Geri Dön
OtomobilUstalardan araç bakım uyarısı

Ustalardan araç bakım uyarısı

Adıyaman’ın Besni ilçesinde araç tamir ustaları araç sahiplerini kış bakımları konusunda uyardı.

Ustalardan araç bakım uyarısı

Kış ayı öncesinde araç bakımlarının yaptırılması gerektiğini dile getiren araç tamir ustaları, bakımı yapılmayan araçların daha büyük arızalara yol açabileceğini yada kazalara neden olabileceğini söyledi.

Araç sürücülerini araç bakımlarını yapmaları için beklediklerini söyleyen araç tamir ustalarından Mikail Ertürk, “Antifriz, yağ, camsuyu, silecekler, mazot filtresi ve balatalar olarak genel periyodik bakımları kontrol edilmelidir. Kışın mağdur olmamız için bakımları yaptırmamız lazım. Araçların antifrizini yeterli olduğunu kontrol eden cihazımızla bakarak yeterli olduğunu söylüyoruz.

Kontrol cihazımızla baktığımızda antifriz -40 kadar olması gerekiyor aksi takdirde değişmesi gerekiyor. Antifriz olmaması durumda, motoru çatlar, devir devim hortumları çatlar bu da motor ömrünü bitirir ve değişmesi gerekir, bunları yaşamamak için antifriz tamamlamamız gerekir. Motor yağları soğuk havada sertleşir bundan dolayı devir daim yapması için motor yataklarında, pistonlardan motor aşınması sebep olur. Motor kışın çalıştığı zaman ısınmasına kadar devir daim yapmadığı takdirde ciddi sıkıntılar yaşarız. Motorun ömrü kısalır veya ömrünü bitirir. Cam suyu donduğu takdirde yolda seyir halinde çamur veya kirli su geldiği takdirde yolculuk esnasında ciddi sıkıntılar yaşarız. Silecekler çizikler oluşursa cam temizleme esnasında ayni sıkıntıları yaşarız.

Bunların bakımlarını yaptırarak sağlıklı seyirler yapabiliriz. Balata bakımlarını yaptırmalıyız çünkü soğuk havada balatalar sertleşme yapar ve kazaya sebebiyet verebilir. Fren bakımı yaptırmalıyız çünkü frende yağ, antifriz kadar önemlidir. Kış aylarında bu bakımları yaptırarak güvenli yolculuklar yapabilirsiniz, bunların biri eksik ise kazaya veya büyük hasarlara maruz kalabiliriz. Tüm sürücüler bu bakımlara dikkat etmesini rica ediyorum” diye konuştu.

İstanbul için flaş karar! İkinci bir emre kadar yasaklandı
KKTC’de oy sayım işlemi başladı! İlk sonuçlar
Dev maçta tartışılan karar! Karaoğlan'a tepki
Ermenistan'da istifa depremi! Resmen duyurdu...
Uçakla yolculuk yapacaklar dikkat! Birçok sefer iptal edildi
Meteoroloji'den İstanbul için uyarı: Kar yağışı 3 gün daha sürecek
Korkunç gerçek ortaya çıktı! Annesi itiraf etti
Karlı kış günlerinin kabusu! Korunmanın iki yolu var
Market şok! Çocuğu karşılığında 500 bin dolar teklif etti
Sapkın tatil manşette! Fotoğraflar depreme yol açtı
9 bin 750 liralık öğrenci evi! 'Giren-çıkan belli değil' dedi, şikayet etti
Kilosu 16 bin lira! 'Çok pahalı değil' açıklaması
Evlilik teklifi sonrası yeni gelişme! Hadise, aileye girdi
Burak'ın olaylı gecesi! Yaptığı hareket damga vurdu
Takıntılı hayranıyla başı dertte! 'Ev adresimi değiştirdim'