Geri Dön

Çin’deki fabrika Tesla’yı kurtaramadı

Çin'de daha ucuza araç satmak adına geçtiğimiz yıl fabrika yatırımı yapan Tesla, satış rakamlarında yerel üreticilerin gerisinde kaldı. ABD'li elektrikli otomobil üreticisinin en ucuz modeli olan Model 3, bir başka ABD'li üretici General Motors'un (GM) Çin'deki yerel ortağının ürettiği bir model tarafından geride bırakıldı. Hongguang Mını EV isimli elektrikli araç, geçen ay ülkede 15 bin adet satılırken, Tesla Model 3 ise 11 bin 800 adetlik satış rakamına ulaşabildi

Çin’deki fabrika Tesla’yı kurtaramadı

Elektrikli otomobil yarışı pandemiye rağmen tam gaz devam ediyor. Elektrikli araçların en yoğun kullanıldığı yer olan Çin'de, üreticiler daha fazla pilli otomobil satmak için birbirleri ile kıyasıya bir rekabet içindeler.

Bu kapsamda, ABD'li elektrikli otomobil üreticisi Tesla, dünyanın en büyük otomotiv pazarına ev sahipliği yapan ülkede sattığı otomobillerin fiyatını düşürmek adına fabrika yatırımı bile yaptı.

Fakat bu fabrika yatırımı Tesla'nın rakipleri tarafından geçilmesine engel olamadı.

ABD'li otomotiv üreticisi General Motors'un (GM) Çin'deki yerel ortağı geçen ay ülkede 15 bin adet elektrikli otomobil satarak Tesla Model 3'ün 11 bin 800 adetlik satışını geride bıraktı.

Hongguang Mını EV isimli elektrikli araç, GM, SAIC ve SGMW ortaklığında üretiliyor.

Elektrikli otomobilin fiyatı Tesla'nın giriş modeli olan Model 3'ten yüzde 10 daha ucuz olması ile dikkat çekiyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber