajlar...
47. Pantene Altın Kelebek Ödül Töreni! Ödüller sahiplerini buluyor
Meteoroloji yeni raporu yayımladı! Salı gününden itibaren değişiyor
DSÖ uyardı, uzmanlar 'daha bulaşıcı' dedi! Dünyayı sarsan 'süper mutant' masaya yatırıldı
'Beni vuracaklar' mesajı attı, 1 ay sonra öldürüldü
Emre Belözoğlu, Süper Lig'e damga vurdu!
'Reisi ara' ısrarına dayanamadı! Erdoğan'dan İstanbul talimatı
Pazarlıksız satış dönemi! 'Bugünden yarına 40 bin lira değişiyor'
Ahmet Nur Çebi tecrübeli teknik adamla görüştü
Türkiye'den 'Turkey' hamlesi! İşte hindinin sıra dışı hikayesi
25 yıllık hasret bitti! Türkiye'ye geldiler
Kan donduran cinayet! Babasını sırtından bıçakladı
'Serdar Ortaç'ın kumar tutkusu ailemize çok zarar verdi!'
Karaciğerin en sevdiği besin! Mutlu olmamızı sağlıyor
Robot süpürge tercihinde 5 önemli adım